Wydanie 2/2016 (5) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 2/2016 (5)

Data publikacji: 27.01.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 2/2016 (5)

0

Ludzie

Demografia nas dopadnie

Problemy demograficzne nie oddziałują dziś negatywnie na polską gospodarkę. Jednak już za 20 lat zmienią nasz kraj nie do poznania.

8

Ludzie

Projektantka wszystkiego

Polacy są nienasyceni. Dzięki temu mamy energię, której zaczyna już brakować Zachodowi – uważa Maja Ganszyniec, właścicielka Studia Ganszyniec. Jedyna Polka na stałe współpracująca przy tworzeniu kolekcji mebli IKEA.

12

Ludzie

Poprawiam innym życie

Marcin Beme to biznesmen z misją. Nie sprzedaje po prostu książek do słuchania. Jest przekonany, że dzięki nim poprawia jakość życia coraz bardziej zagonionych Ziemian.

14

Ludzie

Z przygodą mu do twarzy

Słyszę trzask zamykanych drzwi i wiem, że mogę już zdjąć z oczu opaskę. Rozglądam się. Siedzę na ziemi, w pomieszczeniu mierzącym jakieś trzy metry na trzy, przykuty łańcuchem do wielkiego betonowego bloku. Smugi zaschniętej rdzawoczerwonej cieczy barwią ściany. Jak się w to wpakowałem? Aaa... no tak. Zapłaciłem za to.

16

Ludzie

Dobroczynność 3 w 1

Pożenić pasję z dobroczynnością i dorzucić jeszcze naturalny team building – ciekawa sprawa, zwłaszcza gdy na co dzień prowadzi się regularny biznes na trudnym rynku. Udało się to właścicielom spółki Jet Line, która założyła Fundację Rejs Odkrywców.

20

Rynki

Narracja się sprzedaje

Polskie zegarki? Czy mają szansę w starciu z tanimi chińczykami i drogimi szwajcarami? Adam Tomaszewski, właściciel firmy Xicorr, uważa, że tak – jeśli zaapeluje się do emocji.

22

Rynki

Biznesmeni z podwórek

Rodzima scena hip-hopowa zdominowała rynek muzyczny w polskim internecie, a raperzy prowadzą coraz lepiej prosperujące wytwórnie i zarabiają nie tylko na muzyce.

25

Rynki

Mobilny styl medycyny

Społeczeństwa się starzeją, a wydolność służby zdrowia słabnie. Kryzys wyzwala jednak innowacje. Stąd mZdrowie – wykorzystywanie aplikacji na mobilne urządzenia, aby ułatwiać kontakt pacjentów z lekarzami oraz wspomagać profilaktykę i leczenie. U nas dopiero raczkuje, lecz jako biznes ma perspektywy.

28

Rynki

Rolnik zza rogu

Jemy zdrowiej. Przybywa też świadomych konsumentów, którzy chcą płacić więcej, dostając w zamian produkty certyfikowane, prosto od producentów z najbliższej okolicy. To już całkiem dobry i szybko rozwijający się biznes. Warto więc poszukać w nim swojej niszy, tak jak zrobił to LokalnyRolnik.pl, stawiając na oddolną kooperację.

30

Rynki

Fryzjer umawiany bladym świtem

Punktem wyjścia biznesu Booksy.net jest wygoda i użyteczność. W prosty sposób, bazując na technologii i rozpoznaniu współczesnego stylu życia, pomaga ludziom organizować – co tu dużo mówić – codzienność.

32

Fajrant

RING: Parytet – za czy przeciw

Polemizują eksperci: Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan i Grzegorz Szczodrowski z Instytutu Sobieskiego.

34

Ludzie

Czy biznes potrzebuje nowej „ustawy Wilczka”?

W grudniu 1988 r., tuż przed wigilią Bożego Narodzenia, Sejm PRL przyjął „Ustawę o działalności gospodarczej”. Przeszła do historii jako „ustawa Wilczka” – od nazwiska ówczesnego ministra przemysłu. Dziś wielu marzy, by ta ustawa wróciła, może nie jej litera, ale na pewno duch.

60

Finanse

Dla każdego coś trudnego

8–9 mld zł – tyle pieniędzy ze środków unijnych, według już zapowiedzianych konkursów, ma być rozdzielone na działalność badawczo-rozwojową firm w 2016 r. Paleta funduszy, działań i poddziałań, z których będą one pochodziły, jest tak szeroka, że każdy, kto planuje inwestować w innowacyjne badania, znajdzie coś dla siebie. Jednak zdobycie tych pieniędzy łatwe nie będzie.

64

Finanse

Księgowa z internetu

Internetowe systemy finansowo-księgowe wciąż są traktowane przez przedsiębiorców z rezerwą, mimo że są to rozwiązania dojrzałe i dostępne na rynku od lat. Mają nieocenione zalety i poradzi sobie z nimi każdy. Chociaż, gdy biznes się rozrasta i komplikuje, tradycyjna księgowa będzie jednak lepsza.

67

Finanse

Poznaj siłę swoich emocji

Niegdyś uważano, że w sprawach pieniędzy ludzie kierują się racjonalnymi kalkulacjami. Lecz w 1979 r. ukazał się słynny artykuł Daniela Kahnemana i Amosa Tversky’ego, który wywrócił to przekonanie do góry nogami: tkwimy w pułapce skrzywień poznawczych i emocji, zwłaszcza dwóch – strachu i chciwości. Przez nie popełniamy mnóstwo głupstw.

70

Finanse

SSE: nie tylko dla największych

Wielu populistycznych polityków twierdzi, że specjalne strefy ekonomiczne powstały tylko po to, by dać preferencyjne warunki zagranicznym firmom. Nic bardziej mylnego – z oferty SSE korzystają także małe i średnie przedsiębiorstwa. Problem w tym, że nie zawsze potrafią się do tego dobrze przygotować.

73

Moja firma

Dekarbonizacja portfeli

Od zawarcia niedawnego porozumienia klimatycznego w Paryżu do wypracowania prawdziwie efektywnych rozwiązań przez wszystkich jego sygnatariuszy jeszcze daleka droga, bo na razie udajemy, że żyjemy na różnych planetach. Ale niektórzy inwestorzy już teraz zaczynają głosować swoimi portfelami, oczyszczając je z paliw kopalnych.

74

Marketing

Trzy błędy jak trzy filary

Małe firmy popełniają wiele marketingowych błędów: pakują krocie w niesprawdzone produkty albo są wręcz przekonane, że świetny produkt „obroni się sam”, zwłaszcza innowacyjny. Prowadzą chaotyczne działania promocyjne, źle kalkulują ceny, nie znają swej pozycji wobec konkurencji, nie doceniają stałych klientów... A wystarczyłoby skupić się na trzech sprawach.

79

Zarządzanie

Oni i my

W jednym z warszawskich biurowców prezes pewnej spółki zastał wieczorem w swoim gabinecie pracownicę wynajętej firmy sprzątającej, która oglądała dokumenty leżące na jego biurku. Sytuacja ta dobrze obrazuje, o co chodzi z ochroną danych firmowych, gdy korzystamy z zewnętrznego usługodawcy.

81

Zarządzanie

Z komputerem jak z jajkiem

Swobodny dostęp do internetu jest powszechny jak prąd w gniazdku. Niestety, firma może przez to łatwo wpaść w sidła cyberprzestępców. Wystarczy bezmyślny czy nielojalny pracownik.

82

Zarządzanie

Wyciek na łączach

Mobilna komunikacja usprawnia wprawdzie działanie firmy, a nawet pozwala zaoszczędzić na rachunkach od operatora czy za sprzęt, ale stwarza też nowe zagrożenia. Bo, niestety, są sposoby na przejęcie bezprzewodowej transmisji.

84

Zarządzanie

Robaki i spółka

Ponad 70 proc. polskich małych i średnich firm przyznaje, że zmaga się z zagrożeniami pochodzącymi z internetu nawet kilka razy w roku – to wynik badania firmy Integrated Solutions z drugiej połowy 2015 r. Na szczęście są sposoby, by się ochronić, a najlepiej zastosować kilka naraz.

86

Startupy

Smartfon-ułatwiacz

Dziś smartfony to maszynki do gier i zaglądania w życie znajomych z Facebooka, ale kilka lat temu powstały jako narzędzie przede wszystkim dla biznesu. Co mają mu do zaoferowania?

90

Prawo i podatki

Podatkowy kredyt 0%

Jest jeszcze czas na zaciągnięcie podatkowego „kredytu bez odsetek”. Do 22 lutego przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą PIT mogą bowiem zdecydować, czy będą płacić zaliczki uproszczone, co może dla nich oznaczać w 2016 r. niskie podatki przy wysokich dochodach.

92

Prawo i podatki

Karuzela VAT – nie daj się wkręcić!

W procederze wyłudzeń VAT można brać udział, nawet o tym nie wiedząc. Również w tym przypadku okazuje się, że łatwiej przeciwdziałać, niż leczyć. Jak się zatem zabezpieczyć?

93

Prawo i podatki

Jak odzyskać dług w trzech krokach

Gdy kontrahent nie płaci, najgorsze, co można zrobić, to załamać ręce i nie podjąć żadnych działań, ponieważ o swoje pieniądze warto zawsze walczyć. Dodatkowo wystarczą trzy proste kroki, by za windykację w ostatecznym rozrachunku zapłacił dłużnik.

94

Prawo i podatki

Wpływ międzynarodowych afer podatkowych na polskie przepisy podatkowe

Obecnie już nikt nie ma wątpliwości, że działalność firm wielonarodowych od dawna jest poza zasięgiem pojedynczych jurysdykcji podatkowych. Dlatego też temat od kilku lat jest obiektem zainteresowania Komisji Europejskiej, a także przedmiotem debaty grupy ministrów finansów krajów G20.

96

Prawo i podatki

Restrukturyzację można przeżyć

Nowe Prawo restrukturyzacyjne oraz zreformowane Prawo upadłościowe, które goszczą w polskim systemie prawnym już od 1 stycznia 2016 r., oprócz wachlarza procedur restrukturyzacyjnych ukierunkowanych na uzdrowienie przedsiębiorcy-dłużnika (polityka tzw. drugiej szansy), zawierają także szereg innych nowości, m.in. powołują do życia zawód doradcy restrukturyzacyjnego.

100

Fajrant

Zagłodzić trolla, zmrozić hejtera

Internet pozwala na anonimowe odgrywanie się na innych: na celebrytach, dziennikarzach, lekarzach, kolegach, a także na przedsiębiorcach i firmach. Przybrało to takie rozmiary, że pojawiły się kampanie piętnujące hejt i pokazujące, jak sobie radzić z mową nienawiści.

104

Fajrant

Moda na single

W pierwszej połowie 2015 r. ze Szkocji do Polski sprowadzono niemal 9 mln butelek whisky – ponad 60 proc. więcej niż rok wcześniej. W dodatku kupujemy coraz lepsze jej gatunki. Już niemal co dziesiąta butelka to klasyczna whisky single malt leżakowana w dębowych beczkach przez minimum trzy lata. Bez dwóch zdań, nad Wisłą zaczyna się na nią moda.

110

Fajrant

Czas na wymianę

Nowy samochód dla najmniejszych firm to spory wydatek, a dla tych nieco większych – ważna inwestycja. Czy warto więc czekać na początek nowego roku, by dokonywać zmian we flocie? No i na co zwracać uwagę, wybierając auto?

114

Fajrant

Miasto stu plaż

Zima to dla mieszkańców Sydney czas „całej doby w T-shircie”. Może więc, prosto z europejskiego chłodu, wyskoczmy nacieszyć się australijskimi plażami i tym miastem, o którym mawia się, że to takie miejsce, gdzie każdy pisze własną opowieść.

118

Fajrant

Marnotrawstwo, czyli pogoń za nowościami

Blisko 70 proc. pieniędzy przeznaczanych przez firmy na najnowsze cyfrowe technologie jest marnowane, bo są źle wydawane – taką tezę stawia Genpact Research Institute, amerykańska firma badawcza.

120

Fajrant

Mój punkt widzenia na problem frankowiczów

Kredyty udzielone we frankach: temat niby znany, ale w pełni rozumiany przez nielicznych. Bo medal ma tu aż trzy społeczne strony: tych, którzy pożyczali we frankach; tych, którzy pożyczali w złotówkach i tych, którzy w tym czasie nie pożyczali, a przynajmniej nie brali kredytów hipotecznych.