Wydanie 1/2016 (4) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 1/2016 (4)

Data publikacji: 16.12.2015

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 1/2016 (4)

1

Edytorial

TTIP: Cieszyć się czy bać

W bieżącym wydaniu „My Company Polska” rozpoczynamy nowy cykl – „Gorący temat”. Pragniemy nim zachęcić Państwa do dyskusji o sprawach, które dziś lub w przyszłości mogą istotnie wpłynąć na warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

8

Ludzie

Stylem wyzwalam emocje

W tej opowieści jest kilka zaskoczeń. Pierwsze: Jakub Chmielniak. Bardzo rozsądny facet tworzy zwariowaną odzież. Ale przecież bez umiejętności trzeźwego osądu, dzięki samej tylko fantazji, nie można liczyć na sukces. Do tego na taką skalę.

11

Ludzie

Tercet energetyczny

Zespół Olgi Malinkiewicz pracuje nad innowacją, która zrewolucjonizuje fotowoltaikę. Jej wspólnicy testują też nowatorskie podejście do organizacji projektów badawczych, wzorowane na sprawdzonej w świecie IT metodyce Scrum. Jeśli się uda, będzie podwójny polski hit eksportowy. A w planach – kolejne.

14

Ludzie

Siła gestu i mimiki

Przemek Kuśmierek i Agnieszka Osytek stworzyli Migam.org – projekt o zasięgu globalnym, bez granic, także między światem słyszących a niesłyszących. W Wielkiej Brytanii drzwi do klientów otwiera im nazwisko samego Richarda Bransona.

18

Ludzie

Od poszetek po biomedycynę

Zdaniem analityków Polska jest dość atrakcyjna dla obcokrajowców jako miejsce prowadzenia biznesu. Mamy stabilną gospodarkę, dużą populację i jesteśmy wykształceni. David Liebers, Kamal Jahid i Conall McGuire, którzy założyli tu swoje firmy, wskazują też na mniej niż na Zachodzie zatłoczony rynek. No i lubią nas.

22

Rynki

Powrót nowego rzemieślnika

Wydawać by się mogło, że wraz z rozwojem technologii, globalizacją i zalewem masowymi produktami zmierzch rzemiosła rękodzielniczego (poza branżą produktów luksusowych) jest nieuchronny. Tymczasem rynek wyrobów „handmade” zaczął odżywać, a nawet rozkwitać

26

Rynki

Z garażu w świat

Wolimy być „kreatorami jutra” niż naśladowcami, zwłaszcza w tak szybko rozwijającej się branży, jaką jest automatyka budynkowa – mówi Maciej Fiedler, prezes i największy udziałowiec poznańskiej Fibar Group, która w pięć lat od powstania sprzedaje swoje urządzenia w 90 krajach na pięciu kontynentach.

29

Rynki

Boom na drony

Nawet 30 tys. zł miesięcznie – na takie pieniądze może liczyć obrotny operator drona. Na starcie musi jednak wydać kilkadziesiąt tysięcy: przejść szkolenie, zdać egzamin i kupić bardzo drogi sprzęt. Rośnie też lawinowo konkurencja. Ale chętnych nie brakuje, bo wciąż pojawiają się nowe możliwości.

34

Ludzie

TTIP: cieszyć się czy bać?

Kwestia podpisania przez UE i USA Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego rozpala na Starym Kontynencie emocje. Zdaniem jego przeciwników byłby to koń trojański w Europie, podstępnie wydanej na łup chciwych koncernów. Zwolennicy wskazują na możliwy skok gospodarczy obu wielkich rynków i wzrost zamożności ich mieszkańców. Ale co ten traktat może oznaczać dla takiego kraju jak Polska?

38

Ludzie

Lider musi być wojownikiem

O prawie przedsiębiorców do popełniania błędów, o tym, jakich pracowników potrzebuje współczesny biznes, oraz jak sprawić, by ludzie chcieli opuścić strefę komfortu i polubili zmianę, z Alainem Kajem rozmawiają Alicja Hendler i Dorota Goliszewska.

60

Finanse

2016: w poszukiwaniu bezpiecznej przystani dla pieniędzy

Polscy eksporterzy, małe spółki na GPW, surowce i KGHM, a także mocny dolar i obligacje korporacyjne wiarygodnych firm – te inwestycje wyglądają obiecująco. Gorzej z tymi na azjatyckich rynkach i w krajach rozwijających się, z inwestycjami w obligacje skarbowe, lokaty i, być może, w sektor biotechnologiczny. Na GPW lepiej uważać też na WIG 20.

66

Finanse

Magazyn: zbudować czy wynająć?

Podpisaliście nowe kontrakty i będziecie potrzebować więcej powierzchni na składowanie towaru. Wobec tego, co się bardziej opłaci: zbudować nowy magazyn czy go wynająć? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, szukając odpowiedzi na to pytanie.

69

Finanse

Pożyczka dobra jak dotacja

Fundusze Europejskie utożsamiane są zwykle z dotacjami. Tymczasem obejmują one również inne formy dofinansowania, np. pożyczki czy gwarancje kredytowe, doceniane zwłaszcza przez tych przedsiębiorców, dla których banki nie mają oferty w postaci kredytów na proste inwestycje.

72

Finanse

Sztuka cenniejsza niż złoto

Ta maksyma aktualna jest też dziś. Dosłownie, bo inwestowanie w sztukę jest obecnie bardziej opłacalne niż lokowanie kapitału w szlachetnym kruszcu. Uchodzi jednak za dziedzinę zarezerwowaną wyłącznie dla znawców. Uchylmy więc rąbka tajemnicy. Jak kupować obrazy czy rzeźby, by zwiększyć swoje szanse na porządny zysk?

76

Finanse

Tak zaufać, żeby nie upaść

Odbiorców swych produktów czy usług można szybko sobie zjednać na dwa sposoby: obniżając ceny czy marże albo wydłużając terminy płatności. Ta druga metoda to kredyt kupiecki. Ale uwaga: może grozić utratą płynności.

78

Finanse

Mit wszechwiedzących ekspertów

Kilka lat temu pojawił się termin „nowa normalność”, aby oddać, jak bardzo obecne globalne uwarunkowania ekonomiczne różnią się od całkiem niedawnej przeszłości, która rządziła się zupełnie innymi prawami i dla której wypracowano szereg bezużytecznych już teorii i systemów prognozowania. A wraz z tą odmiennością nadeszły nieprzewidywalność i rynkowa nerwówka rujnująca tradycyjnie skonstruowane portfele i coraz bardziej zagubionych, profesjonalnych doradców.

80

Marketing

Znaleźć haka na wzrost

Ograniczone budżety i zatłoczony rynek zmuszają speców od marketingu do nieszablonowego myślenia oraz poszerzania swej wiedzy i umiejętności o rzeczy, które niegdyś w ogóle nie kojarzyły się z ich zawodem. Widać to zwłaszcza w marketingu internetowym, w którym szczególną pozycję zdobywają sobie growth hacking i growth hackerzy.

84

Startupy

Komputer na biurko

Miniaturowy komputer PC, duża wieża pod biurkiem, maszyna scalona z monitorem w eleganckiej obudowie? Jakiego „peceta” wybrać do pracy w biurze? A może sięgnąć po modnego Maca? Kiedyś było łatwiej...

88

Startupy

Lustrzanka na każdą okazję

Kiedyś bardzo drogie i elitarne, dziś aparaty z wymienną optyką są dostępne niemal dla każdego. Jedną z ich najważniejszych zalet jest uniwersalność. Z odpowiednim zestawem obiektywów można nimi robić zarówno zdjęcia zwierząt z ogromnej odległości, jaki nastrojowy portret z rozmazanym tłem. Jak jednak dobrać taki aparat dla siebie?

92

Prawo i podatki

Cztery sposoby na podatki

Prowadzisz firmę jako osoba fizyczna i narzekasz na zbyt wysokie podatki? Sprawdź, czy da się je obniżyć. Do 20 stycznia jest czas na zmianę formy opodatkowania. Jeśli planujesz zaciągnięcie pożyczki – masz też szansę na poprawę swojej zdolności kredytowej.

96

Prawo i podatki

Rozliczenia w firmie

Jak firmy powinny wynagradzać pracowników w 2016 roku? Inaczej. Wymuszą to zmiany w prawie i interpretacjach fiskusa. Czy będzie trudniej? Niekoniecznie.

100

Fajrant

Zrobić złości na złość

Prowadzenie firmy może czasem wywoływać silne emocje, od euforii po furię, przy czym nieraz towarzyszą im napięcie i agresja. Jak zneutralizować te bardziej negatywne i rozsadzające od środka odczucia, aby nie odbijały się czkawką na działaniu przedsiębiorstwa? Niektórzy sięgają po radykalne metody.

104

Fajrant

Nie tylko na bezdroża

Błoto, głęboki bród, leśne ostępy – z tym tradycyjnie kojarzy się napęd na cztery koła. Lecz przydaje się on także na co dzień, nawet w mieście.

110

Fajrant

Światowe smaki Warszawy

Czy nie ruszając się ze swego miasta, można zwiedzić świat, chłonąc go wszystkimi zmysłami? Jeśli ma to być podróż kulinarna, to z pewnością tak. Co więcej, udamy się dzięki niej w miejsca, które czasem ciężko odwiedzić inaczej. Zapraszamy w kulinarną podróż po... Warszawie.

114

Fajrant

Nieco inne narty

Niewiele stacji narciarskich na świecie może równać się z tymi w Alpach. Nie oznacza to jednak, że tylko tam warto jeździć. Bo przecież podczas zimowego urlopu liczą się też inne rzeczy: pejzaż, smaki, kultura i... ciekawość pchająca nas w coraz to nowe miejsca. Oto nasz subiektywny wybór mniej oczywistych ośrodków dla miłośników białego szaleństwa.

118

Fajrant

Infostrady i los podwykonawcy

Budowa autostrad i stadionów na Euro 2012 zakończyła się kilkuletnim kryzysem branży budowlanej, który zatopił grubo ponad 500 firm, przede wszystkim mniejszych, będących podwykonawcami przy wielkich kontraktach. Czy obecna budowa regionalnych infostrad niesie podobne ryzyko?

120

Fajrant

Za drogo dla biednych, zbyt biednie dla bogatych

O starzejących się gospodarkach rozprawiamy, gdy populacja siwych włosów odbiega w nich na plus od demograficznej normy. To właśnie ma miejsce teraz w Polsce, i to na coraz większą skalę. Ale wcale nie oznacza, że natrafiliśmy na żyłę złota (czy raczej srebra).