Ludzie
RealEye zdalnie mierzy uwagę wzrokową. W jakich branżach wykorzystuje się eye-tracking?
Adam Cellary oraz Damian Sromek stworzyli narzędzie, które pozwala na zdalne mierzenie uwagi wzrokowej. Dzięki RealEye, aby dowiedzieć się, co przyciąga uwagę klientów, nie trzeba już kupować drogiego specjalistycznego sprzętu, wystarczy komputer z kamerą i dostępem do internetu.
Jak wygląda branża konopna w Polsce? "To wyjątkowo perspektywiczna dziedzina do lokaty kapitału"
Konopie nie są przemijającą modą – powiedział mi kiedyś Maciek Kowalski, szef i założyciel Kombinatu Konopnego, porównując przy tym rynek konopny w Polsce do rozpędzającego się samochodu.Z jaką prędkością jedzie obecnie ten pojazd?
Zielone Strony Biznesu. Wieś odnowa. Warto czekać na żniwa
Lokalizacja firmy poza miastem może stwarzać nieoczekiwane możliwości i szanse. I wbrew pozorom, wcale nie chodzi tylko o niższe koszty działalności i mniejszą konkurencję.
Jak zostałem współtwórcą pierwszego w Polsce podcastu firmowego
Zalety podcastów dostrzega coraz więcej dużych firm i korporacji w Polsce. Dzięki własnemu kanałowi, marki pozyskują nowych klientów, zwiększają sprzedaż i budują prestiż.
Karolina Miłosz. Poza biznesem
Karolina Miłosz studiowała filologię bułgarską, dlatego biegle zna nie tylko język angielski, ale również bułgarski. Teraz za pośrednictwem chatbota Englibot chce rozwijać kompetencje językowe Polaków. A kiedy nie pracuje, trenuje – wraz z mężem – strzelectwo sportowe.
Polski chatbot rekrutacyjny miał zrewolucjonizować proces poszukiwania pracy. Co poszło nie tak?
JoBot24 działał i dostarczał obiecywaną wartość. Kandydaci do pracy chętnie go używali, a klienci chcieli wdrażać i byli gotowi za niego płacić. Mimo to pomysł nie chwycił. Co poszło nie tak?
Szkolenia z goglami VR to przyszłość. Czasy kursów mogą skrócić się kilkukrotnie
Technologia VR (wirtualna rzeczywistość) to już nie tylko gry i rozrywka, ale też ważny element edukacji. W przyszłości szkolenia z goglami w roli głównej mogą się stać wręcz obowiązkowe.
Żegnaj, szkoło! To najlepsze polskie edtechy [TOP 10]
Oczywiście taka szkoło, jaką znaliśmy dotychczas. Bo choć potrzeba uczenia się jest niezmiennie ważna, do dyspozycji mamy inne narzędzia: Messenger wypiera słowniki językowe, a rozszerzona rzeczywistość zastępuje tradycyjne podręczniki. Tylko wymówki wciąż nie działają – na „nie mam zadania, bo bolał mnie brzuch”, nadal nie nabierze się żaden nauczyciel.
Degustacja sake, gra na shamisenie. Japońska kultura coraz popularniejsza nad Wisłą
Japończycy mieszkający w Polsce postanowili wykorzystać rosnące zainteresowanie kulturą ich kraju. I przy okazji na tym zarobić.
Listny Cud to nowe ogrody Semiramidy. Na czym polega fenomen tej polskiej farmy wertykalnej?
Na początku była chemia Matyldy, Karoliny, Piotrka i dwóch Michałów. Z udziałem fizyki i gotówki wyrosło z niej już kilkadziesiąt tysięcy doniczek pełnych mikroelementów. Obecnie mogą ich produkować ponad pół tysiąca dziennie.
Himalaje w Warszawie - Air Sport pomaga wytworzyć warunki wysokogórskie w dowolnym pomieszczeniu
Spółka Air Sport to pionier treningów wysokościowych w Polsce. Wszystko za sprawą opracowanej przez nią technologii Air Zone, która pozwala na wytworzenie warunków wysokogórskich w dowolnym pomieszczeniu. Dzięki niej górski klimat jest blisko jak nigdy dotąd.
Ile można zarobić na inwestycjach alternatywnych? "Mam na ścianie karty Pokemon warte 1,5 mln zł"
Wiesz czym jest Charizard? Nie? To żałuj, bo może masz na strychu kartę z jego wizerunkiem, za którą kolekcjonerzy są gotowi zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inwestycje alternatywne stają się coraz popularniejsze, a zdaniem wielu są pewniejsze i lepiej oprocentowane niż lokaty.
Kosmos z drukarki. Najdroższe wydruki zdjęć kosmosu kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych
Drukowane w okazałych rozmiarach zdjęcia kosmosu wykonywane przez twórcę firmy Astrography przebojem podbijają planetę Ziemię.
Prezes Browaru Błonie: "Od piw rzemieślniczych już wymaga się powszechności" [WYWIAD]
By odnieść sukces w branży piwnej, nie trzeba być browarnikiem. – Warto znać rządzące rynkiem mechanizmy. Również w tej dziedzinie potrzebni są doświadczeni zarządzający – mówi Tomasz Banaszkiewicz, prezes zarządu Browaru Błonie.
Małgorzata Ohme założyła startup i pozyskała miliony na rozwój. Jak działa Mindgram?
Od pomysłu do firmy, która zatrudnia 25 osób i pozyskała prawie 9 mln zł w zaledwie pół roku. Oto krótka historia startupu Mindgram, którego twarzą jest Małgorzata Ohme.
MacKenzie Scott przekaże 2,7 mld dolarów dla "niedofinansowanych i przeoczonych"
Była żona Jeffa Bezosa rozdaje kolejną część pieniędzy na cele charytatywne. Darowizny trafią do 286 różnych organizacji.
Jacek Mikosz. Poza biznesem
Startup FindAir, którego współzałożycielem jest krakowianin Jacek Mikosz, może zrewolucjonizować leczenie astmy. Jacek to pasjonat dizajnu i projektowania, który skutecznie łączy kreatywne myślenie z biznesową pragmatyką.
Być jak Elon Musk. Lista polskich innowatorów 2021 [ZESTAWIENIE]
Lekarze, technolodzy, startupowcy, artyści. Zdaniem wielu ekspertów nasz kraj to dobre miejsce na rozwijanie innowacji – nie tylko tych technologicznych. I wymienione poniżej osoby tylko tę tezę potwierdzają. Prezentujemy kolejną edycję listy polskich innowatorów, których inicjatywy mogą wkrótce zmienić – lub już zmieniają! – świat.
Schemat na innowacyjność. Polacy od lat uważają się za naród innowacyjny
Choć już widzimy się wśród liderów, to jesteśmy wśród maruderów. Deklarujemy, że chcemy być jak Jeff Bezos, a dominuje w nas folwarczny styl zarządzania, gdzie szef ma zawsze rację i nie popełnia błędów. Jak więc polskie firmy mogą dobiec do pędzącego w przyszłość peletonu innowatorów?
Trwa unijny program finansowania innowacji w przedsiębiorstwach. Kto może zdobyć fundusze?
Do zdobycia: 2,5 mln euro dotacji, plus do 15 mln w formie inwestycji oraz coaching, doradztwo, kontakty biznesowe. Ale tylko dla wybranych: rozwijających przełomowe innowacje małych firm i startupów. Ruszyła Europejska Rada ds. Innowacji – wart 10 mld euro, najważniejszy unijny program finansowania innowacji w przedsiębiorstwach.
Ludwik Kembliński - człowiek z żeliwa [BOHATEROWIE POLSKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI]
Ludwik Kembliński wyznaczał nowe trendy w przedwojennym przemyśle metalurgicznym. Z powodu wojennej zawieruchy i kilkudziesięciu lat PRL pamięć o nim niemal zupełnie zaginęła. Dziś nawet nie wiemy, jak wyglądał, gdzie się urodził i w jakich okolicznościach umarł.
Wraca moda na len. Marka Łyko opracowała unikalną technologię zmiękczania materiału
Stary i szlachetny len to modowy hit ostatnich sezonów. A polska marka Łyko, która tworzy kolekcje ubrań z polskiego i litewskiego lnu płynie na tej fali. Dzięki technologii zmiękczania len się nie gniecie, jest prozdrowotny i wygląda zjawiskowo. I w dodatku jest biodegradowalny i bezodpadowy.
Polski startup tworzy rośliny przyszłości. "Wierzę, że tę technologię będzie można zabrać w kosmos"
Magnetiqa to polski startup, który wykorzystuje elektrostymulację do tworzenia roślin przyszłości. Dzięki niej rosną one szybciej, a ich uprawa w farmach wertykalnych zyskuje na efektywności.
Polka stworzyła kombinezon, który uczy. "To sposób na wyeliminowanie złych nawyków"
Stworzony przez Justynę Bącelę wraz z zespołem inteligentny kombinezon do nauki gry w golfa już niebawem może zrewolucjonizować sposób trenowania tego sportu. O sile produktu świadczy m.in. nagroda główna, którą przyznano mu podczas III edycji Szkoły Pionierów organizowanej przez Polski Fundusz Rozwoju.
Bałagan z sensem. Eksperymentalne buty z Polski podbijają świat
Przyjaciółki od dwunastu lat, wspólniczki od sześciu. Hanna Ferenc-Hilsden i Agata Matlak-Lutyk, właścicielki Balagan Studio, robią buty wbrew sztuce i dobrze na tym wychodzą.
Sekrety ludzi sukcesu. Rafał Bonter
Poprosiliśmy znanych przedsiębiorców i sportowców, żeby opowiedzieli nam jak osiągnąć sukces. Tym razem odpowiada Rafał Bonter, prezes Xylem Water Solutions Polska.
Bill Gates i Melinda Gates. Najdroższy rozwód w historii?
Bill Gates i Melinda Gates poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że się rozwodzą, kończąc tym samym 27-letni formalny związek. Pomimo rozstania, przedsiębiorcy zapowiadają kontynuację działań w ramach Bill & Melinda Gates Foundation. Ile będzie kosztował - jak spekulują dziennikarze - "najdroższy rozwód w historii"?
Sekrety ludzi sukcesu. Ewa Chodakowska
Poprosiliśmy znanych przedsiębiorców i sportowców, żeby opowiedzieli nam jak osiągnąć sukces. Tym razem odpowiada Ewa Chodakowska, trenerka fitness, właścicielka marki BeBio.
Sekrety ludzi sukcesu. Dariusz Grzeszczak
Poprosiliśmy znanych przedsiębiorców i sportowców, żeby opowiedzieli nam jak osiągnąć sukces. Tym razem odpowiada Dariusz Grzeszczak, prezes Erbud.
Sekrety ludzi sukcesu. Andrzej Targosz
Poprosiliśmy znanych przedsiębiorców i sportowców, żeby opowiedzieli nam jak osiągnąć sukces. Tym razem odpowiada Andrzej Targosz, założyciel i CEO Eventory.
Sekrety ludzi sukcesu. Zbigniew Pisarski
Poprosiliśmy znanych przedsiębiorców i sportowców, żeby opowiedzieli nam jak osiągnąć sukces. Tym razem odpowiada Zbigniew Pisarski, założyciel spółki CanPoland SA, prezes zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Sekrety ludzi sukcesu. Karolina Borner
Poprosiliśmy znanych przedsiębiorców i sportowców, żeby opowiedzieli nam jak osiągnąć sukces. Tym razem odpowiada Karolina Borner, piosenkarka, CEO VOCALY.
Sekrety ludzi sukcesu. Daniel Świątkowski
Poprosiliśmy znanych przedsiębiorców i sportowców, żeby opowiedzieli nam jak osiągnąć sukces. Tym razem odpowiada Daniel Świątkowski, CEO Hexe Capital.
Sekrety ludzi sukcesu. Filip Sobel
Poprosiliśmy znanych przedsiębiorców i sportowców, żeby opowiedzieli nam jak osiągnąć sukces. Tym razem odpowiada Filip Sobel, CEO Staffly.
Sekrety ludzi sukcesu. Marek Moczulski
Poprosiliśmy znanych przedsiębiorców i sportowców, żeby opowiedzieli nam jak osiągnąć sukces. Tym razem odpowiada Marek Moczulski, prezes firmy Unitop.