Ludzie
Wirtualne cmentarze - jak to działa?
Nowe technologie wchodzą na cmentarze. Dzięki nim możemy stworzyć wirtualne miejsce pamięci, ale też – bez wychodzenia z domu – odnaleźć zaginioną mogiłę, czy zadbać o grób bliskich znajdujący się na drugim końcu Polski.
Firma Bisonte stworzyła podwodnego drona. To jedyne tego rodzaju urządzenie na świecie
Krakowska firma Bisonte stworzyła podwodnego drona, który ma szansę zastąpić ludzi i roboty podczas wielu prac wykonywanych na głębokościach. To jedyne tego rodzaju urządzenie na świecie. Pomysł zdobył nie tylko międzynarodowe nagrody, ale także cieszy się zainteresowaniem rynku.
RevDeBug zapoczątkuje programistyczną rewolucję? "Łamiemy obecny od wielu lat paradygmat"
Polscy specjaliści chcą usprawnić naprawę błędów w firmowych systemach. Już teraz wśród ich klientów jest m.in. Rossmann, prowadzone są też kolejne rozmowy z potencjalnymi partnerami. Niedawno startup pozyskał 10 mln zł finansowania. Czy rozwiązanie opatentowane przez RevDeBug zapoczątkuje programistyczną rewolucję?
W oczekiwaniu na polskiego jednorożca. Jak uzyskuje się miliardową wycenę?
Figma – wycena 10 mld dol., Getir – 7,5 mld dol., Bolt – 4,75 mld dol. Jednorożce, czyli startupy o wycenie przekraczającej 1 mld dol., znajdziemy w USA, Turcji czy Estonii. A w Polsce? Być może będziemy mieli wkrótce pierwszego.
Piotr Wawrysiuk. Poza biznesem
Twórca zbilansowanego cateringu dla psów PsiBufet. Do dziś pamięta swoje pierwsze czworonogi, marzy o poznaniu Elona Muska, a w ramach relaksu – myje ręcznie samochód.
Saga rodu Barcińskich [BOHATEROWIE POLSKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI]
Rodzina Barcińskich należała do najbogatszych i najbardziej wpływowych w przedwojennej Polsce. Niestety jej członkowie, będący właścicielami wielkich fabryk włókienniczych, padli ofiarą historii i złego losu.
Czy kampanie z udziałem influencerów są skuteczne? "Profil nasycony reklamami nie jest atrakcyjny"
Internetowi celebryci reklamują najróżniejsze produkty, często bez głębszej refleksji. Na ile są skuteczni? Kiedy ostatnio zdecydowaliście się na usługę, gdyż polecił ją wasz ulubiony twórca?
Zielone Strony Biznesu. Milionowy biznes ziołowy prosto z Podlasia
Z dala od zgiełku, wśród rozległych pól i sennych wsi Podlasia, wybujał milionowy biznes – Ziołowy Zakątek i Dary Natury – lokalne imperium Mirosława Angielczyka.
Przetestuj swój biznes zanim go uruchomisz. Powstał polski symulator biznesowy
Rzeszowska spółka Revas rewolucjonizuje naukę biznesu w Polsce. Dzięki stworzonym przez nią Branżowym Symulacjom Biznesowym można przekonać się o tym, jak to jest prowadzić własną działalność gospodarczą, zanim wejdzie się na prawdziwy rynek.
Z chodników na salony. Ile i kto zarabia na disco polo
Majteczki w kropeczki spakowane? Czekacie już na drugim peronie? To zapraszamy do przedziału, bo zabieramy was w podróż po krainie, gdzie Jolka nie pamięta może lata ze snu, za to swym uśmiechem oczarowuje w każdy wieczór!
Zielone Strony Biznesu. Startupy, które chcą wygrać z katastrofą klimatyczną
Rozwój automatyzacji na budowach, farmy wertykalne, niwelowanie ilości odpadów. Wiele polskich podmiotów skutecznie przyczynia się do tego, że ziemski scenariusz na nadchodzące lata nie brzmi aż tak pesymistycznie. Czy startupy – górnolotnie mówiąc – uratują świat?
Szefowa Siemensa stanie na czele polskiego oddziału Microsoft
1 grudnia obowiązki szefa polskiego oddziału Microsoft przejmie Dominika Bettman, dotychczasowa szefowa Siemens Polska. Na stanowisku zastąpi Marka Loughrana, który zarządzał oddziałem od ponad 4,5 roku.
Od Versace do Lamborghini. Jak polska marka sztucznych rzęs podbija światowe rynki
Dwaj bracia, z zamiłowania bokserzy, stworzyli w rodzinnym Olkuszu firmę specjalizującą się w sztucznych rzęsach. Z produktów dostarczanych przez ich markę skorzystało już milion kobiet.
Mistrzowie biznesu. Jak sportowcy zarabiają na emeryturze?
Determinacja, wytrwałość, samodyscyplina, umiejętność podnoszenia się z porażki. Te cechy przydają się zarówno w świecie wielkich pieniędzy, jak i sportu. Nic dziwnego, że wielu zawodników po zakończeniu kariery przeistacza się w rekiny biznesu.
Jak zarobić na erotyce? Kinky Winky to sklep erotyczny inny niż wszystkie
Wykształcony na dwóch uniwersytetach twórca pierwszego w Polsce queer sex-shopu zapewnia, że nie chodzi mu tylko o pieniądze. Dlatego angażuje się w akcje społeczne i edukację seksualną rodaczek i rodaków.
Maciej Adamaszek. Poza biznesem
Doświadczony biznesmen i twórca sieci kawiarni „W Biegu Cafe”. Pracował w wielu międzynarodowych korporacjach, a teraz próbuje swoich sił w branży kosmetycznej. Ale sukcesy osiąga również poza biznesem – ma na koncie ukończenie zawodów Ironma na pełnym dystansie.
Warsztat samochodowy inny niż wszystkie. "Na początku środowisko mnie nie rozumiało"
Reperuje auta, ale nazywa się jak owoc i łowi klientów w sieci. Nie ma płotu oblepionego banerami, ale stronę internetową i bloga. Iwona Kornatko nie chce powielać stereotypu warsztatu samochodowego.
Audioteka z nowym prezesem
Rada nadzorcza spółki Audioteka wybrała nowego prezesa. Został nim Arkadiusz Seidler, dotychczasowy członek zarządu firmy.
Milion na świeże ryby? Inwestycja w platformę e-commerce Portside. Jak działa ten biznes?
Pandemia tylko dodała im skrzydeł. A raczej płetw! Czas lockdownu wykorzystali po to, by położyć podwaliny pod nowy, perspektywiczny biznes. Założyli Portside, platformę e-commerce umożliwiającą zakup świeżych ryb i owoców morza. Towar sprowadzany jest m.in. z portów w Niemczech i we Włoszech. W czerwcu Portside pozyskała 1 mln zł na rozwój od funduszu VC Tar Heel Capital Pathfinder.
Zielone Strony Biznesu. Materiał z przekraczania granic
Ekologiczne przekonania przekuli w zrównoważony biznes. Wymyślili przezroczysty i jadalny materiał na opakowania. Wynalazek MyGrowLab przypomina plastikową folię, ale zamiast zaśmiecać środowisko, może je wzbogacać.
Cyfrowe uprawy, realne warzywa. Polak stworzył aplikację do zdalnej pielęgnacji ogródka
Szymon Kowalke stworzył usługę, która umożliwia uprawianie ogródka bez wychodzenia z domu. Dzięki aplikacji Zdalny ogródek można wynająć grządkę i zlecić pielęgnację warzyw online. Chociaż cały proces jest wirtualny, efekty są jak najbardziej realne. Jak warzywa dojrzeją, dostarczane są do klienta.
Osoby ze spektrum autyzmu w miejscu pracy. "Nie chodzę na firmowe imprezy. Nie pasuje mi to"
Wolna, skrupulatna, wręcz pedantyczna. Nie lubi small talku, ma problem z utrzymaniem kontaktu wzrokowego. To tylko niektóre cechy, które mogą wskazywać, że rozmawiasz z osobą ze spektrum autyzmu. - Zamiast się odwracać plecami, spróbuj zrozumieć – apeluje psychoterapeutka Monika Kłeczek.
Damian Strzelczyk. Poza biznesem
Z powodzeniem rozwinął Tutlo – startup do nauki języka angielskiego – choć zaczynał w zupełnie innej branży, bo drukował zaproszenia weselne. Niedawno zdobył Orlą Perć oraz patent żeglarza jachtowego. Damian Strzelczyk dopiero co skończył trzydziestkę, więc – jak sam mówi – najlepsze dopiero przed nim.
Ubrania szyte empatią. Czy odzież może działać jak lekarstwo?
Barbara Jaworska-Horoszkiewicz, właścicielka Dress Up! oraz Ubranie na złamanie, udowadnia, że odzież może działać jak lekarstwo. Dzięki szytym przez nią czepkom dla lekarzy na twarzy niejednego pacjenta pojawia się uśmiech, a ci którzy doznali kontuzji i złamań mogą znaleźć ubrania i akcesoria medyczne, które znacznie ułatwiają przebycie choroby.
Jak wygląda branża konopna w Polsce? "To wyjątkowo perspektywiczna dziedzina do lokaty kapitału"
Konopie nie są przemijającą modą – powiedział mi kiedyś Maciek Kowalski, szef i założyciel Kombinatu Konopnego, porównując przy tym rynek konopny w Polsce do rozpędzającego się samochodu.Z jaką prędkością jedzie obecnie ten pojazd?
Fotka działa już od 20 lat. Twórcy serwisu planują ekspansję międzynarodową
Pierwszy polski serwis społecznościowy Fotka obchodzi właśnie 20-lecie działalności. Jego twórcy nie tylko nie przestraszyli się konkurencji światowego giganta, jakim jest Facebook, ale właśnie planują ekspansję międzynarodową.
Konopie na biznesowych salonach. Wywiad ze Zbigniewem Pisarskim i Piotrem Liroy-Marcem
W Polsce konopie przestają być tabu, a sama branża przestaje być wstydliwa. Konopie wchodzą na salony dzięki temu, że poważne podmioty, jak np. firmy farmaceutyczne, podjęły się działań na rzecz ich promocji w medycynie – mówi Zbigniew Pisarski, twórca CanPoland. – Dziś można ten biznes robić całkiem legalnie, z dobrym zyskiem finansowym – dodaje Piotr Liroy-Marzec, założyciel LiRoyal.
RealEye zdalnie mierzy uwagę wzrokową. W jakich branżach wykorzystuje się eye-tracking?
Adam Cellary oraz Damian Sromek stworzyli narzędzie, które pozwala na zdalne mierzenie uwagi wzrokowej. Dzięki RealEye, aby dowiedzieć się, co przyciąga uwagę klientów, nie trzeba już kupować drogiego specjalistycznego sprzętu, wystarczy komputer z kamerą i dostępem do internetu.
Zielone Strony Biznesu. Wieś odnowa. Warto czekać na żniwa
Lokalizacja firmy poza miastem może stwarzać nieoczekiwane możliwości i szanse. I wbrew pozorom, wcale nie chodzi tylko o niższe koszty działalności i mniejszą konkurencję.
Jak zostałem współtwórcą pierwszego w Polsce podcastu firmowego
Zalety podcastów dostrzega coraz więcej dużych firm i korporacji w Polsce. Dzięki własnemu kanałowi, marki pozyskują nowych klientów, zwiększają sprzedaż i budują prestiż.
Karolina Miłosz. Poza biznesem
Karolina Miłosz studiowała filologię bułgarską, dlatego biegle zna nie tylko język angielski, ale również bułgarski. Teraz za pośrednictwem chatbota Englibot chce rozwijać kompetencje językowe Polaków. A kiedy nie pracuje, trenuje – wraz z mężem – strzelectwo sportowe.
Degustacja sake, gra na shamisenie. Japońska kultura coraz popularniejsza nad Wisłą
Japończycy mieszkający w Polsce postanowili wykorzystać rosnące zainteresowanie kulturą ich kraju. I przy okazji na tym zarobić.
Himalaje w Warszawie - Air Sport pomaga wytworzyć warunki wysokogórskie w dowolnym pomieszczeniu
Spółka Air Sport to pionier treningów wysokościowych w Polsce. Wszystko za sprawą opracowanej przez nią technologii Air Zone, która pozwala na wytworzenie warunków wysokogórskich w dowolnym pomieszczeniu. Dzięki niej górski klimat jest blisko jak nigdy dotąd.
Listny Cud to nowe ogrody Semiramidy. Na czym polega fenomen tej polskiej farmy wertykalnej?
Na początku była chemia Matyldy, Karoliny, Piotrka i dwóch Michałów. Z udziałem fizyki i gotówki wyrosło z niej już kilkadziesiąt tysięcy doniczek pełnych mikroelementów. Obecnie mogą ich produkować ponad pół tysiąca dziennie.
Ile można zarobić na inwestycjach alternatywnych? "Mam na ścianie karty Pokemon warte 1,5 mln zł"
Wiesz czym jest Charizard? Nie? To żałuj, bo może masz na strychu kartę z jego wizerunkiem, za którą kolekcjonerzy są gotowi zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inwestycje alternatywne stają się coraz popularniejsze, a zdaniem wielu są pewniejsze i lepiej oprocentowane niż lokaty.