Finanse
20 lat w Unii Europejskiej, czyli cywilizacyjny skok na rynku nieruchomości
Rynek nieruchomości od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej przeszedł niesamowitą transformację. – Zmieniło się w zasadzie wszystko – powiedział Paweł Toński, partner zarządzający CRIDO podczas prezentacji raportu „20 lat minęło, czyli rynek nieruchomości w Polsce po wejściu do UE”.
CPK na półmetku projektowania. "Marzenie Polaków" stoi w miejscu przez brak finansowania
Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), Filip Czernicki, poinformował, że projektowanie lotniska jest na półmetku, ale aby rozpocząć kolejne etapy związane z budową, konieczne jest pozyskanie finansowania.
Finał finansowej epoki PiS? Komisja Europejska uruchomi procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Komisja Europejska ogłosiła zamiar uruchomienia procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski oraz sześciu innych państw członkowskich. W ramach raportu przygotowanego na podstawie artykułu 126(3) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Komisja stwierdziła, że kryteria dotyczące deficytu budżetowego nie są przestrzegane. Polska za kraj wymagający otwarcia procedury EDP.
Żabka wkrótce wchodzi na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Przybliżona wycena: nawet 8 mld dol.
Według nieoficjalnych informacji Żabka zadebiutuje na GPW we wrześniu. Jak podał Bloomberg, IPO (ang. initial public offering - pierwsza publiczna oferta) w Warszawie może mieć wartość od 1 mld dol. do 1,5 mld dol.
Putin trafiony w czuły punkt stawia ultimatum Ukrainie "Wstrzymamy ogień" - kłamie
Słowo "prezydenta" Rosji nie jest zbyt wiele warte, bo Władymir Putin nauczył świat nie wierzyć w żadne z jego zapewnień. Jednak deklaracje o zawieszeniu broni w przypadku opuszczenia przez ukraińską armię terenów anektowanych przez Rosjan pokazują, że skorzystanie z rosyjskich aktywów na Zachodzie w celu wypłaty 50 mld dol. Ukrainie rozjuszyło Kreml.
Jak przenieść zarządzanie finansami w dużej firmie na wyższy poziom? Dowiedz się z webinaru!
Procesy zarządzania finansami można zoptymalizować. Oznacza to większą efektywność pracy księgowych i specjalistów ds. controllingu oraz lepszy dostęp do danych. Jaki jest na to sposób? Czy przy okazji można zadbać o procesy związane z wejściem w życie KSeF?
Pensje w budżetówce wzrosną minimalnie: Rząd odchodzi od zapowiadanych podwyżek
Rząd Donalda Tuska podjął decyzję o wzroście wynagrodzeń w sektorze budżetowym na 2025 rok, proponując podwyżkę o 4,1%. To znacznie mniej niż sugerowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która zaproponowała wzrost o 7,8%.
Miliardowe długi za telefon i Internet. Polacy chętnie z nich korzystają, ale nie chcą płacić
Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Niestety mimo tylu zalet opłacanie rachunków za nie znajduje się na czele listy priorytetów płatności. W Krajowym Rejestrze Długów jest notowanych 232 tys. dłużników, którzy zalegają operatorom telekomunikacyjnym prawie miliard złotych.
Czy to na pewno koniec crowdfundingowych zbiórek na facebooku i instagramie?
Od 1 lipca 2024 r. firma Marka Zuckerberga rezygnuje z organizowania zbiórek fundraisingowych. Jednak, platformy Meta będą chciały wprowadzić nowe rozwiązanie. Internauci mają zyskać możliwość dodania przycisku na socialach do wsparcia zrzutek założonych na zewnętrznych, profesjonalnych i bezpiecznych portalach crowdfundingowych. Z kim Meta będzie rozmawiać na ten temat?
Ukraińska ustawa mobilizacyjna a polski rynek pracy: Nie ma powodów do paniki
Wprowadzenie nowej ustawy mobilizacyjnej w Ukrainie wywołało obawy o wpływ na rynek pracy w Polsce. Jednak eksperci uspokajają: Polska ma silnie funkcjonujący rynek pracy, a ewentualne zmiany nie powinny znacząco wpłynąć na sytuację zatrudnieniową.
Firmy odzieżowe mają szansę wygrać z zalewem tanich ubrań z Chin jeśli zainwestują w AI
Sklepy internetowe z ubraniami i dodatkami mają w Polsce wielu fanów. To szansa na podbicie co najmniej europejskiego rynku, ale żeby utrzymać się w czołówce, należy inwestować w AI. Jak idzie to do tej pory? Średnio, bo część stron sprzedażowych ma problem, z tak wydawałoby się banalnym zadaniem, jak płynne ładowanie treści.Czy polskie firmy odzieżowe są gotowe na zmiany?
Wstrząsy w branży czekolady: Zwolnienia w Barry Callebaut i Chocolat Poulain
Barry Callebaut, jeden z największych producentów czekolady na świecie, zapowiedział masowe zwolnienia. Firma planuje zredukować zatrudnienie w europejskich fabrykach, co może dotknąć aż 800 osób. W Polsce, gdzie koncern zatrudnia 280 pracowników, istnieje ryzyko utraty miejsc pracy, informuje serwis dlahandlu.pl.
Lidl rzuca rękawicę Biedronce i... łamie przepisy. Wracają wojny handlowe
Na portugalskim rynku spożywczym rozgorzał spór, który przyciągnął uwagę konsumentów i mediów. Lidl, prowadzący od lutego kampanię reklamową, twierdzi, że jest najtańszym supermarketem w Portugalii. Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka i Hebe, zarządzający w Portugalii markami Pingo Doce oraz Recheio, oskarża konkurenta o manipulację danymi i wprowadzenie klientów w błąd. Organy ds. konkurencji potwierdzają te obawy.
Powraca drożyzna: ceny rosną, co potwierdzają badania. TOP 5 drożejących produktów
Kolejny miesiąc z rzędu dynamika wzrostu cen w sklepach zmierza ku górze. Widać, że trend spadkowy się odwraca. Analiza przeszło 68,4 tys. cen detalicznych wykazała, że w maju br. codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 2,9% rdr. Ponadto tym razem więcej kategorii niż w kwietniu czy w marcu wykazało jednocyfrowy wzrost rdr. – dwanaście na siedemnaście monitorowanych.
Busy zamiast koni w transporcie nad Morskie Oko: "Imponujący zysk" humanitarnej zmiany
Bloger Piotr Rachwalski przedstawił wyliczenia, które pokazują, że zastąpienie konnych zaprzęgów elektrycznymi busami w transporcie do Morskiego Oka w Tatrach może być nie tylko bardziej humanitarne, ale również ekonomicznie opłacalne. Cierpienie zwierząt nigdy nie jest uzasadnione - a w tym przypadku dodatkowo kompletnie bezsensowne.
Nowa era rekrutacji: Zagraj w grę i zgarnij pensję. Ikea płaci za pracę w Robloxie
Szwedzka sieć meblowa Ikea wprowadza innowacyjne podejście do zatrudnienia, poszukując pracowników do swojego wirtualnego sklepu na platformie Roblox. Nowa inicjatywa pozwoli zatrudnionym osobom zarabiać, obsługując klientów w cyfrowym środowisku. Za serwowanie słynnych klopsików w świecie gamingu pracownicy otrzymają tę samą stawkę, co kasjerzy w stacjonarnej Ikei.
Pepsi zdetronizowane po 40 latach przez Dr Pepper: Walka o drugie miejsce na podium
Po czterdziestu latach dominacji Coca-Coli i Pepsi na amerykańskim rynku napojów gazowanych, nastąpiła zmiana, która zaskoczyła wielu obserwatorów branży. Dr Pepper, napój znany głównie w południowych stanach USA, wyprzedził Pepsi, zajmując drugie miejsce na liście najpopularniejszych napojów gazowanych w kraju.
"Pakomaty", kolejne wyzwanie rzucone InPostowi. Darmowe przesyłki dla odbiorców
Dramatyczna sytuacja Poczty Polskiej nie pozostaje bez wpływu na sektor prywatny. Włodzimierz Stańczak, znany z założenia firmy kurierskiej Siódemka, powraca na rynek KEP (kurier, ekspres, paczka) z nowatorskim projektem 7box.eu. Rzuca tym samym wyzwanie InPostowi, który jest, co prawda, liderem rynku, ale użytkownicy narzekają na coraz wyższe ceny usług.
Edukacja kluczem do świadomego inwestowania
- Jako zondacrypto chcemy maksymalnie ułatwić proces inwestowania, przełamywać stereotypy i likwidować bariery, aby nie tylko ludzie młodzi i z wyższym wykształceniem mogli w ten sposób lokować swój kapitał - podkreśla Przemysław Kral, CEO zondacrypto.
5 błędów, przez które inwestorzy tracą pieniądze
Większość osób, które zaczyna inwestować pieniądze na rynkach kapitałowych, na tym traci. Jak zmienić tę smutną regułę?
800+ tylko dla ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach
Pod koniec maja Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która czeka teraz na podpis prezydenta. Zmiany mają na celu m.in. powiązanie wypłaty świadczeń 800+ oraz „Dobry start” z faktem uczęszczania dzieci do polskich szkół. Nowe przepisy wejdą jednak w życie dopiero za rok, co rodzi pytania o ich skuteczność.
Kupisz książkę mrugnięciem oka. PayEye wchodzi do Empiku
Mastercard, Empik i polski fintech PayEye wprowadzają nową technologię płatności do salonów prasowych. Pilotażowy program, który obejmie pięć salonów Empik, ma na celu przetestowanie innowacyjnego systemu płatności biometrycznych. Konsumenci będą mogli zapłacić za zakupy, po prostu spoglądając w ekran.
Rosja zbiera daninę na machinę wojenną: Putin wprowadza wyższe podatki
Rosja przygotowuje się do znaczących zmian w systemie podatkowym, które mają na celu zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że zmiany te będą ukierunkowane na redystrybucję ciężarów podatkowych, w szczególności dla osób o wyższych dochodach.
Wykorzystaj szansę płynącą z giełdy
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych może być doskonałym sposobem na rozwój startupów i scale-upów. Jeśli zrozumiesz, jakie ma zalety.
Na co stawiać, by zarobić
Polskie akcje mają dobry potencjał do zwyżek. Celem spekulacyjnie nastawionych inwestorów mogą być metale i inne surowce, a poszukujący spokoju znajdą go w obligacjach korporacyjnych.
Kwiaciarnie alarmują: Tanie kwiaty z ezgotycznych krajów psują rynek
Kwiaty importowane z Kenii, Kolumbii, Ekwadoru czy Etiopii królują m.in. w marketach. Przez to nasi producenci przegrywają konkurencję z tanim towarem sprowadzanym samolotami. Z kolei floryści zwracają uwagę na błędy polskich ogrodników, którzy często sprzedają kwiaciarniom produkt w tej samej cenie co klientom detalicznym.
Polskie firmy toną w długach: Największe problemy finansowe w handlu, budownictwie i transporcie
Z danych zebranych przez firmę windykacyjną wynika, że polskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) coraz częściej borykają się z problemem niespłaconych należności. Aż 55% firm wysyła wezwania do zapłaty, 47% prowadzi negocjacje z dłużnikami, a co piąta firma zleca odzyskanie długu kancelarii prawnej.
Allianz Commercial w Polsce od 1 czerwca 2024 r.
Zespól ubezpieczeń korporacyjnych w Polsce od początku czerwca działa pod nazwą Allianz Commercial, która od zeszłego roku stopniowo wprowadzana jest w grupie Allianz na całym świecie.
Zakaz handlu w niedziele: autonomiczne sklepy mają być zamknięte, mimo że pracują w nich roboty
W Niemczech, gdzie niedziela jest dniem odpoczynku zgodnie z zapisami konstytucji, pojawiły się kontrowersje związane z autonomicznymi sklepami. Sieć Tegut, z siedzibą w Fuldzie, musi zamykać swoje autonomiczne placówki Teo w niedziele, co jest wynikiem orzeczenia najwyższego sądu administracyjnego kraju związkowego Hesja.
Rowery personalizowane w natarciu e-commerce
Rowery premium trzymają się na rynku mocno, choć sprzedaż zwykłych jednośladów w Polsce spadła po pandemii nawet o 35 proc. Firma KOLORIDE wykonuje customizowane rowery pod wymiar i cieszy się sporym zainteresowaniem amatorów kolarstwa i bikepackingu.
GfK: Nastroje konsumenckie rosną. To kolejna poprawa wyniku
Polscy konsumenci coraz lepiej oceniają stan swoich finansów i z większym optymizmem patrzą w przyszłość – własnego i krajowego budżetu. W górę wędruje także większość pozostałych wskaźników Barometru Nastrojów Konsumenckich. A największa w tym zasługa młodzieży. Takie dane płyną z najnowszych badań GfK – An NIQ Company.
Innowacja IT: Zmiana dwóch linijek kodu pozwala zaoszczędzić tony CO2 firmom
W skali całej branży IT rozwiązania chmurowe mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 5,9 proc., co odpowiada usunięciu z dróg 22 milionów samochodów. Nawet częściowe wykorzystanie chmury w organizacji może zmniejszyć emisję o ponad 84 proc. w porównaniu z infrastrukturą lokalną.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Czerwiec 2024
Wszystko o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca, by nie dać się zaskoczyć nowym regulacjom obowiązującym od obecnego miesiąca.
Ceny lodów w 2024 Roku: Wzrost nawet o 50 proc.
Analiza danych z aplikacji PanParagon pokazuje, że od 2022 roku ceny lodów znacząco wzrosły. I nie jest to odkrycie, którego konsumenci, by nie zauważyli wcześniej, ponieważ w ciągu dwóch lat koszt takiego zimnego deseru podrożał nawet o 50 proc.
GRU zaangażowane w akty sabotażu w Polsce: Ustalenia śledczych ws. serii pożarów
Restauracja w Gdyni, magazyn palet pod Warszawą, fabryka farb we Wrocławiu i centrum budowlane w Gdańsku – te miejsca były celem usiłowań i podpaleń na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki prac śledczych.