140 tysięcy dzieci bez 800 plus. Nowe zasady już od 1 czerwca

800 plus
140 tysięcy dzieci bez 800 plus / Fot. Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski
Nowe ograniczenia w przyznawaniu świadczenia 800 plus wejdą w życie już od 1 czerwca 2025 roku. Rozpoczyna się wtedy nowy roczny okres wypłacania świadczeń (czerwiec 2025-maj 2026). Jednocześnie od tego dnia świadczenie będzie podlegało pierwszemu istotnemu ograniczeniu od lat.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W czerwcu wchodzą w życie przepisy, które wiążą wypłaty 800 plus z realizacją obowiązku szkolnego. Oznacza to wymóg zapisania dziecka do szkoły oraz uczęszczania do placówki edukacyjnej w Polsce, odpowiedniej do jego wieku. Dotyczy to zarówno szkół podstawowych, ponadpodstawowych, jak i przedszkolnych "zerówek". Świadczenie jest wypłacane do 18. roku życia.

Do tej pory w przypadku dzieci nieuczęszczających do polskich szkół, np. uchodźców z Ukrainy, ZUS wypłacał świadczenia rodzicom. 800 plus otrzymywały też rodziny na dzieci, które uczestniczyły dalej w zagranicznym systemie oświaty - przez naukę zdalną.

Nawet 140 tysięcy dzieci może stracić wsparcie finansowe

Według najnowszych danych, liczba dzieci, które mogą zostać pozbawione świadczenia, wynosi od 21 tys. do nawet 143 tys. Największą grupę stanowią dzieci z Ukrainy, które dotychczas korzystały z ukraińskiego systemu edukacji online lub pozostawały poza jakimkolwiek systemem edukacyjnym.

Rządzący chcą w ten sposób włączyć jak najwięcej dzieci ukraińskich do polskiego systemu edukacji. Wiele z nich uczyło się dotąd w ukraińskiej szkole online lub pozostawała poza systemem edukacyjnym.

Co oznaczają nowe przepisy dla rodzin pobierających 800 plus?

Nowe przepisy wprowadzają znaczącą zmianę w dotychczasowym systemie. Do tej pory świadczenie było wypłacane niezależnie od dochodów, zatrudnienia czy narodowości. Od czerwca 2025 roku kluczowym warunkiem będzie spełnienie obowiązku szkolnego w polskiej placówce edukacyjnej.

Eksperci z Centrum Edukacji Obywatelskiej zwracają uwagę, że co 15. uczeń lub uczennica w polskim systemie edukacji to osoba o innej niż polska narodowości, a w polskim systemie edukacji uczą się dzieci i młodzież z ponad 160 krajów.

— Zmiany w programie 800 plus mają na celu zapewnienie wszystkim dzieciom równego dostępu do edukacji i integrację dzieci z różnych środowisk — wyjaśniła minister rodziny podczas ostatniej konferencji prasowej. — Chcemy, by każde dziecko miało takie same szanse rozwoju i korzystało z polskiego systemu edukacji, który jest przygotowany również na przyjęcie dzieci z innych krajów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ