Ponowne przeliczenie emerytury ZUS. Dzięki tej luce w prawie podwoisz świadczenie

Możliwość ponownego przeliczenia emerytury dotyczy przede wszystkim kobiet urodzonych w latach 1949-1968, które nie przystąpiły do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Jest to konsekwencja reformy systemu emerytalnego oraz obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 60 lat.
Eksperci z Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Warszawskiej odkryli, że w polskim prawie istnieje luka pozwalająca na dwukrotne przejście na emeryturę z ogromną korzyścią finansową dla uprawnionych osób.
Jak działa mechanizm podwójnego przeliczenia emerytury?
Proces wygląda następująco:
- Pierwszy raz kobieta przechodzi na emeryturę w wieku 60 lat. ZUS oblicza świadczenie na podstawie zebranych składek podzielonych przez przewidywaną długość życia.
- Po ukończeniu 65 lat emerytka może wystąpić do ZUS o ponowne przeliczenie emerytury - bez konieczności składania nowego wniosku o emeryturę.
Przy ponownym przeliczeniu ZUS nie pomniejsza nowej kwoty o świadczenia już wypłacone między 60. a 65. rokiem życia. W rezultacie system traktuje seniorkę tak, jakby przechodziła na emeryturę po raz pierwszy. Co więcej, składki są waloryzowane tak, jakby kobieta emerytury przez ostatnie pięć lat w ogóle nie pobierała. To powoduje, że nowe świadczenie może być wyższe od pierwotnego nawet o kilkadziesiąt procent!
Według wyliczeń ekspertów z AGH, korzyści finansowe wynikające z tej luki w prawie są ogromne. Za około dziesięć lat koszty dla budżetu państwa mogą wynosić nawet 10-15 miliardów złotych rocznie.
Dla indywidualnych emerytów oznacza to możliwość znaczącego podwyższenia miesięcznego świadczenia bez dodatkowych składek czy wyrzeczeń.
Jakie dokumenty są potrzebne do ponownego przeliczenia emerytury?
Aby skorzystać z ponownego przeliczenia emerytury, należy złożyć do ZUS wniosek o przeliczenie świadczenia po ukończeniu 65 lat. ZUS przeprowadza wtedy ponowną kalkulację wysokości emerytury na podstawie dotychczasowych danych.
Przed złożeniem wniosku skonsultować się z doradcą emerytalnym ZUS, który pomoże oszacować potencjalną korzyść z przeliczenia w indywidualnym przypadku.
Odkrycie tej luki w prawie przez naukowców z PAN i Politechniki Warszawskiej może skłonić ustawodawców do zmiany przepisów. Jednak na ten moment system nadal umożliwia korzystanie z tego mechanizmu.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie przedstawiło dotychczas konkretnych planów nowelizacji przepisów w tym zakresie.