Finanse

Zyski wrażliwe na klimat

Zyski wrażliwe na klimat

Kawa znana z tego, że budzi do życia, kakao uważane za najzdrowszą używkę świata oraz cukier, największy dopalacz mózgu. Ceny tych towarów szaleją. Wszystko przez to, że ich produkcja uzależniona jest od klimatu.

PPK nie takie groźne, jak je malują

PPK nie takie groźne, jak je malują

Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to ważne zadanie stojące w tym roku przed małymi i średnimi przedsiębiorcami. Dobrze przygotowany proces oszczędzi firmom nie tylko licznych zmartwień, ale też pieniędzy!

Metal droższy niż złoto

Metal droższy niż złoto

Notowania palladu biją rekordy popularności. W ciągu czterech lat jego notowania wzrosły z 500 dol. do 2,5 tys. dol. za uncję. Za tym wzrostem stoi splot niezależnych zdarzeń – volskwagenowska dieselgate, smog w chińskich miastach i zapomniane inwestycje w RPA.

Emil Szweda  21.02.2020
Stabilne ceny ropy to też okazja

Stabilne ceny ropy to też okazja

Geopolityczne zawirowania wywołują krótkotrwałe szoki i skoki notowań ropy. W dłuższym terminie o cenie decydują popyt i dostępność surowca. Popyt zaś w kolejnych dekadach będzie raczej malał. Czy warto zatem inwestować w czarne złoto?

Ostatni dzwonek na duże dotacje dla MSP

Ostatni dzwonek na duże dotacje dla MSP

Ten rok to ostatni moment, w którym możliwe będzie pozyskanie przez MSP dużej dotacji finansowej. Raczej nie ma co liczyć, że takie szanse, jakie stwarzał Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, jeszcze się powtórzą. Firmy, które chciałyby zrealizować projekty – szczególnie te wymagające dużych nakładów...

Trampolina dla rozwoju

Trampolina dla rozwoju

Polskie firmy mają coraz więcej możliwości sfinansowania swojego rozwoju. Dobrym rozwiązaniem są atrakcyjne gwarancje spłaty kredytu oferowane przez BGK, dzięki którym pozyskanie finansowania jest znacznie łatwiejsze i może odbyć się na lepszych warunkach.

Polowanie na dywidendy

Polowanie na dywidendy

W 2019 r. 162 spółki, których akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych zdecydowało się na wypłatę dywidend z zysków wypracowanych w 2018 r. W tym roku sytuacja jest podobna – zyski wzrosły, a akcje nadal są tanie. Warto już teraz na nie zapolować.

W poszukiwaniu źródeł

W poszukiwaniu źródeł

Znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw w polskiej gospodarce systematycznie rośnie. Coraz mniej z nich ma też problemy ze znalezieniem źródła finansowania. Według opublikowanego w tym miesiącu badania SAFE, zleconego przez Komisję Europejską, jedynie 6 proc. polskich MSP ma kłopot z dostępem do pieniędzy z zewnątrz, podczas gdy średnia unijna wynosi 7 proc., a np. w Grecji jest to aż 21 proc.

Aleksander Sławiński 23.01.2020
Czy przenieść firmę za granicę

Czy przenieść firmę za granicę

Wielu polskich przedsiębiorców, zrażonych niezbyt przyjaznym stosunkiem państwa do małego biznesu, zastanawia się, czy nie emigrując za granicę, zarejestrować jednak samą firmę w innym kraju UE wspierającym ludzi z inicjatywą. Podpowiadamy: jeśli już, to w grę wchodzi niewiele państw i bardzo ograniczone możliwości.

Rynek dojrzał i zrobił się zwinny

Rynek dojrzał i zrobił się zwinny

Usługi faktoringowe stają się coraz bardziej różnorodne. Większe przedsiębiorstwa mogą liczyć na elastyczne, dostosowywane do nich rozwiązania systemowe, a mniejsze – na ratunek w postaci mikrofaktoringu.

Faktoring w ARP S.A. dla małych i średnich przedsiębiorstw

Faktoring w ARP S.A. dla małych i średnich przedsiębiorstw

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy z KUKE Finance wprowadza do oferty nowy produkt – faktoring dla firm z sektora MSP, którym funkcjonowanie i rozwój utrudniają problemy płynnościowe i uciążliwy dostęp do zewnętrznego finansowania.

Latarnia na horyzoncie

Latarnia na horyzoncie

W programie Horyzont 2020 może być do wzięcia ponad 100 mld euro. Ale nie tylko pieniądze będzie można zdobyć. Firmy, które uzyskają dotację zyskują prestiż. Poza tym trafiają do bazy danych programu, dzięki temu mają możliwość zebrać nowe kontakty biznesowe.

Krzysztof Orłowski  26.11.2019
Rajd na obligacjach

Rajd na obligacjach

5, 7, 10, a nawet 18 proc. w rok – tyle zarobiły najlepsze fundusze obligacji w ostatnich 12 miesiącach. Jak tego dokonały mimo rekordowo niskich rentowności? I czy mają szansę powtórzyć te wyniki?

Na lepszy początek

Na lepszy początek

Rodzic, dziadek, a nawet pracodawca rodzica, może wykupić dla danego dziecka polisę posagową. Dzięki temu, wkraczając w dorosłe życie, będzie miało zapewnione wsparcie finansowe, gdy zechce iść na studia, kupić pierwszy samochód czy założyć firmę. Taka polisa ma też kilka przewag nad odkładaniem pieniędzy w banku.

Telefon terminalem

Telefon terminalem

Marzenie niejednego przedsiębiorcy: bezpieczny terminal tylko w telefonie, bez papierowych wydruków, prosty, maksymalnie wygodny dla sprzedawcy i klienta. W Polsce to marzenie może się spełnić szybciej niż gdzie indziej.

Milion terminali

Milion terminali

Bez terminala płatniczego właściwie nie da się prowadzić biznesu w handlu. Korzyści jest znacznie więcej. Nie trzeba wozić pieniędzy do banku, szybciej policzymy utarg, stworzymy statystyki. Ale wybierając terminal, trzeba zwracać uwagę na szczegóły.

Finansowy Golfsztrom

Finansowy Golfsztrom

Jest o co walczyć. Uruchamiane tej jesieni konkursy w ramach Funduszy Norweskich i EOG to prawdziwa okazja dla przedsiębiorców – można pozyskać bardzo duże środki na badania i rozwój. Wcześniej takie pieniądze były dostępne tylko dla instytucji badawczych.

Krzysztof Orłowski  28.10.2019
Jak pobić inflację i na tym zarobić

Jak pobić inflację i na tym zarobić

Amatorzy obligacji skarbowych znają odpowiedź. Te papiery dłużne indeksowane inflacją sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Od końca 2016 r. wartość emisji wzrosła 6-krotnie.

Leasing z limitem ciągle bardziej opłacalny niż zakup

Leasing z limitem ciągle bardziej opłacalny niż zakup

3 x P – czyli przejrzysty, prosty i przyjazny system podatkowy, według deklaracji resortu finansów, miał dotyczyć m.in. samochodów osobowych używanych w działalności gospodarczej. Tymczasem część wprowadzonych od stycznia 2019 r. zmian dotyczących aut firmowych, zamiast polepszyć sytuację przedsiębiorców, w rzeczywistości zwiększyło ich zobowiązania wobec fiskusa.

Złoto znowu świeci i kusi

Złoto znowu świeci i kusi

Notowania złota znowu rosną. I to nie mało. Dziś kruszec ten to polisa ubezpieczeniowa na wypadek kryzysu. Ale inwestować w nie można bez kupowania metalu. Odpowiedź na pytanie, czy metale szlachetne wracają do wieloletniej hossy, przyniosą decyzje banków centralnych.

Jak zarobić na dywidendach

Jak zarobić na dywidendach

W krótkim terminie stopy zwrotu osiągane z inwestycji w spółki wypłacające dywidendę podlegają wahaniom tak jak każda inwestycja w akcje. Ale w horyzoncie pięciu lat tego rodzaju inwestycje biły indeksy giełdowe i… fundusze akcji dywidendowych.

Emil Szweda  26.08.2019

Żeby się lepiej płynęło

Niewielkie firmy są znacznie mniej odporne na wszystko, co zaburza ich płynność finansową. Dla nich to może być śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli zastanawiają się, co może im pomóc chronić płynność, to tu znajdą podpowiedzi.

Pułapki podatkowe

Korzystanie z każdej z form finansowania dłużnego firmy ma swoją podatkową specyfikę. Zmiany jakie zachodziły ostatnio w prawie, niestety nieco ograniczyły możliwości zmniejszania przy tej okazji obciążeń podatkowych.

Otwartość za otwartość. Wywiad

Otwartość za otwartość. Wywiad

Im więcej wiemy o kontrahentach, dostawcach, odbiorcach, terminach płatności i kontraktach, tym lepiej dobierzemy satysfakcjonującą formę finansowania – mówi Kinga Zacharjasz, dyrektor zarządzający Pionu Rozwoju Produktów, Strategii i Decyzji Kredytowych MSP w Banku BNP Paribas.

Na wszelki wypadek

Na wszelki wypadek

Ubezpieczenie to nieodzowny element prowadzenia firmy. Jego odpowiedni dobór to często być albo nie być dla przedsiębiorstwa, co potwierdzają historie ubezpieczonych.

Pieniądze tam i tu

Możliwości, jakie stwarza rynek finansowania zewnętrznego w Polsce, jeśli chodzi o pieniądze na firmowe inwestycje, niczym się już nie różnią od tych na Zachodzie.

Alicja Hendler 21.08.2019
Mała firma – duże podatki? Jak płacić mniej

Mała firma – duże podatki? Jak płacić mniej

Szybko rosnące dla małych firm składki ZUS i coraz ciaśniejsza fiskalna sieć, wymuszają na drobnych przedsiębiorcach staranny wybór formy opodatkowania. Bo to właśnie na tym da się naprawdę sporo oszczędzić.

Zrzuć się na spółkę

Zrzuć się na spółkę

Crowdfunding udziałowy zyskuje coraz większą popularność na Zachodzie. W Polsce rynek ten mocno rośnie, ale do masowego zainteresowania jeszcze daleka droga.

Powab rynków wschodzących

Powab rynków wschodzących

Teoretycznie łatwiej na nich o wyższe zyski. Kusząca jest już przecież sama nazwa. Wchodzące, czyli przed okresem dynamicznego rozwoju. Dlaczego warto i jak na nich inwestować?

Jak się zarabia na inwestycjach alternatywnych

Jak się zarabia na inwestycjach alternatywnych

Alternatywne inwestycje kuszą stopą zwrotu niezależną od koniunktury gospodarczej i giełdowej. Ceną jest jednak niska płynność i mnóstwo pułapek czyhających na nieopierzonych inwestorów.