Finanse
Ubezpieczenia grupowe w nowym stylu
Ubezpieczenia dopasowane do grup pracowników, dodatkowe benefity w postaci opieki zdrowotnej czy zniżki na inne produkty – to nowe trendy na rynku ubezpieczeń zbiorowych. Jeśli prowadzisz firmę, trzymaj rękę na pulsie. To może się opłacić!
Raport Skąd pieniądze na biznes. Nowi na rynku
Dopiero zaczynacie swoją przygodę z biznesem, a już słyszycie, że początkującej firmie dużo trudniej dziś o zewnętrzne finansowanie niż choćby w styczniu. To w wielu przypadkach prawda, jednak pojawiły się także ułatwienia.
Łatwe pieniądze dla innowacyjnych firm. Jak je zdobyć?
Masz pomysł na wykorzystanie innowacyjnej technologii w swojej firmie? Do jego zrealizowania potrzebujesz pieniędzy? Od kilku miesięcy pozyskanie finansowania na innowacje technologiczne jest łatwiejsze niż kiedykolwiek, a część kredytu spłaci za ciebie Bank Gospodarstwa Krajowego.
Jak zarabiać na zarabiających na rynku kapitałowym [ANALIZA]
Konia z rzędem temu, kto przewidział, że wybuch epidemii koronawirusa wpłynie na… ożywienie rodzimego rynku kapitałowego. Fundusze notują napływy, biura maklerskie liczą prowizje, a przestrzeni na dalszy wzrost cen akcji nie brakuje. Jak zarobić na powracającej modzie na inwestycje?
Nie daj się oszukać! Jak sprawdzić, czy fundusz dobrze zarządza naszymi pieniędzmi
Fundusze aktywów niepublicznych stały się znów popularną metodą inwestowania oszczędności. Krzysztof Michrowski, ekspert z zakresu prawa rynku kapitałowego z Kancelarii MBM Legal radzi, jak uniknąć straty pieniędzy.
Zarabiasz za granicą? Niebawem możesz zapłacić wyższy podatek
Rząd zamierza zlikwidować ulgę abolicyjną. Powstał już projekt ustawy, która doprowadzi do tego, że zarabiając np. w Wielkiej Brytanii będzie trzeba zapłacić wyższy podatek dochodowy w Polsce.
Spłata pożyczki przed terminem spłaty? Należy się zwrot kosztów prowizji
Tomasz Chróstny - prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta - wydał decyzję wobec 18 firm pożyczkowych w związku z rozliczeniami w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Zgodnie z przepisami, jeśli konsument spłacił pożyczkę przed terminem, pożyczkodawca musi mu zwrócić proporcjonalną część pobranych opłat i prowizji, z zastosowaniem metody liniowej.
Inwestycje dla ludu. Jak zarobić na pomysłach polskich przedsiębiorców
Crowdfunding nie jest sposobem na stabilne przychody. To raczej inwestycje obliczone na łut szczęścia, z których statystycznie większość się nie powiedzie, ale kilka może znacznie wynagrodzić poniesione ryzyko. W kryzysie ten sposób inwestowania ma się świetnie.
Pieniądze na startupy. Oto, jak je zdobyć
To będzie dla startupów rok próby. Choć pieniędzy na rynku nie brakuje, to młodym firmom technologicznym będzie je trudniej zdobyć. W dodatku rzadko kwalifikują się do wsparcia z Tarczy Finansowej. Z drugiej strony przybywa jednak funduszy VC, które chcą sypnąć groszem. Podpowiadamy, gdzie ich szukać.
PFR Ventures: Transakcje na polskim rynku VC w drugim kwartale 2020
PFR Ventures przygotowało kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od kwietnia do czerwca 2020 przeprowadzono 56 transakcji, w które zaangażowanych było 38 funduszy. Dostarczyły one do innowacyjnych, polskich spółek 169 mln PLN.
Polacy chętnie obstawiają wybór prezydenta. Ile zyskują firmy bukmacherskie? [WYWIAD]
- Z oferty zakładów politycznych korzysta coraz więcej osób, a media chętnie posiłkują się naszymi statystykami - mówi Mateusz Juroszek, prezes STS.
Koniec "marzeń" o potężnym wzroście płacy minimalnej?
Obietnica znacznego podwyższenia płacy minimalnej do 3 tys. złotych w 2021 roku i 4 tys. złotych w dalszej perspektywie przestała być realna. Na szczęście - pisze w komentarzu Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
EFL: 150 milionów euro od Banku Rozwoju Rady Europy na inwestycje MŚP
Europejski Fundusz Leasingowy podpisał kolejną umowę kredytową z Bankiem Rozwoju Rady Europy. Leasingodawca otrzymał pożyczkę w wysokości 150 mln euro na finansowanie inwestycji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ze szczególnym uwzględnieniem biznesów prowadzonych przez kobiety.
Inwestuj jak Warren Buffett. Jak zarobić na giełdzie?
Na warszawskiej giełdzie zrobiło się naprawdę tanio. Jedną złotówkę majątku spółek giełdowych pod koniec marca można było kupić za 71,5 gr. Tak tanio było ostatnio 11 lat temu. Czy zatem czas zacząć inwestować jak Wyrocznia z Omaha?
Fintechy pilnie poszukiwane! Trwa zbieranie aplikacji do programu akceleracyjnego AccelUp
Santander Bank Polska wraz z akceleratorem Accelpoint zaprasza do składania aplikacji do programu akceleracyjnego AccelUp. Rekrutacja w trzeciej rundzie programu kończy się 30 czerwca. AccelUp to program, który łączy dojrzałe startupy z obszarów fintech oraz insurtech z globalnymi korporacjami.
Więcej czasu na zdobycie finansowania. Nowe informacje w sprawie pieniędzy dla firm
W zaktualizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej harmonogramie naborów Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, aż w czterech konkursach PARP zwiększono liczbę rund aplikacyjnych. Wnioskodawcy zyskali tym samym więcej czasu na składanie wniosków.
Nowy instrument wsparcia dla firm. Do przedsiębiorców popłynie 1,7 mld złotych
ARP uruchamia zapowiedziane w tarczy antykryzysowej wsparcie dla firm z branży transportowej oraz sektora MŚP. Przeznaczy 1,7 mld zł na działania służące przeciwdziałaniu skutkom epidemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Jak szukać (i znaleźć) pracowników. Akademia przedsiębiorczości
To, że dopiero zaczynamy swój biznes albo jesteśmy w danej branży od niedawna, wcale nie musi być przeszkodą, by zatrudnić najlepszych na rynku. Może to być wręcz nasz atut. Oto trzy kroki, by znaleźć pracowników idealnych.
Zyski wrażliwe na klimat
Kawa znana z tego, że budzi do życia, kakao uważane za najzdrowszą używkę świata oraz cukier, największy dopalacz mózgu. Ceny tych towarów szaleją. Wszystko przez to, że ich produkcja uzależniona jest od klimatu.
PPK nie takie groźne, jak je malują
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to ważne zadanie stojące w tym roku przed małymi i średnimi przedsiębiorcami. Dobrze przygotowany proces oszczędzi firmom nie tylko licznych zmartwień, ale też pieniędzy!
Metal droższy niż złoto
Notowania palladu biją rekordy popularności. W ciągu czterech lat jego notowania wzrosły z 500 dol. do 2,5 tys. dol. za uncję. Za tym wzrostem stoi splot niezależnych zdarzeń – volskwagenowska dieselgate, smog w chińskich miastach i zapomniane inwestycje w RPA.
Stabilne ceny ropy to też okazja
Geopolityczne zawirowania wywołują krótkotrwałe szoki i skoki notowań ropy. W dłuższym terminie o cenie decydują popyt i dostępność surowca. Popyt zaś w kolejnych dekadach będzie raczej malał. Czy warto zatem inwestować w czarne złoto?
Ostatni dzwonek na duże dotacje dla MSP
Ten rok to ostatni moment, w którym możliwe będzie pozyskanie przez MSP dużej dotacji finansowej. Raczej nie ma co liczyć, że takie szanse, jakie stwarzał Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, jeszcze się powtórzą. Firmy, które chciałyby zrealizować projekty – szczególnie te wymagające dużych nakładów...
Trampolina dla rozwoju
Polskie firmy mają coraz więcej możliwości sfinansowania swojego rozwoju. Dobrym rozwiązaniem są atrakcyjne gwarancje spłaty kredytu oferowane przez BGK, dzięki którym pozyskanie finansowania jest znacznie łatwiejsze i może odbyć się na lepszych warunkach.
Polowanie na dywidendy
W 2019 r. 162 spółki, których akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych zdecydowało się na wypłatę dywidend z zysków wypracowanych w 2018 r. W tym roku sytuacja jest podobna – zyski wzrosły, a akcje nadal są tanie. Warto już teraz na nie zapolować.
W poszukiwaniu źródeł
Znaczenie małych i średnich przedsiębiorstw w polskiej gospodarce systematycznie rośnie. Coraz mniej z nich ma też problemy ze znalezieniem źródła finansowania. Według opublikowanego w tym miesiącu badania SAFE, zleconego przez Komisję Europejską, jedynie 6 proc. polskich MSP ma kłopot z dostępem do pieniędzy z zewnątrz, podczas gdy średnia unijna wynosi 7 proc., a np. w Grecji jest to aż 21 proc.
Polowanie na dywidendy. Tabela
Polowanie na dywidendy
Czy przenieść firmę za granicę
Wielu polskich przedsiębiorców, zrażonych niezbyt przyjaznym stosunkiem państwa do małego biznesu, zastanawia się, czy nie emigrując za granicę, zarejestrować jednak samą firmę w innym kraju UE wspierającym ludzi z inicjatywą. Podpowiadamy: jeśli już, to w grę wchodzi niewiele państw i bardzo ograniczone możliwości.
Rynek dojrzał i zrobił się zwinny
Usługi faktoringowe stają się coraz bardziej różnorodne. Większe przedsiębiorstwa mogą liczyć na elastyczne, dostosowywane do nich rozwiązania systemowe, a mniejsze – na ratunek w postaci mikrofaktoringu.
Faktoring w ARP S.A. dla małych i średnich przedsiębiorstw
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. we współpracy z KUKE Finance wprowadza do oferty nowy produkt – faktoring dla firm z sektora MSP, którym funkcjonowanie i rozwój utrudniają problemy płynnościowe i uciążliwy dostęp do zewnętrznego finansowania.
Latarnia na horyzoncie
W programie Horyzont 2020 może być do wzięcia ponad 100 mld euro. Ale nie tylko pieniądze będzie można zdobyć. Firmy, które uzyskają dotację zyskują prestiż. Poza tym trafiają do bazy danych programu, dzięki temu mają możliwość zebrać nowe kontakty biznesowe.
Rajd na obligacjach
5, 7, 10, a nawet 18 proc. w rok – tyle zarobiły najlepsze fundusze obligacji w ostatnich 12 miesiącach. Jak tego dokonały mimo rekordowo niskich rentowności? I czy mają szansę powtórzyć te wyniki?
Na lepszy początek
Rodzic, dziadek, a nawet pracodawca rodzica, może wykupić dla danego dziecka polisę posagową. Dzięki temu, wkraczając w dorosłe życie, będzie miało zapewnione wsparcie finansowe, gdy zechce iść na studia, kupić pierwszy samochód czy założyć firmę. Taka polisa ma też kilka przewag nad odkładaniem pieniędzy w banku.
Telefon terminalem
Marzenie niejednego przedsiębiorcy: bezpieczny terminal tylko w telefonie, bez papierowych wydruków, prosty, maksymalnie wygodny dla sprzedawcy i klienta. W Polsce to marzenie może się spełnić szybciej niż gdzie indziej.
Milion terminali
Bez terminala płatniczego właściwie nie da się prowadzić biznesu w handlu. Korzyści jest znacznie więcej. Nie trzeba wozić pieniędzy do banku, szybciej policzymy utarg, stworzymy statystyki. Ale wybierając terminal, trzeba zwracać uwagę na szczegóły.