Wakacyjne saksy mniej atrakcyjne? Krótkie wyjazdy nie są już tak opłacalne

saksy
praca sezonowa za granicą / Fot. Pixabay/hpgruesen
Średnie stawki pracowników sezonowych na Zachodzie nadal są dwukrotnie wyższe, ale przy dużych kosztach utrzymania i dojazdu krótkie wyjazdy nie są już tak opłacalne - pisze Rzeczpospolita.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Stawki nie są już tak wysokie

Jak zauważa dziennik, krótkie wyjazdy za granicę nie są już tak opłacalne jak kiedyś.

"Przy niskopłatnych sezonowych zajęciach w Polsce można dziś zarobić niewiele mniej niż za granicą, a niekiedy praktycznie tyle samo" - ocenia cytowany przez gazetę Krzysztof Inglot, założyciel i ekspert agencji zatrudnienia Personnel Service, która wysyła Polaków do pracy m.in. w Niemczech, Holandii i krajach Skandynawii.

Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający agencji Otto Work Force Central Europe, zajmującej się od lat kierowaniem Polaków do pracy w Holandii, zauważa, że choć wciąż wiele osób wyjeżdża na sezonowe zatrudnienie za granicę, to obecnie jest ich mniej niż dwa–trzy lata temu. Jak podkreśla, liczba ofert pracy sezonowej w rolnictwie, ogrodnictwie czy przetwórstwie pozostaje na podobnym poziomie, dlatego ubytek polskich pracowników Otto Work Force uzupełnia, sprowadzając więcej pracowników z Bułgarii i Rumunii.

Koszty wyjazdu zmniejszają opłacalność pracy za granicą

Zdaniem rozmówców, mniejsze zainteresowanie Polaków pracą za granicą to efekt szybkiego wzrostu płacy minimalnej. "Zarobki już w Polsce, w przeliczeniu na euro, wynoszą ponad 7 euro na godzinę, czyli niewiele poniżej stawek przy prostych pracach w Niemczech (9-12 euro "na rękę"). "Do tego jednak trzeba doliczyć wyższe koszty noclegu, wyżywienia i dojazdu" - wylicza Inglot, cytowany przez "Rzeczpospolitą". Ponadto zwolnienie z PIT do 26.roku życia sprawiło, że praca w Polsce stała się dla młodych bardziej opłacalna.

ZOBACZ RÓWNIEŻ