Rewolucyjne zmiany dla milionów pracowników. Nowe zasady naliczania stażu pracy

Zmiany w obliczaniu stażu pracy
Do tej pory liczyły się tylko lata przepracowane "na etacie". Oznaczało to, że osoby, które wcześniej pracowały na umowie zlecenie czy jako osoby samozatrudnione, miały niższy staż pracy niż osoby zatrudnione na etacie, nawet jeśli w praktyce wykonywały tę samą pracę.
Staż pracy jest istotnym czynnikiem przy przyznawaniu niektórych świadczeń pracowniczych - np. dodatku stażowego czy prawa do dłuższego urlopu. W niektórych zawodach określony staż pracy jest wymagany, aby móc zatrudnić osobę na stanowisko - brak możliwości zaliczenia pracy na innej umowie niż umowa o pracę utrudniał potencjalnym kandydatom możliwość ubiegania się o pracę.
Staż pracy
Zgodnie z projektem do okresu zatrudnienia wliczane będą: okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności oraz okresy pozostawania osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, a także okresy: wykonywania umowy zlecenia lub o świadczenie usług, wykonywania umowy agencyjnej, pozostawania osobą współpracującą z ww. osobami, pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych, przebyty za granicą okres innej niż zatrudnienie działalności zarobkowej, okres zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Okresy te, co do zasady będą potwierdzane zaświadczeniami wydanymi przez ZUS. Z kolei zatrudnienia niepodlegającego zgłoszeniu do ZUS oraz okresy innej niż zatrudnienie pracy zarobkowej za granicą będą z kolei potwierdzane na zasadach ogólnych reguł dowodowych. Oznacza to, że na pracowniku spoczywać będzie ciężar udowodnienia okresu zatrudnienia.
W założeniu zmiany będą obowiązywały od 1 stycznia 2026 r.