Oto najbardziej aktywne fundusze VC w Europie Środkowej i Wschodniej [RANKING]

Szefowie najbardziej aktywnych funduszy VC w regio
Szefowie najbardziej aktywnych funduszy VC w regionie Europy Centralnej
Kilka polskich funduszy VC znalazły się na liście Global League przygotowanej przez serwis Pitchbook w kategorii najbardziej aktywne podmioty w Europie Środkowej i Wschodniej. Oto zestawienie:

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Lista prezentuje najbardziej aktywne fundusze venture capital w 2022 roku. Pitchbook interpretuje to jako liczbę nowych inwestycji przeprowadzonych (w tym kontekście) w regionie środkowej i wschodniej. Oto TOP 10 wszystkich firm:

 

1. Hiventures

82 inwestycje

To węgierski fundusz VC założony jeszcze w 1999 roku. Jak wynika z danych Pitchbook, od tamtej pory przeprowadził aż 856 inwestycji. 107 razy wychodził z zainwestowanych projektów. W 2022 roku wykonał 82 transakcje, co plasuje firmę na liście zdecydowanego lidera w naszym regionie. 

Niedawno firma chwaliła się wyjściem z firmy Complytron oferujący usługi due dilligence z zakresu prania pieniędzy. Przejął ją inwestor branżowy - spółka SEON. W 2020 r. Hiventures zainwestował w ten startup kwotę 400 tys. euro, uzyskując teraz znaczny zwrot z inwestycji. Ostateczna kwota nie jest znana, ale przykładowo SEON w kwietniu 2022 r. zainwestował w Complytron 94 mln dolarów.

Portfel Hiventures obejmuje obecnie prawie 450 startupów, co czyni spółkę jednym z najbardziej aktywnych inwestorów typu venture capital nie tylko w Europie Środkowo-Wschodniej, ale i na całym kontynencie. Przeprowadzona transakcja wyjścia z inwestycji jest jedną z czterech najbardziej znaczących transakcji tego typu zrealizowanych w 2022 r.

Dyrektorem generalnym funduszu jest Bence Katona. Hiventures wchodzi w skład węgierskiej grupy MFB i wspiera startupy kapitałem o wartości ponad 420 mln euro.

2. Innovation Capital

57 inwestycji

To bułgarski fundusz stawiający na startupy na wczesnym etapie rozwoju: na etapie pre-seed, seed i w formie akceleratora. Łączna wartość funduszu to 21,1 mln euro i stawia na startupy z Bułgarii.

Funduszem zarządzają: Vassil Christov, Dimitar Kostov, Borislav Stefanov oraz Angel H. Angelov

3. Startup Wise Guys

22 inwestycje

Estońska firma działająca bardziej w formule akceleratora, niż typowego funduszu venture capital.

Startup Wise Guys szykuje dalszy rozwój - wczoraj informował o pozyskaniu 25 mln euro na inwestycje w całym regionie. Docelowo fundusz ma dysponować nawet 45 mln euro na inwestycje. W zamierzeniu jego zarządzających jest wejście w nawet 200 projektów w ciągu najbliższych latach. Do tej pory firma przeprowadziła 350 inwestycji, z czego 120 w 2022 roku (liczba 22 wskazana powyżej dotyczy tylko naszego regionu). Co ciekawe, fundusz chce rozwijać się nie tylko w Europie, ale i Afryce. Do tej pory wszedł w takie startupy, jak Bolt, Planet 42 czy Katana. Fundusz działa także aktywnie w Polsce.

Globalnym szefem podmiotu jest Cristobal Alonso.

4. Fil Rouge Capital

17 inwestycji

Kolejny, niepolski podmiot. Fil Rouge Capital działa od 2014 roku a jego centralą jest Chorwacja. Do tej pory fundusz wszedł w 143 startupy. Szefem funduszu jest Julien Coustaury.

5. EVIG Alfa

15 inwestycji

Wreszcie polski akcent! Zespół zarządzany przez Dawida Wesołowskiego w minionym roku wszedł według serwisu Pitchbook w 15 projektów, ale jak informowaliśmy niedawno, ma kolejne 3 nowe startupy na koncie:  AI_Seller, Connect4KIDS i True Moves. 

Carlson ASI Evig Alfa to jeden z najaktywniejszych funduszy venture capital w Polsce, który poszukuje projektów o charakterze badawczo-rozwojowym na wczesnym etapie rozwoju. Obecnie w swoim portfelu posiada blisko 30 spółek. Zobacz całą rozmowę z szefem funduszu na temat ich planów w najbliższych miesiącach.

6. i 7. KamaFlow oraz Specialist VC

po 14 inwestycji

Pierwszy z funduszy, KamaFlow, to rosyjski podmiot stawiający na startupy na różnych etapach rozwoju. Specialist VC działa z kolei z Estonii, ale jest aktywny także w państwach skandynawskich.

8. Vitosha Venture Partners (Bułgaria), Presto Ventures (Czechy) oraz Early Game Ventures (Rumunia)

po 13 inwestycji

11. Alesco Ventures i LT Capital

po 12 inwestycji

Alesco to podmiot działający w Estonii, ale LT Capital powinien już być znany wszystkim osobom zajmującym się polskim rynkiem startupów. Był dość aktywny w ubiegłym roku, wszedł m.in. w takie projekty, jak Mięsna Paczka (razem z Żabką), Good Sleeper (razem z Adamed) czy Apropo. Fundusz pochwalił się także pierwszą inwestycją w tym roku, to SmartyMeet - tu partnerem LT Capital był Amazon Web Services.

 Fundusz LT Capital jest rozpoznawalnym na rynku europejskim inwestorem z kapitałem około 50 mln zł, inwestującym w wyselekcjonowane firmy głównie w sektorach: sztucznej inteligencji, big data, robotów i dronów, cyberbezpieczeństwa i AR/VR. Partnerem zarządzającym LT Capital jest Łukasz Świercz.

13. Movens Capital

11 inwestycji

Nieszczęśliwa liczba, ale szczęśliwa dla polskiego zespołu Movens Capital. Firma stawia na startupy z różnych branż: w ubiegłym roku weszła m.in. w Demoboost (razem z szeregiem partnerów) czy Woltair (to spora inwestycja, w której Movens partnerował licznym funduszom także z zachodu).

Movens Capital stawia na polskie startupy z potencjałem do wzrostu. Funduszem zarządza zespół: Artur Banach, Michał Olszewski, Łukasz Pawłowski, Radosław Rejman, Wojciech Gorzeń oraz Maciej Kraus.

Oto kolejne miejsca z zestawienia:

14. Depo Ventures i Credo Ventures (Czechy) - po 10 inwestycji

16. SeedBlink (Rumunia), EIT Innoenergy (Holandia, ale jest dość bardzo spolszczony fundusz. Obecnie za ekspansję w naszym regionie odpowiada Marcin Wasilewski, a wcześniej tę funkcję zajmował Jakub Miler. W ciągu dziesięciu lat działalności EIT InnoEnergy zainwestował ponad 560 milionów euro w startupy i projekty innowacyjne z zakresu zielonej transformacji gospodarki. Fundusz szczególnie stawiał na takie branże jak magazynowanie energii, zielony wodór w przemyśle, czy nowe technologie solarne. Dotychczas wsparcie od EIT InnoEnergy otrzymało 480 innowacyjnych przedsięwzięć, których prognozowane przychody do 2030 roku przekroczą 72,8 miliardów euro. Firma inwestuje także w polskie startupy, chociażby Nevomo), Nation 1 (Czechy) - po 9 inwestycji

19. Change Ventures (Estonia) oraz dwa polskie fundusze: Cofounder Zone i SMOK Ventures - po 8 inwestycji

22. Lemonade Stand (Estonia), Miton (Cechy), Morningside Hill Capital Management (Bułgaria), Reflex Capital (Czechy), Vision Ventures (Słowacja), Zero Gravity Capital (Słowacja) i WP2 Investments (polski fundusz sfinansowany z prywatnych środków założycieli) - po 7 inwestycji

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ