Carlson VC strzela hat tricka. Trzy nowe inwestycje w polskie startupy

Carlson VC strzela hat tricka. Trzy nowe inwestycje w polskie startupy
Carlson ASI EVIG Alfa zainwestował w trzy startupy. Łączna kwota inwestycji to "zaledwie" 3 mln złotych, ale jak deklarują szefowie funduszu, przed startupami spore perspektywy do rozwoju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Do grona spółek portfelowych funduszu dołączyły: AI_Seller, Connect4KIDS i True Moves. Spółki realizują projekty o charakterze badawczo-rozwojowym na wczesnym etapie rozwoju z dużym potencjałem na komercjalizację.

Carlson ASI EVIG Alfa. Podsumowanie inwestycji

Do tej pory Carlson ASI EVIG Alfa zrealizował ponad 40 inwestycji w startupy. Fundusz zbliża się do zamknięcia okresu inwestycyjnego i przejścia do etapu intensywnego wsparcia rozwoju spółek portfelowych. 

- Nasze trzy nowe inwestycje udowadniają, że jesteśmy jednym z najbardziej dynamicznych i aktywnych funduszu VC w Polsce. Mimo dużej konkurencji udaje nam się cały czas wyszukiwać innowacyjne, polskie rozwiązania i inicjatywy badawczo-rozwojowe, posiadające duży potencjał na sukces komercyjny. Do tego grona niewątpliwie zaliczają się nowe spółki portfelowe: AI_Seller, Connect4KIDS i True Moves - mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI EVIG Alfa.

Co szykuje Carlson VC? Zobacz rozmowę wideo z szefem funduszu

Co realizują nowe startupy?

AI_Seller to projekt, który chce wykorzystać możliwości uczenia maszynowego (machine learning) do wsparcia sprzedaży w kanale e-commerce. Startup pracuje nad aplikacją w modelu SaaS. Korzystający z niej klienci B2B – sklepy e-commerce i platformy marketplace – otrzymują w oparciu o aktualne dane sprzedażowe predykcje, wskazujące w czasie rzeczywistym, które produkty, w jakiej cenie i w którym kanale warto aktualnie oferować klientom. Głównym celem rozwiązania AI_Seller ma być wzrost konwersji i poprawa efektywności kosztowej procesu sprzedaży w kanale e-commerce.  

Connect4KIDS zamierza stworzyć kompleksowe rozwiązanie, pozwalające diagnozować i prognozować rozwój wad postawy u dzieci oraz wspierać nauczycieli i trenerów w doborze odpowiednich ćwiczeń do korekcji. W proces będą zaangażowani rodzice, którzy otrzymają informacje o postępach w realizowanym programie ćwiczeń. Założyciele Connect4KIDS planują, że ich rozwiązanie stanie się powszechnie używanym narzędziem w placówkach oświatowych. 

Ostatnim nowym projektem, w którym zainwestował w Carlson ASI EVIG Alfa jest True Moves. Startup pracuje nad rozwiązaniem, przeznaczonym dla miłośników klasycznych zegarków, którzy chcą mieć dostęp do funkcjonalności oferowanych przez smartwatche czy smartbandy. Spółka opracuje i wprowadzi na rynek zintegrowany z paskiem zegarka moduł, zapewniający takie funkcje jak np.: komunikacja z telefonem komórkowym, monitorowanie aktywności fizycznej, bezdotykowe płatności czy lokalizacja zegarka.  

Łączna wartość inwestycji funduszu Carlson ASI EVIG Alfa w AI_Seller, Connect4KIDS i True Moves wyniosła 3 mln zł.   

Kolejna inwestycja na horyzoncie

Fundusz  jest w trakcie procedowania jeszcze jednej inwestycji , która finalnie zamknie portfel inwestycyjny Carlson ASI EVIG alfa. 

- W związku z zamknięciem okresu inwestycyjnego, cała nasze zaangażowanie skupia się na pracy ze spółkami portfelowymi. Zainwestowaliśmy w ponad 40 projektów i każdy z nich wymaga naszego pełnego wsparcia. Chcemy wspomagać nasze spółki w obszarach związanych z corporate governance, sprzedażą, zarządzaniem finansami oraz pozyskiwaniem klientów. Będziemy także koncentrować się na wspieraniu spółek portfelowych w pozyskiwaniu finansowania w kolejnych rundach, co w niektórych sytuacjach można być dla nas szansą na udane wyjście z inwestycji. W naszej ocenie, część z naszych startupów jest już na tyle rozwinięta biznesowo, że może zainteresować fundusze VC inwestujące w bardziej zaawansowane projekty lub inwestorów branżowych – mówi Łukasz Marczuk, wiceprezes Carlson ASI EVIG Alfa.

W 2022 roku fundusz zrealizował dwa wyjścia z inwestycji, sprzedając udziału w startupach NoelleLed i Deventiv. W przypadku NoelleLed udziały funduszu zostały nabyte przez inwestora branżowego związanego z rynkiem energetycznym. 

W swojej działalności inwestycyjnej – obok komercjalizacji polskich projektów badawczo-rozwojowych - Carlson ASI EVIG Alfa zwraca także uwagę na kwestię związane z oddziaływaniem społecznym i środowiskowym wspieranych projektów (impact investing). Według badania, które funduszu przeprowadził pod koniec ubiegłego roku ponad 90% jego spółek portfelowych realizuje działania wpisujące się w cele zrównoważonego rozwoju.  - W kolejnych odsłonach naszego raportu zamierzamy monitorować wybrane metryki i weryfikować ich realizację – mówi Dawid Wesołowski. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ