Good Sleeper z inwestycją od Adamedu i LT Capital. Cyfrowa terapia bezsenności idzie w świat

Terapiabezsennosci
Terapiabezsennosci
Spółka Good Sleeper oferująca platformę Terapiabezsennosci.pl służącą do zdalnego leczenia bezsenności zamknęła właśnie rundę finansowania na 1,2 mln zł. Złożyli się na nią fundusz LT Capital oraz farmaceutyczny potentat – Adamed.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ponad 1,2 mln zł od LT Capital i Adamedu to kapitał, jaki Good Sleeper zebrał w ramach zakończonej właśnie rundy finansowania. Pozyskane fundusze pomogą spółce sfinalizować prace nad rozwojem aplikacji Terapiabezsennosci.pl. Jeszcze na ten kwartał zaplanowane jest uruchomienie wersji 2.0. aplikacji, wzbogaconej o wersję całkowicie mobilną. Dodatkowo pod koniec tego roku dostępna będzie jej wersja anglojęzyczna. Trwają także prace nad ulepszeniem UX – obsługa aplikacji ma być prostsza i bardziej intuicyjna. W tej chwili na ekosystem ten składa się aplikacja przeglądarkowa oraz towarzysząca jej aplikacja natywna, ułatwiająca wykonywanie codziennych ćwiczeń terapeutycznych.

– Mamy już ponad 1000 skutecznych terapii zrealizowanych za pomocą naszego rozwiązania. Daje to nam pewność co do jej skuteczności. Równocześnie mieliśmy już okazję przetestować wszelkie aspekty techniczne aplikacji, a wprowadzone przez nas zmiany dotyczące łatwości obsługi są tego efektem. Mając zabezpieczone finansowanie, po zamknięciu rundy pre-seed, z naszymi partnerami na pokładzie – LT Capital i Adamedem, mamy zamiar wejść na wyższy poziom rozwoju – w tym celu negocjujemy warunki współpracy z różnego typu potencjalnymi partnerami – czy to dużymi sieciami prywatnej opieki zdrowotnej, czy ubezpieczycielami. Widzimy ogromny potencjał do synergii z podmiotami mogącymi oferować naszą terapię swoim klientom w ramach pakietów medycznych lub ubezpieczenia – mówi Jan Potworowski, prezes zarządu i współzałożyciel Good Sleeper SA.

Sprawdź też: Rolex przestał być symbolem statusu?

Good Sleeper to jedyna firma w Polsce i jedna z niewielu globalnie, udostępniająca aplikację do tzw. CBT-I (ang. cognitive-behavioral therapy for insomnia), uważanej za najskuteczniejszą dostępną terapię bezsenności. Aplikacja Terapiabezsennosci.pl powstała w zespole wybitnych specjalistów w tym zakresie: składają się na niego m.in. dr Małgorzata Fornal-Pawłowska, psychoterapeutka będącą jedną z pionierek CBT-I w Polsce oraz lekarz psychiatra dr Michał Skalski – jeden z największych autorytetów w dziedzinie medycyny snu w Polsce. Oboje są również udziałowcami w spółce. Terapia oferowana przez Good Sleeper ma status wyrobu medycznego klasy 1, a jej skuteczność w istotnej redukcji objawów bezsenności została wykazana w badaniu randomizowanym przeprowadzonym we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu SWPS.

– W leczeniu bezsenności lekarze najczęściej wypisują recepty na leki nasenne. Jest to jednak jedynie rozwiązanie doraźne. Leki nasenne pomagają pacjentowi uzyskać stan uśpienia, pozostając jednak bez wpływu na przyczynę zaburzeń i mogą prowadzić do uzależnienia oraz różnego typu skutków ubocznych. Natomiast terapia CBT-I jest metodą opartą na psychoterapii, a jej skuteczność została wykazana w kilkuset badaniach randomizowanych oraz w licznych meta-analizach – tłumaczy dr Małgorzata Fornal-Pawłowska. I dodaje: – Niestety ta metoda w swojej klasycznej postaci jest nieadekwatna do możliwości systemu opieki zdrowotnej. W Polsce mamy zdecydowanie zbyt mało psychoterapeutów specjalizujących się w terapii bezsenności, podczas gdy według szacunków na zaburzenia snu cierpi u nas w kraju nawet 5 mln osób. Stąd potrzeba i sens jej efektywnej digitalizacji.

– Terapia CBT-I wpisuje się w zyskujący na całym świecie popularność trend digital theraputics, gdzie tradycyjne, sprawdzone metody terapeutyczne realizowane są za pomocą nowoczesnych cyfrowych narzędzi. Dzięki temu mogą być one skalowane na znacznie większą liczbę użytkowników. Na naszych oczach tworzy się właśnie zupełnie nowa gałąź biznesu, konkurencyjnego, a czasem komplementarnego wobec tradycyjnego rynku farmaceutycznego. Niektóre duże koncerny farmaceutyczne już to dostrzegają i wręcz same inwestują w ten nowy segment usług. Branża DTx, czyli sektor cyfrowych terapii będzie się w najbliższych latach bardzo szybko rozwijać, także w Polsce – komentuje Krzysztof Kuwałek, Venture Partner w LT Capital i ekspert rynku Dtx.

Na niektórych rynkach już jakiś czas temu dostrzeżono wysoką skuteczność cyfrowych terapii i stały się one elementem wpływającym na oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej. W Stanach Zjednoczonych takie rozwiązania są refundowane przez pracodawców, a niektóre z nich przepisywane na receptę. Z kolei w Wielkiej Brytanii są refundowane przez NHS (National Health Service).

– Naszym celem od zawsze było kreowanie i wspieranie polskich innowacji. Od wielu już lat na działania badawczo-rozwojowe przeznaczamy znaczące budżety, a teraz także równolegle wspieramy polski rynek startupowy. Dobry ogląd sektora młodych polskich firm umożliwił nam wybór partnera biznesowego o sporym potencjale. Good Sleeper jako prekursor cyfrowej terapii bezsenności ma spore szanse skutecznie wspierać leczenie tej przypadłości w znaczącej skali – wskazuje Marcin Szczeciński, Investment Manager w Adamed Pharma.

Inspiracje: Proste pomysły na biznes

– Bezsenność jest dużym, finansowym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej. Ma ona negatywny wpływ na niemal każdy aspekt zdrowia i przekłada się na większą liczbę wizyt lekarskich, hospitalizacji, zwolnień chorobowych oraz wypisywanych recept. Może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, czy zaburzenia psychiczne. W związku z bezsennością rosną również koszty dla ubezpieczycieli i dla pracodawców – pracownik z zaburzeniami snu jest częściej nieobecny w pracy, spada jego efektywność oraz zaangażowanie. Tymczasem w Polsce średni czas oczekiwania na udział w grupie terapeutycznej refundowanej przez NFZ wynosi 6 miesięcy, a koszt terapii w gabinecie prywatnym, to średnio ok. 1000 zł. Dlatego właśnie oferowana przez nas terapia może znacząco poprawić tę sytuację. U osób, które przeszły jej pełen cykl, czas zasypiania skraca się średnio aż o 44 proc., a nocne przebudzenia trwają aż o 45 proc. krócej – podsumowuje dr Małgorzata Fornal-Pawłowska.

Według Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu (AAMS) około 30 do 35 proc. proc. populacji odczuwa przejściowe objawy bezsenności, częstość występowania krótkotrwałej bezsenności (poniżej 3 miesięcy) wśród dorosłych wynosi od 15 proc. do 20 proc., a pełny kliniczny zespół przewlekłej bezsenności (co najmniej 3 miesiące) występuje u około 10 proc. populacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ