Dawid Wesołowski: "W Polsce skupiamy się na inwestycjach na bardzo wczesnym etapie" [WYWIAD]

Dawid Wesołowski, wywiad podczas Infoshare
Dawid Wesołowski, wywiad podczas Infoshare
Projekty będące na bardzo wczesnym etapie - jeszcze przed komercjalizacją - są mniej podatne na rynkowe zawirowania. Wyceny są raczej w rozsądnych granicach, nie ma miejsca na przeszacowanie - mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI Evig Alfa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Carlson ASI Evig Alfa to jeden z najaktywniejszych funduszy venture capital w Polsce, który poszukuje projektów o charakterze badawczo-rozwojowym na wczesnym etapie rozwoju. Obecnie w swoim portfelu posiada blisko 30 spółek, a do końca 2022 zamierza zrealizować jeszcze kilkanaście inwestycji.

- Okres inwestycyjny rozpoczęliśmy w 2019 roku, od tamtego czasu zainwestowaliśmy w spółki z różnych obszarów, głównie IoT, medtech i fintech. Obecnie kapitalizacja naszego funduszu wynosi 50 mln zł - mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI Evig Alfa.

W jaki sposób fundusz wybiera spółki portfelowe? Najważniejszym kryterium jest, aby startup znajdował się na wczesnym etapie rozwoju (faza pre-seed / projekt B+R w fazie PoC i PoP), prowadził działalność badawczo-rozwojową w Polsce i opracowywał innowacyjne rozwiązanie technologiczne, które rozwiązują rzeczywiste problemy i posiadają potencjał do komercjalizacji oraz szybkiego skalowania.

- Tematy związane z medycyną czy finansami wciąż potrzebują być odpowiednio zagospodarowane - wielu inwestorów poszukuje rozwiązań z tych obszarów. Natomiast uważam, że jest bardzo mało funduszy gotowych inwestować w hardware - dodaje Wesołowski.

Wywiad odbył się podczas konferencji Infoshare 2022 w Gdańsku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ