Wasilewski nowym szefem EIT InnoEnergy

Marcin Wasilewski
Marcin Wasilewski
Marcin Wasilewski pokieruje zespołem EIT InnoEnergy w rejonie Europy Środkowej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

EIT InnoEnergy to europejska spółka inwestująca w innowacje w obszarze energii. Jest wspierana przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (ciało Unii Europejskiej) oraz udziałowców, będących czołowymi graczami w energetyce i przemyśle na świecie, jak TOTAL, EDF, Volkswagen, Capgemini, Schneider Electric i wielu innych.

Nowy szef dla Europy Środkowej

Marcin Wasilewski jest związany z branżą energetyczną od 15 lat. Od 2018 roku w ABB zarządzał sektorami energetyki i przemysłu ciężkiego w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Wcześniej w PKN ORLEN odpowiadał za stworzenie segmentu energetyki. Pełnił także funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Anwil oraz prezesa Baltic Power, spółki realizującej projekt off shore. Od 2018 roku jest członkiem Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej. Wasilewski jest absolwentem m.in Uniwersytetu Harvarda.

– Zielona transformacja przynosi ekscytujące wyzwania. Zmiany regulacyjne proponowane w Fit for 55 czy REPowerEU napędzają innowacje. EIT InnoEnergy jest w centrum tych innowacji. Jako czołowy europejski inwestor w innowacyjne projekty w obszarze zrównoważonej energii pomagamy tworzyć jednorożce, jak choćby szwedzki Northvolt. Widać także, że Europa Środkowo-Wschodnia ma w tym obszarze olbrzymi potencjał – mówił Wasilewski.

Dotychczasowy szef, Jakub Miler zdecydował się przejść do ElevenEs, spółki portfelowej funduszu realizującej projekt gigafabryki baterii.

Ciało Unii Europejskiej

W ciągu dziesięciu lat działalności EIT InnoEnergy zainwestował ponad 560 milionów euro w startupy i projekty innowacyjne z zakresu zielonej transformacji gospodarki. Fundusz szczególnie stawiał na takie branże jak magazynowanie energii, zielony wodór w przemyśle, czy nowe technologie solarne. Dotychczas wsparcie od EIT InnoEnergy otrzymało 480 innowacyjnych przedsięwzięć, których prognozowane przychody do 2030 roku przekroczą 72,8 miliardów euro.

ZOBACZ RÓWNIEŻ