Nutrix pozyskuje kolejne finansowanie. Medtech z Polką na czele zapowiada przełom w walce z cukrzycą

Nutrix
Nutrix, fot. materiały prasowe
Nutrix - startup założony przez Marię Hahn - zakończył właśnie drugą rundę finansowania i łącznie zebrał już ponad 10 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój technologiczny oraz ekspansję w Ameryce Łacińskiej. W przyszłości rozwiązanie ma zawitać także do Europy Środkowo-Wschodniej i USA.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Cukrzyca jest uznawana za jedną z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, a ONZ uznał ją – jako pierwszą z niezakaźnych chorób – za epidemię XXI wieku. Na całym świecie choroba ta dotyka około 570 mln dorosłych ludzi, z czego prawie połowa jest niezdiagnozowana. Zdaniem ekspertów liczba ta będzie systematycznie rosnąć. Jednym z powodów jest lokalizacja zachorowań – aż 3 na 4 cukrzyków to mieszkańcy krajów o niskim dochodzie, ze słabo rozwiniętą opieką medyczną i z ograniczonym dostępem do specjalistów. Dużą barierą są także finanse. Obecnie szacunkowe roczne koszty leczenia cukrzycy wynoszą już blisko 1 trylion dolarów, co stanowi aż 9 proc. we wszystkich wydatkach zdrowotnych na świecie.

Nutrix - multikulturowy startup z misją

Globalna skala problemu rodzi potrzebę kreowania innowacyjnych rozwiązań, które umożliwią szybkie oraz powszechne wsparcie chorych oraz pomogą im w zmianie dotychczasowych nawyków. Takiego wyzwania podjął się szwajcarski startup Nutrix, na czele którego stoi Polka, Maria Hahn. Oddziały organizacji znajdują się w Chile oraz Polsce, gdzie działają już centrum badawczo-rozwojowe i zespół specjalizujący się w kreowaniu rozwiązań digitalowych. Wyróżnikiem Nutrix jest międzynarodowe grono ekspertów pochodzących m.in. z Polski, Szwajcarii, Indii, Meksyku, UK, Chile oraz Brazylii. Różnorodność okazała się mocną stroną startupu i przyczyniła się do stworzenia unikalnej technologii gSense, umożliwiającej zdalną diagnostykę oraz wsparcie dla osób z chorobami przewlekłymi przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Rozwiązanie kierowane jest przede wszystkim do cukrzyków – łatwy dostęp do monitoringu poziomu cukru wspiera ich w prowadzeniu zdrowszego i bardziej świadomego trybu życia.

– Pozyskanie inwestorów z dwóch kontynentów podkreśla globalny charakter oraz ambicje naszego startupu. Jest to dla nas kluczowe, ponieważ wyzwanie, z którym się mierzymy, nie ma granic ani obywatelstwa. Tym większa jest więc nasza satysfakcja, że wkrótce poczynimy kolejny krok w rozwoju naszej technologii. Uzyskane środki umożliwią nam kontynuację prac oraz dotarcie do kolejnych osób dotkniętych cukrzycą. Obecnie Nutrix działa w Chile, a naszym celem jest rozszerzenie działalności na pozostałe kraje Ameryki Południowej oraz ekspansja na rynki USA oraz Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także Polski – mówi Maria Hahn, prezeska i założycielka Nutrix.

Nutrix - wspólna inwestycja funduszy z Polski i Chile

Obecnie startup Nutrix zakończył drugą rundę finansowania, dzięki czemu pozyskał łączne środki w wysokości około 8 mln zł (1,8 mln dol.). W najnowszej rundzie wśród podmiotów finansujących znalazły się: polski fundusz impaktowy Simpact Ventures, Chile Ventures, ADD Ventures oraz grant od Innosuisse.

– W Simpact Ventures dążymy do tego, aby nasze działania przynosiły zmiany w globalnej skali. Obserwujemy bieżące potrzeby płynące z całego świata i wybieramy te, które umożliwiają wywołanie realnego impaktu, wpływu na rzeczywistość. W startupie Nutrix dostrzegliśmy nie tylko dobry pomysł, który działa i ma szansę odmienić życie wielu ludzi, ale także szczerą misję – mówi Jacek Ostrowski z Simpact Ventures. I dodaje: – W ramach naszego funduszu możemy wspierać spółki finansowaniem aż do 10 milionów złotych. Jednym z podstawowych kryteriów ich wyboru jest właśnie wpływ społeczny lub środowiskowy, który towarzyszy zwrotowi finansowemu. To strategia, dzięki której można wygrywać wielopoziomowo.

Nutrix - początek długiej drogi o lepsze życie diabetyków

Zebrane finansowanie umożliwi startupowi Nutrix dalszy rozwój rozwiązań z zakresu opieki nad osobami z cukrzycą typu 2. Bazują one na autorskim systemie, aplikacji mobilnej i glukometrze, a także integracji z systemami zewnętrznymi. Nutrix powstał w 2020 roku i do tej pory rozwijał się z finansowania uzyskanego z grantów, m.in. rządu Chile czy Szwajcarii, a także prywatnych inwestorów. W przeszłości do rozwoju startupu przyczynił się również polski fundusz CARLSON EVIG Alfa, który w 2021 roku współfinansował prace badawczo-rozwojowe i dzięki któremu Nutrix ulokował w Polsce znaczące zasoby w szczególności w zakresie R&D.

ZOBACZ RÓWNIEŻ