Nowe produkty konopne wchodzą do aptek. Polacy coraz bliżej legalizacji marihuany

Z danych Centrum e-Zdrowia wynika, że w 2023 roku apteki w Polsce sprzedały 4,6 tony medycznej marihuany, co oznacza wzrost o ponad 3 tony w porównaniu do 2022 roku
Z danych Centrum e-Zdrowia wynika, że w 2023 roku apteki w Polsce sprzedały 4,6 tony medycznej marihuany, co oznacza wzrost o ponad 3 tony w porównaniu do 2022 roku / Fot. shutterstock.
Według badań Centrum Medycyny Konopnej pacjenci wciąż zmagają się z niedoborem produktów konopnych i medycznej marihuany w aptekach. Już 6 na 10 Polaków chciałoby skorzystać z takiej formy terapii. CMK zwiększa ofertę produktów na receptę na rynku, we współpracy z niemieckim gigantem branży.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Grupa Centrum Medycyny Konopnej (CMK) – istotny gracz na polskim rynku usług leczniczych z wykorzystaniem terapii medyczną marihuaną, planowo jeszcze w 2024 roku wprowadzi do aptek 12 produktów z konopi, dzięki współpracy z niemieckim liderem przemysłu konopnego Sanity Group.

Branża marihuany leczniczej zyskuje na znaczeniu, a z terapii z wykorzystaniem roślin konopi korzysta coraz więcej osób. Mimo tego polscy pacjenci zmagają się m.in. z brakiem w dostępności suszu czy ograniczonym wyborem preparatów i leków opartych na konopiach.

- CMK złożyło wnioski rejestracyjne na susz kwiatów konopi o kilku stężeniach THC. Aktualnie nie ma w Polsce drugiego podmiotu, który oferuje tak wiele opcji terapeutycznych opartych na medycznej marihuanie. Patrząc na kombinacje stężenia THC, rodzaje i odmiany konopi oraz zawartość terpenów, nasze portfolio obejmować będzie 11 suszy marihuany medycznej. Dodatkowo złożyliśmy wniosek na ekstrakt z konopi - mówi Rafał Szabłowski - członek zarządu CMK odpowiedzialny za rozwój i komercjalizację produktów. - Doskonale rozumiemy lokalne regulacje oraz potrzeby środowiska medycznego. Kierując się dobrem pacjentów, chcemy wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie, aby wprowadzić na rynek najwyższej jakości produkty z marihuany medycznej - dodaje Rafał Szabłowski.

Szczegółowe dane i statystyki zużycia medycznej marihuanny w Polsce: Medyczna marihuana - Polacy zażyli jej ponad 2 tony. Kiedy legalizacja rekreacyjnego palenia?

Dla kogo terapia medyczną marihuaną

Produkty z medyczną marihuaną będą dedykowane szerokiemu gronu pacjentów z różnymi wskazaniami terapeutycznymi. Wśród nich znajdą się pacjenci zmagający się z chorobami neurologicznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona, chorobami nowotworowymi oraz bólem różnego pochodzenia (ból chroniczny, neuropatyczny oraz związany z procesami zapalnymi).

Przed podjęciem decyzji o wyborze preparatów do rejestracji i aby poznać potrzeby rynkowe, Centrum Medycyny Konopnej przeprowadziło audyt polskiego rynku oraz badanie obejmujące ponad tysiąc respondentów, dotyczące terapii medycznej marihuaną. Wpływ na dobór produktów miał także niedobór preparatów konopnych w aptekach oraz ich wąski wybór, co powoduje trudności w dostosowaniu terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta, a co za tym idzie - uzyskaniu jak najlepszych dla niego efektów.

- Planowane wprowadzenie na polski rynek szerokiej oferty produktów z konopi medycznych to dla nas, branży konopnej i dla pacjentów milowy krok. Dzięki temu zwiększy się dostępność różnorodnych opcji terapeutycznych, co pozwoli lepiej dopasować leczenie do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Pacjenci będą mieli większy wybór produktów, co może poprawić skuteczność terapii. Nasze działanie może także przyczynić się do zwiększenia świadomości społecznej na temat potencjału tej formy terapii oraz do poprawy akceptacji dla innowacyjnych rozwiązań medycznych. - komentuje Jakub Smęda - prezes Centrum Medycyny Konopnej.

- Dla wielu pacjentów to jedyna szansa na poprawę jakości życia. Konopie lecznicze są skuteczne aż w ponad 1000 problemach zdrowotnych z obszarów takich jak onkologia, psychiatria, neurologia, gastrologia ginekologia, endokrynologia czy dermatologia. Ważne jest to, aby leczenie medyczną marihuaną zawsze odbywało się pod kontrolą doświadczonego w tej terapii lekarza - wyjaśnia dr n. med. Magdalena Nita - dyrektor ds. medycznych Centrum Medycyny Kopnej.

Nowe produkty konopne już w drugiej połowie roku

Obecnie w Polsce dostępnych jest kilkanaście preparatów z medyczną marihuaną. Portfolio CMK obejmować będzie produkty z medycznych konopi w różnych stężeniach i postaciach (susz, oleje). Planowo trafią one na rodzimy rynek już w II połowie 2024 roku.

Grupa CMK działa od 2021 roku i szybko stała się wiodącym podmiotem w zakresie usług leczniczych z wykorzystaniem terapii marihuaną leczniczą. Zespół Centrum Medycyny Konopnej tworzą lekarze, wyspecjalizowani w dziedzinach, w których nauka dostarczyła już mocnych dowodów pozytywnego wpływu terapii medyczną marihuaną.

- Medyczna marihuana zyskuje na popularności ze względu na jej liczne właściwości, które są korzystne dla naszego zdrowia. Doskonale sprawdza się ona jako terapia uzupełniająca - zwłaszcza w tych przypadkach, gdzie tradycyjne metody leczenia nie działają. Dla wielu pacjentów to jedyna szansa na poprawę jakości życia. Konopie lecznicze są skuteczne aż w ponad 1000 problemach zdrowotnych z obszarów takich jak onkologia, psychiatria, neurologia, gastrologia ginekologia, endokrynologia czy dermatologia. Ważne jest to, aby leczenie medyczną marihuaną zawsze odbywało się pod kontrolą doświadczonego w tej terapii lekarza - wyjaśnia dr n. med. Magdalena Nita - dyrektor ds. medycznych Centrum Medycyny Kopnej.

Pielęgniarki konopne. Nowa profesja w polskim biznesie medycznym?

Raport CMK: 6 na 10 Polaków chce skorzystać z terapii medyczną marihuaną 

Raport „Świadomość i nastawienie Polaków do terapii marihuaną medyczną” przygotowany przez Centrum Medycyny Konopnej pokazuje, że większość badanych (84%) nigdy nie spotkała się z propozycją zastosowania terapii marihuaną medyczną, zarówno w przypadku ich samych, jak i ich bliskich. Z drugiej strony - 6 na 10 badanych byłoby skłonnych skorzystać z takiej terapii, gdyby lekarz ją im zarekomendował. To pokazuje ogromny potencjał upowszechnienia tej formy terapii wśród polskich pacjentów.

Z danych Centrum e-Zdrowia wynika, że w 2023 roku apteki w Polsce sprzedały 4,6 tony medycznej marihuany, co oznacza wzrost o ponad 3 tony w porównaniu do 2022 roku. Z kolei dane Prohibition Partners wskazują, że w 2022 roku w Polsce z terapii marihuaną leczniczą korzystało ponad 9 tysięcy pacjentów. Udział w rynku CMK w tym okresie wyniósł blisko 17%.

Jako kraj dążymy do legalizacji rekreacyjnego palenia

Wraz z rosnącą świadomością społeczeństwa i wyższym poziomem wiedzy na temat terapii marihuaną medyczną Polska podąża naturalną drogą innych krajów, które zdepenalizowały posiadanie marihuany. Ponad 100 lat temu medyczna marihuana była dostępna w aptekach, jako substancja lecznicza. Następnie stała się poszkodowaną debat i kampanii politycznych. Kryminalizacja zaczęła się pod koniec lat 60. kiedy USA wypowiedziały narkotykom „całkowitą wojnę”. Po 60 latach o tamtego okresu medyczna marihuana wraca do aptek.

Według polskiego prawodawstwa każdy lekarz ma prawo wypisać receptę na medyczną marihuanę, obecnie nie ma specjalnych ograniczeń w tej kwestii. Wprowadzenie konopi medycznych do terapii otwiera nowe możliwości leczenia i poprawy jakości życia pacjentów cierpiących na różne dolegliwości. Niezależnie od kontrowersji wokół medycznej marihuany, jej skuteczność w terapii schorzeń zyskuje coraz większe uznanie, otwierając drzwi do nowych metod leczenia.

Według danych Centrum e-Zdrowia ponad 101 tys. pacjentów skorzystało z leczenia medyczną marihuaną w ostatnich latach. - Ta liczba będzie się stopniowo zwiększać do 370 tys. pacjentów regularnie leczonych w ten sposób. Dążymy w kierunku legalizacji rekreacyjnego palenia - ocenia Zbigniew Pisarski z CANPOLAND, przedsiębiorca związany z canabiznesem.

Oczekuje się, że światowa branża marihuany medycznej będzie wykazywać złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 2,10% w latach 2024-2029, co przełoży się na znaczny wolumen rynku na poziomie 22,46 miliarda dolarów do 2029 roku (analiza firmy Statista).

ZOBACZ RÓWNIEŻ