Kryptowaluty tracą zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych

Bitcoin na razie ucieka z portfeli instytucji / Fo
Bitcoin na razie ucieka z portfeli instytucji / Fot. Aleksi Räisä, Unsplash.com
Po 2022 r. inwestorzy instytucjonalni stracili zainteresowanie aktywami cyfrowymi i tegoroczny trend wzrostowy nie przywrócił im apetytu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Justin Chapman, szef działu aktywów cyfrowych i rynków finansowych w Northern Trust, przekonuje, że inwestorzy instytucjonalni - a ocenia to na podstawie własnych doświadczeń - stracili zainteresowanie kryptowalutami. 

Sprawdź: Piratebay

Tegoroczny trend wzrostowy np. Bitcoina nie przekonuje inwestorów instytucjonalnych do powrotu na rynek krypto.

Dla przypomnienia, Bitcoin kosztuje obecnie ok. 29 300 dol. i od początku roku wygenerował zysk na poziomie 76,48%. 

Cena Bitcoina YTD

W trakcie konferencji Digital Assets Week w San Francisco Chapman mówił jednak, że instytucje skupiły się co prawda na technologii blockchain, leżącej u podstaw kryptowalut, ale interesuje je głównie sama technologia w kontekście np. zabezpieczeń, nie zaś krypto aktywa. Dodał, że zainteresowanie kryptowalutami może jednak wrócić.

- Teraz, od 2022 r., jest zdecydowanie cicho po stronie instytucjonalnej - komentował Chapman. - Wcześniej widzieliśmy jak zarządzający funduszami chcieli uruchamiać fundusze kryptowalutowe i ETP w Europie, które są odpowiednikiem ETF-ów w USA. Ale obecnie jest po prostu cisza - dodał. Nawet fundusze hedgingowe, jak zauważył ekspert, które są dość aktywne na rynkach o dużym ryzyku, zmniejszyły swoją ekspozycję w sektorze kryptowalut. 

Inspiracje: Jak zarobić 1000 zł dziennie

Tymczasem liderzy z największych instytucji finansowych zgromadzeni na konferencji w San Francisco byli zachwyceni technologią blockchain, w tym jej potencjałem do pomocy klientom w tokenizacji rzeczywistych aktywów, takich jak złoto. 

Rynek boi się ryzyka

Choć Bitcoin zyskał ponad 75% od początku roku, rynek boi się ryzyka. Kryptowaluty mają do czynienia z represjami regulacyjnymi w USA, a dodatkowo jest kryzys bankowy, co sprawia, że wielu inwestorów straciło ochotę (i pieniądze) na pomnażanie kapitału.

Chapman twierdzi, że Bitcoin, podobnie jak inne aktywa cyfrowe, stracił swój blask z perspektywy instytucjonalnej. 

Mimo to analitycy ciągle uważają, że Bitcoin jest w trendzie wzrostowym i wartość aktywa będzie rosła.

ZOBACZ RÓWNIEŻ