Bitcoin przekracza 30 000 dolarów po raz pierwszy od czerwca

Kryptowaluty na dużym plusie / Fot. Kanchanara, Un
Kryptowaluty na dużym plusie / Fot. Kanchanara, Unsplash.com
Bardzo dobry wynik Bitcoina przed kluczowymi danymi o inflacji w USA. Ethereum również na plusie - zbliża się do 2000 dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W poniedziałek wieczorem (10.04) wartość Bitcoina znacznie wzrosła, przekraczając psychologiczny poziom 30 000 dolarów. Inwestorzy czekają na kluczowe dane dotyczące inflacji, które mogą wpłynąć na ceny kryptowalut.

Bitcoin, największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej zyskała 7% i wzrosła do wartości 30 193 dol. po raz pierwszy od czerwca ub.r. - podaje Coin Metrics. Ethereum wzrósł zaś o ponad 3,5% do wartości 1 925 dol. po raz pierwszy od sierpnia ub.r.

Sprawdź: Jak zarabiać w młodym wieku

Teraz, gdy Bitcoin osiągnął wartość 30 000 dol., wzrost do poziomu ok. 38-39 tys. dol. będzie "prawdopodobny", jeśli spekulanci na krótką sprzedaż będą musieli zamknąć swoje pozycje i zamiast tego dokupować aktywa – twierdzi James Lavish, zarządzający partnerem w Bitcoin Opportunity Fund. 

Bitcoin drożeje przed danymi na temat inflacji

Traderzy prawdopodobnie spekulują, że inflacja wyniesie tyle, że da powody do zastanowienia się Rezerwie Federalnej nad wstrzymaniem podnoszenia stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu, co z kolei może dać impuls dla aktywów takich jak Bitcoin. Informacje o inflacji zostaną opublikowane w środę.

Wzrost wartości Bitcoina w poniedziałkowy wieczór oznacza, że jego zysk od początku roku wynosi teraz ponad 80%, podczas gdy Ethereum zyskało już 60% w tym samym okresie. Ruchy cen tych dwóch kryptoaktywów historycznie kształtowały się w miarę równolegle, ale dwa największe kryptoaktywa "rozłączyły się" w marcu dzięki "ucieczce do jakości" w przypadku Bitcoina po zamknięciu banków.

Zobacz: Ile kosztuje rozdzielność majątkowa

Mimo to obie kryptowaluty w dalszym ciągu pozostają w pewnym stopniu skorelowane, a makroekonomiczne czynniki wpływają na oba aktywa. Nadchodzące dane inflacyjne będą kluczowe dla ustalenia, czy i kiedy Rezerwa Federalna zdecyduje się na zawieszenie lub zakończenie kampanii podnoszenia stóp procentowych.

Tymczasem Ethereum zyskuje też na wartości przed planowanym uaktualnieniem technicznym "Shanghai", które może spowodować falę negatywnej presji sprzedażowej na rynku. Stanie się tak, bo wcześniej zablokowane środki w sieci Ethereum zostaną uwolnione w ciągu kilku najbliższych tygodni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ