Coraz więcej pracujących emerytów. ZUS podał dane

pracujący emeryci
praca na emeryturze / Fot. Pexels / MART PRODUCTION
Dane ZUS wskazują, że w ciągu ostatnich dziewięciu lat liczba pracujących emerytów wzrosła o ponad 50 proc. W tym gronie przeważają kobiety. Motywacją nie są jedynie pieniądze.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Coraz więcej emerytów pracuje

Nowy raport ZUS pokazuje systematyczny wzrost liczby pracujących emerytów - pisze “Rzeczpospolita”. Pod koniec grudnia 2015 roku w Polsce było 575,4 tys. pracujących emerytów, natomiast pod koniec 2024 roku ich liczba wzrosła do 872,6 tys.

"Wśród pracujących emerytów przeważały kobiety. Stanowiły one 58,1 proc. tej populacji. Natomiast prawie 96,4 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. A średni wiek wyniósł 67,5 roku, w tym dla mężczyzn było to 69,2 roku, dla kobiet – 66,3 roku" — czytamy w "Rzeczpospolitej".

Osoby te najczęściej są zatrudnione w opiece zdrowotnej oraz pomocy społecznej - aż 16,2 proc. seniorów. Trend ten jest widoczny we wszystkich województwach. Najwięcej z nich jest zatrudnionych na umowie o pracę (38,4 proc.), ale wielu emerytów prowadzi własną działalność gospodarczą (29,6 proc.) lub pracuje na umowie zlecenie (26 proc.)

Dlaczego emeryci pracują?

Zdaniem ekspertów cytowanych przez dziennik, jest to nie tyle efekt niskich świadczeń, co kwestia poprawiającego się zdrowia wielu seniorów.

– Nastąpił postęp medycyny. Coraz powszechniejszy jest świadomy styl życia, nakierunkowany na dbanie o zdrowie. Ponadto praca w wielu przypadkach ze względu na postęp technologiczny nie jest już aż tak obciążająca fizycznie, jak to było kilkadziesiąt lat temu. Sporo osób pracuje też umysłowo – mówi dziennikowi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej ZUS.

Ponadto dla wielu istotny może być aspekt stałego rytmu życia, na co zwraca uwagę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w raporcie „Pracujący emeryci i osoby w wieku okołoemerytalnym”. Autorzy przywołali w nim również wyniki badań Koalicji Bezpieczni w Pracy, które wskazują, że 39 proc. osób pracujących lub poszukujących zatrudnienia planuje dalszą karierę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Motywacją są zarówno kwestie finansowe, jak i szansa na rozwój osobisty.

Emeryci mogą dorabiać

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), otrzymywać emeryturę i dorabiać bez ograniczeń. W przypadku osób na wcześniejszej emeryturze istnieją limity dorabiania, po przekroczeniu których może nastąpić zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia. Ponadto emeryci, którzy pracują i odprowadzają składki mogą raz w roku lub po zakończeniu zatrudnienia doliczyć je do emerytury, co jest pewnym impulsem do pozostania aktywnym na rynku pracy. Wg wyliczeń ZUS każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego może podwyższyć świadczenie nawet o 15 proc.

ZOBACZ RÓWNIEŻ