Bitcoin spada poniżej 28 tys. dol. Trwa wyprzedaż kryptowalut
Bitcoin spada poniżej 28 tys. dol. / Fot. Materiały własneJeśli ocenimy ostatnie 7 dni w sektorze kryptowalut, wnioski i perspektywy dla inwestorów są fatalne. Bitcoin w tym okresie jest aż o 31% na minusie. Ethereum - 37%. Inne, świetne projekty z punktu widzenia technologicznego, takie jak Solana, Avalanche, Elrond czy Sand, są odpowiednio o 54%, 61%, 41%, 56% na minusie. Cały rynek krypto skurczył się do 1,19 bln dol. Jest wart mniej niż niektóre spółki technologiczne.
Sprawdź: Rentier
Ostatnio spadki jeszcze się powiększyły, po tym gdy amerykańskie Bureau of Labor Statistics podało, że ceny konsumpcyjne za kwiecień wzrosły o 8,3%, co było wyższe od oczekiwań ekonomistów. To jeszcze bardziej wystraszyło inwestorów, skłaniając ich do rezygnacji z aktywów obarczonych dużym ryzyskiem. Kryptowaluty pozostają jednocześnie silnie skorelowane z indeksami S&P 500, a także Nasdaq Composite.
- Rynek kryptowalut od jakiegoś czasu znajduje się pod presją – powiedział Michael Rinko, wspólnik w AscendEx. - Fed kontynuuje podwyżki stóp procentowych, więc akcje wciąż spadają, a wraz z tym spadają kryptowaluty. Generalnie wzbudziło to wiele obaw na rynku.
Bitcoin stanowi obecnie 43,56% całego sektora krypto. Jeśli nie utrzyma wyceny na poziomie 27-28 tys. dol., prawdopodobnie czekają nas spadki do nawet 22-24 tys. Późniejsze odbicia będą zaś sporadyczne i krótkoterminowe. Rynek szykuje się na recesję i bardzo możliwe, że bessa potrwa 2-3, a nawet 4 lata.
Zobacz: MLM
Największym przegranym na rynku okazał się ekosystem Terra (Luna), połączony m.in. ze stablecoinem TerraUSD. To tzw. stablecoin algorytmiczny, który był wspierany przez kombinację aktywów cyfrowych, w tym Bitcoina, i miał na stałe trzymać wartość 1 dol. Niestety, ogromne spadki rynkowe i wyprzedaż sprawiły, że TerraUSD stracił swoją wartość i to, co miało na zawsze trzymać 1 dol., spadło do nawet 0,3 dol. Inwestorzy byli bezlitośni i zaczęli wyprzedawać aktywa z ekosystemu Terra - w tym kryptowalutę Luna, reprezentującą cały blockchain. Jej wycena to obecnie 0,3 dol., czyli de facto o 100% mniej niż rekord w wysokości 119 dol. z kwietnia br. Jeśli ktoś kupił Lunę za 119 dol., musi się pogodzić, że już prawdopodobnie nigdy nie odzyska tych pieniędzy.