rynek finansowy
zobacz inne tematyProkuratura o Cinkciarz.pl: Zablokowane środki nie wystarczą na pokrycie roszczeń klientów
Problemy Cinkciarza.pl to duży wstrząs dla uczestników polskiego rynku finansowego. Do afery wokół popularnego wirtualnego kantoru włączyły się organy ścigania. Prokuratura Regionalna w Poznaniu podjęła decyzję o zablokowaniu 328 rachunków bankowych spółki. Jednak zgromadzone na nich środki okazują się niewystarczające, by zaspokoić roszczenia wszystkich poszkodowanych klientów.
Kwadratura koła, czyli samonapędzająca się inflacja. Pełny obraz Kuczyńskiego
Tak duże podwyżki stóp procentowych paradoksalnie mogą napędzać oczekiwania inflacyjne. Polacy mogą pomyśleć, że skoro RPP tak ostro działa, to wie coś więcej i oczekuje inflacji dużo wyższej niż marcowe 10,9 proc. A skoro tak, to trzeba pędzić do pracodawcy po podwyżkę.
Co czeka rynki finansowe? Czy nadchodzi kolejna podwyżka stóp procentowych? Pełny obraz Kuczyńskiego
Podwyżka stóp procentowych przez RPP nie będzie miała na razie żadnego wpływu na inflację. Zazwyczaj ma po około sześciu miesiącach, ale i tego też trudno oczekiwać przy tak dziś wysokiej inflacji i niskich stopach. Ostudzone za to zostały oczekiwania inflacyjne, co pomoże złotemu.
Wskaźniki na czerwono. Na które indeksy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Koniunktura w handlu grozi przegrzaniem – sugerują stawki frachtów morskich, których ceny wzrosły o 1100 proc. przez 18 miesięcy. Gospodarka znalazła się w fazie dojrzałego wzrostu – sugerują notowania miedzi. Indeksy amerykańskie wspięły się o wiele za wysoko – twierdzi wskaźnik Buffetta. Kto ma rację?
Wielka wolta Rady. Pełny obraz Kuczyńskiego
Inflacja w Polsce na razie jest w większości importowana z zewnątrz poprzez drożejące surowce i żadna podwyżka stóp jej nie stłumi.
Wrzesień pełen niespodzianek. Pełny obraz Kuczyńskiego
Jeśli najbliższą rozgrywkę na giełdzie wygrają niedźwiedzie, to nie doprowadzą do końca hossy – będzie to jedynie w niej przerwa. Oczywiście o ile pandemia nie zrodzi nowej, zabójczej odmiany wirusa.
Stefan Kawalec: "Ewoluujemy w kierunku gospodarki trzeciego świata" [TYLKO U NAS]
Nie twierdzę, że po pandemii czeka nas koniec globalizacji. Czeka nas globalizacja z ograniczonym zaufaniem – mówi Stefan Kawalec, ekonomista, były wiceminister finansów, prezes Capital Strategy.
Jaki wrzesień taka jesień. Pełny obraz Kuczyńskiego
Na Wall Street mówi się, że jeśli fryzjer pyta cię, jakie akcje ma kupić, to wszystko sprzedaj. Jesteśmy dziś w końcowej fazie superhossy napędzanej coraz bardziej przez drobnych inwestorów. To się skończy, nie wiadomo tylko kiedy.
Polski Ład, czyli pudełko z czekoladkami [KOMENTARZ]
Polski Ład powoli się wykluwa, choć do przyjęcia tych zapowiedzi potrzebne będzie ok. 100 ustaw, więc całość może się opóźnić do 2022 r. Chyba że po drodze odbędą się wybory.
Nowy ład na walutach. Pełny obraz Kuczyńskiego [KOMENTARZ]
Potężne osłabienie złotego okazało się na razie krótkotrwałe. Ale rosnąca inflacja może w przyszłości wywierać presję na naszą walutę. Namieszać na rynkach może jeszcze przygotowywany przez PiS Nowy Ład.
Kuczyński: Obligacje USA i Nowy Polski Ład w centrum uwagi [KOMENTARZ ANALITYKA]
Analitycy napisali, że rynek po prostu jest głupawy. To najlepsze określenie, jakie ostatnio widziałem.
Bańka wszystkich baniek. Pełny obraz Kuczyńskiego
Donald Trump obiecuje, że przekaże władzę Joe Bidenowi (choć nadal będzie twierdził, że wybory sfałszowano). Jednak kadencja Trumpa kończy się dopiero 20 stycznia. Do tego czasu wiele może się wydarzyć. Na razie kluczowe są wybory senatorskie w Georgii, które przesądzą o tym, kto będzie rządził amerykańskim Senatem.
Przyjaźń będzie szorstka
Prezydentura Bidena będzie miała „pod górkę”, bo ewentualny sprzeciw Senatu i niewielka przewaga w Izbie Reprezentantów uniemożliwi wiele z zapowiadanych przez demokratów posunięć. Polsce Biden raczej nie zaszkodzi.
Sell in may and go away. Pełny obraz Kuczyńskiego [KOMENTARZ]
Wydaje się, że Fed i inne banki centralne znacznie przesadziły z tsunami pieniędzy zalewającym rynki i ludzi. Wynikiem tego są potężne, absurdalne skoki indeksów giełdowych. W maju należało jednak sprzedawać akcje.