innowacje
zobacz inne tematyRozważne i niezależne. Kobiety podbijają świat innowacji
Kobiety odnoszą coraz większe sukcesy w badaniach naukowych, zakładają też firmy, które potrafią zamienić ich odkrycia na dobrze prosperujący biznes. Przestają czekać z założonymi rękami, aż mężczyźni zaproszą je do współpracy. Coraz częściej postanawiają działać na własnych warunkach.
Piotr Dardziński: "Polscy innowatorzy kontynuują bogate tradycje rodzimych wynalazców" [WYWIAD]
Ambicją Łukasiewicza jest to, aby polskie talenty rozproszone po zagranicznych ośrodkach naukowych wracały do kraju i by mogły tu prowadzić najbardziej ambitne projekty badawcze - uważa Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Nauka, biznes, państwo. Ranking najlepszych polskich wynalazców 2022
W naszym kraju nie brakuje innowacyjnych pomysłów, tylko czy potrafimy je wprowadzić w życie? Barier wciąż jest mnóstwo, jednak naukowcy się nie poddają. Jeśli nauka zacznie bliżej współpracować z przemysłem i biznesem, będziemy na najlepszej drodze, by dogonić – a w wielu dziedzinach nawet wyprzedzić – Zachód.
Superbohaterowie innowacji [FELIETON]
To nie zabrzmi optymistycznie, ale trudno napisać coś nowego o polskich innowacjach. Po pytaniu, czy jesteśmy innowacyjni i potrafimy coś robić z naszymi wynalazkami, zawsze dojdziemy do momentu, w którym usłyszymy litanię wzajemnych pretensji.
Bez współpracy nie będzie innowacji
W ostatnim czasie – jako społeczeństwo – jeszcze silniej wkroczyliśmy na drogę digitalizacji. Nowe rozwiązania technologiczne wprowadzone w trakcie pandemii zdały egzamin.
Innowacyjnie w biznesie i nauce? Wystartował konkurs Innowator Mazowsza!
Samorząd Mazowsza po raz czternasty nagrodzi innowacyjne firmy i kreatywnych naukowców. Rozpoczął się nabór wniosków do konkursu Innowator Mazowsza.
Krajewski: "Polska to dobry kraj dla innowatorów, dostęp do kapitału jest już raczej powszechny"
Naukowcy prowadzą badania w pewnym kontekście badawczym, więc trudno wymagać od nich, żeby od początku patrzyli na nie pod kątem biznesowym, bo przecież nie na tym polega nauka - mówi Radosław Krajewski, specjalista ds. rozwoju technologii w Podkarpackim Centrum Innowacji.
Nie bójmy się porażki [FELIETON]
Albert Einstein w 1915 r. sądził, że fale grawitacyjne, czyli tzw. zmarszczki czasoprzestrzeni są najważniejszą konsekwencją jego ogólnej teorii względności. Potem jednak zrezygnował z tego poglądu, stwierdzając, że one nie istnieją.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Styczeń 2022
Najnowsze informacje i wiadomości ze świata biznesu.
Jak finansować innowacje. "Polscy informatycy kosztują coraz więcej"
O przyszłości innowacyjnych rozwiązań w polskim przemyśle rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Jak finansować innowacje?
O przyszłości polskiego przemysłu innowacyjnych rozwiązań rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Upadła gwiazda technologii Elizabeth Holmes szykuje się do procesu
Elizabeth Holmes, założycielka startupu Theranos, początkowo była gwiazdą Doliny Krzemowej. Szybko jednak okazało się, że jej firma była oszustwem. Teraz Holmes stoi w obliczu zarzutów o przestępstwo.
Diagnostyka onkologiczna, walka z żywiołami - innowacyjność potrzebuje analityki
Tym, co napędza innowacyjność jest ciekawość i chęć zmiany rzeczywistości na lepsze. Dzisiaj, w tym niełatwym zadaniu pomaga technologia. Właściwa diagnostyka onkologiczna, przeciwdziałanie niszczycielskim żywiołom - to tylko dwa przykłady wyzwań, z którymi mierzą się badacze i analitycy, wykorzystując technologię SAS.
Opinia: Bez innowacji nie wejdziemy do ligi najbardziej dynamicznych gospodarek świata
Nie tak dawno konkurencyjność naszej gospodarki była efektem niskich kosztów pracy. Ponad dekadę temu mogliśmy wyjść ze światowego kryzysu bez szwanku, i jako jedna z nielicznych gospodarek pochwalić się wzrostem gospodarczym. Ta strategia sprawdzała się, ale obecnie nasze zasoby się wyczerpują.
Jak sprostać oczekiwaniom klientów kupujących przez internet
Pandemia spowodowała dwa pozornie rywalizujące ze sobą zjawiska – rosnącą konsumpcję innowacji technologicznych przy jednoczesnym wzroście podstawowych potrzeb ludzi. Zidentyfikowaliśmy w naszych badaniach cztery główne potrzeby, których zaspokojenia domagają się dzisiaj osoby robiące zakupy online. Jakie to potrzeby?
To jeden z najszybciej rosnących sektorów polskiej gospodarki. Tworzy ponad 350 tys. miejsc pracy
Z najnowszego raportu "ABSL Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2021" wynika, że tylko w 2020 r., w czasie pandemii w centrach usług biznesowych stworzonych zostało łącznie 13 500 nowych miejsc pracy. Udział sektora w PKB Polski jest szacowany na poziomie 3,5 proc. a wartość eksportu usług na poziomie 22,9 mld dol.
Biuro Informacji Kredytowej i Microsoft nawiązują strategiczne partnerstwo
Strategiczne porozumienie pomiędzy Biurem Informacji Kredytowej i Microsoft oznacza współpracę w budowaniu ekosystemu wokół nowoczesnych usług finansowych, wspólne działania w obszarze odpowiedzialności społecznej, a także partnerstwo w ramach piaskownicy technologicznej BIK HUB.
Schemat na innowacyjność. Polacy od lat uważają się za naród innowacyjny
Choć już widzimy się wśród liderów, to jesteśmy wśród maruderów. Deklarujemy, że chcemy być jak Jeff Bezos, a dominuje w nas folwarczny styl zarządzania, gdzie szef ma zawsze rację i nie popełnia błędów. Jak więc polskie firmy mogą dobiec do pędzącego w przyszłość peletonu innowatorów?
Każdą firmę stać na wprowadzenie innowacji? "Tak, ale wiele zależy od otwartości menedżerów"[WYWIAD]
Rodząca się innowacja to zawsze odprysk jakiegoś procesu. Różnie mówi się o diabelskich mocach marketingowców, ale jedno jest ewidentnie nieprawdą – my nie wymyślamy potrzeb. Każda innowacja jest odpowiedzią na jakieś potrzeby - mówi Marcin Bełza, managing partner w One11.
Innowacje w firmie - czy każdego przedsiębiorcę na nie stać?
Innowacje w firmie to pojęcie ważne, ale zgrane i sprowadzone do pustego sloganu. To jasne, że każdy chce być tak innowacyjny jak Tesla czy Netflix. Na innowacje trzeba jednak patrzeć w dużo szerszym kontekście.
Wystartowała pierwsza eko-Żabka. Nowy sklep ruszył w Warszawie[WIDEO]
W Warszawie przy ul. Lewandów 46H wystartowała pierwsza Żabka, która wykorzystuje w 100 proc. energię odnawialną. Jak deklaruje firma, to laboratorium rozwiązań, które zostaną użyte także w innych sklepach sieci. Wśród nich są innowacje w skali światowej, jak kropka kwantowa i podłoga kinetyczna.
Idealiści a realiści
Co motywuje ludzi do działania? Co sprawia, że chce im się wstać z kanapy i coś zrobić? To pytanie zaprzątało głowę całym pokoleniom ekonomistów. I przeciętny kapitalista powie, że im więcej zapłacisz, tym więcej dostaniesz w zamian. Pieniądze to jest właśnie to, czego ludzie potrzebują najbardziej. Inaczej są po prostu leniami, sami się na pewno nie motywują.
InventionBio pozyskał 11 mln zł dofinansowania. Zacznie produkcję środków przeciwko COVID-19
InventionBio otrzymała 10,7 mln zł dofinansowania na projekt w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Środki te zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury badawczej spółki ukierunkowanej na testowanie oraz przygotowanie do masowej produkcji preparatów służących zwalczaniu pandemii koronawirusa.
Kampus Innowacji w Warszawie już działa
Warszawski Kampus Innowacji to miejsce, które umożliwi współpracę między korporacjami i mniejszymi firmami oraz pozwoli na wymianę doświadczeń wśród innowatorów z kraju i ze świata. Przy ul. Chmielnej 73 znajdzie się również przestrzeń dla innowacyjnych firm z najbardziej przyszłościowych branż gospodarki.