bezrobocie
zobacz inne tematyZmiany w przyznawaniu zasiłku dla bezrobotnych. Od 1 stycznia nowe kwoty
Od 2025 roku wchodzą w życie zmiany dotyczące zasad przyznawania i wysokości zasiłku dla bezrobotnych.
Krytyka narzędzi do badania skali ubóstwa: Czy rzeczywiście ponad 17 milionów Polaków żyje poniżej minimum socjalnego?
Dane z raportu Poverty Watch 2024, opracowanego przez Europejską Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu (EAPN), wynika, że aż 17 milionów Polaków żyje poniżej minimum socjalnego. Ta informacja wywołała wstrząs u osób często oderwanych od rzeczywistości i żyjących mitem Polski, jako tygrysa europejskiej gospodarki. Jednak, czy na pewno poziom ubóstwa jest aż tak krytyczny? Czego raporty nie biorą pod uwagę w zestawieniach?
GUS podał średnią pensję za wrzesień. Jest niższa niż się spodziewano
Średnie wynagrodzenie brutto w firmach wyniosło we wrześniu 8 tys. 141 zł - informuje GUS. W porównaniu rok do roku płace wzrosły o ponad 10 proc., jednak w ujęciu miesięcznym wyniosły mniej niż w sierpniu.
Premia dla bezrobotnych w Niemczech: 1000 euro nagrody za powrót na rynek pracy
Niemiecki rząd rozważa wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania, mającego na celu aktywizację osób bezrobotnych. Planowane jest przyznanie premii w wysokości 1000 euro dla tych, którzy zdecydują się na podjęcie stałego zatrudnienia i utrzymają je przez co najmniej rok. Jakie są cele tego programu, jego potencjalne skutki oraz dlaczego budzi kontrowersje?
Czy Polskę czeka zalew chiński pracowników? Olbrzymie bezrobocie w Chinach
W związku z rosnącym bezrobociem wśród milionów absolwentów w Chinach rośnie zainteresowanie międzynarodowym freelancingiem. Chińscy freelancerzy pracują już w Polsce. Czy będzie to miało wpływ na nasz rynek pracy?
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Maj 2024
Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Bezrobocie coraz niższe. Gdzie firmy szukają rąk do pracy?
Stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 5,3 proc., wobec 5,4 proc. w lutym - poinformował resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
Bezrobocie bez zmian mimo znacznego spowolnienia gospodarczego
Czarny scenariusz póki co się nie ziścił. Jak wynika z najnowszych danych GUS, bezrobocie we wrześniu utrzymało się na poziomie 5 proc.
Bezrobocie. W jakich branżach będą zwolnienia?
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych prognozuje, że w najbliższym okresie bezrobocie nie wzrośnie istotnie. Jednak firmy niektórych branż już teraz zwalniają pracowników i zapowiadają dalsze redukcje zatrudnienia.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Styczeń 2023
Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Rośnie bezrobocie w Polsce
Kto straci pracę w 2023 roku? Wpływ na sytuację na rynku pracy może mieć podwyżka pensji minimalnej.
Michał Dybuła: "Receptą na wyhamowanie inflacji jest tylko poważne schłodzenie gospodarki" [WYWIAD]
Receptą na wyhamowanie inflacji jest tylko poważne schłodzenie gospodarki – mówi Michał Dybuła, główny ekonomista Banku BNP Paribas i dyrektor Biura Analiz Ekonomicznych.
Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie. Spadek poniżej 5 proc.
W czerwcu br. bezrobocie w Polsce miało spaść poniżej 5 proc. Wyniosło, jak wynika ze wstępnych szacunków, 4,9 proc. - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed w TV Republika.
Najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce. Najniższy poziom w Wielkopolsce
Stopa bezrobocia w Polsce w lutym br. wyniosła 5,5 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu ze styczniem br. pozostaje bez zmian. O 4,3 tys. spadła natomiast liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.
Coraz niższe bezrobocie. W wielu powiatach brakuje rąk do pracy
W lipcu br. bezrobocie wyniosło 5,8 proc. Jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych wśród osób aktywnych zawodowo jest jeszcze lepiej - nie pracuje tylko 3,5 proc. - Obecnie na rynku pracy nie widać już negatywnych skutków pandemii Covid-19 - mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.
Mija strach przed ekonomicznymi konsekwencjami pandemii? "Coraz mniej Polaków boi się utraty pracy"
Najnowsza edycja badania Deloitte Global State of the Consumer Tracker pokazuje, że na stabilnym poziomie utrzymuje się ogólny poziom obaw Polaków związanych z pandemią. Opracowany przez firmę doradczą indeks niepokoju w ciągu miesiąca spadł zaledwie o 1 p.p. i obecnie wynosi -1 proc. W Europie bardziej od nas zaniepokojeni są tylko Irlandczycy i Włosi.
10 szokujących prognoz na 2021 r.
Brakuje w języku polskim słów, które pozwalałyby opisać, jak bardzo szokujący dla wszystkich był 2020 r. Czy w 2021 r. możemy liczyć na odrobinę spokoju? Oby, ale na wszelki wypadek przygotujmy się na kolejne, zatrważające wydarzenia.
Bieda za rogiem
Szybko poszło. Jeszcze całkiem niedawno, bo w połowie września byłem atrakcją towarzyską. Znajomi dzwonili do mnie i pytali, jak to jest mieć covid. Nie znali nikogo innego, kto by przez to przechodził. W naszym kręgu byłem jedyny i wyjątkowy. Minęły dwa miesiące i po mojej wyjątkowości nie ma śladu.
Stabilizacja na rynku pracy. Firmy skończyły ze zwolnieniami?
Trzeci kwartał br. na rynku pracy to stabilna stopa bezrobocia i rosnąca liczba aktywnych zawodowo – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekspertów Personnel Service, korzystne wskaźniki to dobry sygnał dla pracowników, ale niewystarczający powód do optymizmu.
Coraz trudniej znaleźć nową pracę
Bezrobocie w czerwcu br. roku wyniosło 6,1 proc., co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,1 pkt proc. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 1 026,5 tys. osób, czyli o blisko 14, 8 tys. więcej niż miesiąc wcześniej – pisz w komentarzu Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.