Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie. Spadek poniżej 5 proc.

Stanisław Szwed
Stanisław Szwed, fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, flickr. com
W czerwcu br. bezrobocie w Polsce miało spaść poniżej 5 proc. Wyniosło, jak wynika ze wstępnych szacunków, 4,9 proc. - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej, Stanisław Szwed w TV Republika.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To póki co wstępne dane, bo oficjalne zostaną podane dopiero pod koniec miesiąca.

Przypomnijmy, w maju br. stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc. W czerwcu ma to być już 4,9 proc. To dane w oparciu o polską metodologię - według Eurostatu, czyli europejskiej agencji statystycznej, bezrobocie w Polsce wynosi poniżej 30 proc. To najniższy poziom od (przynajmniej oficjalnie) 30 lat. W maju liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła w Polsce około 850 tys. - w kwietniu było to ponad 878 tys.

Do wypowiedzi wiceministra odnieśli się już analitycy m.in. mBanku.

 

Eksperci apelują o nie wpadanie w hurraoptymizm. Po pierwsze gospodarka mocno zwalnia (np. wskaźnik PMI dla przemysłu spadł do około 44 punktów), co jest m.in. efektem podwyżki stóp procentowych. Po drugie wskaźnik aktywności zawodowej wynosi w naszym kraju odpowiednio 84 proc. dla mężczyzn i 68 proc. dla kobiet (to najnowsze, pewne dane - za 2020 rok). Oznacza to, że około 16 proc. mężczyzn w wieku produkcyjnym oraz aż 32 proc. kobiet nie pracowało. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ