Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie. Spadek poniżej 5 proc.
Stanisław Szwed, fot. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, flickr. comTo póki co wstępne dane, bo oficjalne zostaną podane dopiero pod koniec miesiąca.
Przypomnijmy, w maju br. stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc. W czerwcu ma to być już 4,9 proc. To dane w oparciu o polską metodologię - według Eurostatu, czyli europejskiej agencji statystycznej, bezrobocie w Polsce wynosi poniżej 30 proc. To najniższy poziom od (przynajmniej oficjalnie) 30 lat. W maju liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła w Polsce około 850 tys. - w kwietniu było to ponad 878 tys.
Do wypowiedzi wiceministra odnieśli się już analitycy m.in. mBanku.
🇵🇱 Spodziewaliśmy się, ale i tak warto odnotować. Stopa bezrobocia w Polsce obniżyła się w czerwcu poniżej 5%, a dokładnie do 4,9% (szacunki, ale raczej się potwierdzą). Skorzystamy tu jednak z naszego ulubionego "nie ekstrapolować na 2023". Stopa bezrobocia niedługo wzrośnie. pic.twitter.com/TeGMvao5fx
— mBank Research (@mbank_research) July 6, 2022
Eksperci apelują o nie wpadanie w hurraoptymizm. Po pierwsze gospodarka mocno zwalnia (np. wskaźnik PMI dla przemysłu spadł do około 44 punktów), co jest m.in. efektem podwyżki stóp procentowych. Po drugie wskaźnik aktywności zawodowej wynosi w naszym kraju odpowiednio 84 proc. dla mężczyzn i 68 proc. dla kobiet (to najnowsze, pewne dane - za 2020 rok). Oznacza to, że około 16 proc. mężczyzn w wieku produkcyjnym oraz aż 32 proc. kobiet nie pracowało.
Pękła granica 5% na stopie bezrobocia. W czerwcu wg MRPiPS wyniosło ono 4,9% - oczekiwaliśmy 5,0%. Mimo pozytywnej niespodzianki sądzimy, że od jesieni trwale wrócimy powyżej 5% (SA) przez spowolnienie koniunktury. Widzimy niepokojące tendencje, np. wzrost napływu do bezrobocia. pic.twitter.com/2sZOiOyvuo
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) July 6, 2022