Rośnie bezrobocie w Polsce

bezrobocie
Fot. shutterstock.
Kto straci pracę w 2023 roku? Wpływ na sytuację na rynku pracy może mieć podwyżka pensji minimalnej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Stopa bezrobocia w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. w październiku – podał GUS. Z pozoru wskaźnik bezrobocia stoi w miejscu. Jednak gdy przyjrzymy się obliczeniom statystyków dowiemy się, że liczba osób niezatrudnionych wzrosła z 796 tys. osób do 800,2 tys. w listopadzie.

Czy wraca widmo bezrobocia?

W listopadzie o 13,1 proc. więcej bezrobotnych niż rok temu i 3,8 proc. z miesiąca na miesiąc.
 
Choć mamy wciąż stosunkowo niskie bezrobocie, to od kilku miesięcy można dostrzec stały przyrost osób bez pracy. Niestety kryzys naznaczy nas na długo tym problemem. Przedsiębiorcy tną koszty, a pracownicy niektórych branż już teraz spodziewają się zwolnień. Niedawno pisaliśmy jakie będą to branże (sprawdź czy jesteś bezpieczny).
 
Z danych GUS można wywnioskować, że rynek pracy długo opierał się spowolnieniu w gospodarce. Ekonomiści zauważają, że ma on inną specyfikę niż przy poprzednich
kryzysach z 2008 czy 2011 r.

Podwyżka płacy minimalnej a zwolnienia

Analitycy obawiają się, że czekają nas zwolnienia spowodowane podwyżką płacy minimalnej od początku roku. Choć właściciele firm nie chcą się pozbywać pracowników, w niektórych przypadkach nie będą mieli innego wyjścia. Eksperci są zgodni, że dla biznesu zwolnienia będą ostatecznością.

Czytaj dalej: Startupy technologiczne pod lupą. Przychody rosną, zyski maleją

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ