Bezrobocie bez zmian mimo znacznego spowolnienia gospodarczego

GUS
Budynek GUS, fot. shutterstock.
Czarny scenariusz póki co się nie ziścił. Jak wynika z najnowszych danych GUS, bezrobocie we wrześniu utrzymało się na poziomie 5 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jest to wciąż najniższy poziom od 1990 roku. Poziom 5 proc. notowany jest w Polsce od czerwca br. Oprócz tego wystąpił jednorazowo, w październiku 2019 roku.

Komentarz. Dlaczego bezrobocie się nie zmienia

 Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Lewiatana

Już trzeci miesiąc z rzędu bezrobocie stoi w miejscu. We wrześniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,0%. Nominalnie liczba bezrobotnych zmalała i wynosiła 776 tys. osób. Ciepły wrzesień mógł się przyczynić do wydłużenia prac sezonowych, szczególnie w hotelarstwie i gastronomii. Nie zmienia to jednak faktu, że stabilność bezrobocia, przy tak słabnącej koniunkturze jest zaskakująca.

GUS dodatkowo zrewidował w górę dane za 3 miesiące obecnego roku. Luty, kwiecień i czerwiec miały wyższą o 0,1 pkt proc. stopę bezrobocia niż sugerowały to bieżące odczyty. Nie wpływa to zbytnio na ogólną, bardzo dobrą sytuację na rynku pracy.

Jeszcze w sierpniu oczekiwaliśmy, że stopa bezrobocia może wzrosnąć z uwagi na trzymiesięczne okresy wypowiedzenia pracowników, będące konsekwencją drugiej (lipcowej) podwyżki płacy minimalnej. Tak się jednak nie stało. Oznaczać to może, że rzeczywiście bezrobocie nie reaguje na tego rodzaju centralne zarządzanie wynagrodzeniami. Niezmiennie jednak twierdzimy, że spowolnienie w gospodarce będzie się przede wszystkim przekładało na  wysokość płac. Innymi słowy rynek będzie doświadczał osłabienia tempa wzrostu dynamiki wynagrodzeń.

Październik prawdopodobnie ponownie zakończymy stabilnym wynikiem na poziomie 5%.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ