Bezrobocie. W jakich branżach będą zwolnienia?

bezrobocie
Fot. shutterstock.
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych prognozuje, że w najbliższym okresie bezrobocie nie wzrośnie istotnie. Jednak firmy niektórych branż już teraz zwalniają pracowników i zapowiadają dalsze redukcje zatrudnienia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zdaje się, że bezrobocie od dłuższego czasu nie jest już problemem Polski. Na rynku do niedawna dosłownie brakowało rąk do pracy. 

Jednak w minionym roku z powodu kryzysu wielu Polaków straciło stanowiska. Ekonomiści oceniali, że bezrobocie będzie rosnąć w związku z koniecznością oszczędności w przedsiębiorstwach.

Odczyt Wskaźnika Rynku Pracy

Dobre informacje przyniósł odczyt Wskaźnika Rynku Pracy, który spadł w styczniu 2023 r. do 65,2 pkt z 66,1 pkt w grudniu 2022 r. Tym samym Wskaźnik łagodzi wcześniejsze prognozy i sygnalizuje, że poziom bezrobocia nie wzrośnie istotnie w najbliższym czasie.

To dobry wynik, bo jak przypominają analitycy między grudniem a marcem bezrobocie raczej rośnie. Szczególnie tzw. martwe miesiące nowego roku są na rynku pracy trudne. A rekruterzy mogą wtedy przebierać wśród CV kandydatów – o czym pisaliśmy w minionym tygodniu.

Symptomy pogorszenia rynku pracy

Jak wskazuje BIEC kluczowym czynnikiem stabilizującym skalę bezrobocia jest fakt, że na polskim rynku pracy wciąż brakuje pracowników.

Specjaliści BIEC nie są niemi na problemy Polaków, którzy w ostatnim czasie stracili swoje stanowiska. Zauważają bowiem widoczne symptomy pogorszenia na rynku pracy.

W 2022 r. spadały liczby nowych ofert pracy i bezrobotnych podejmujących zatrudnienie. W grudniu 2022 r. liczba nowych bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowych Urzędach Pracy spadła o 2 proc (w porównaniu do listopada 2022 r.). Jeśli jednak zestawimy dane z analogicznego okresu w 2021 r. zobaczymy, że z roku na rok liczba osób bez pracy wzrosła o 11 proc.

W jakich brażnach będą zwolnienia

Jakie branże są najbardziej zagrożone zwolnieniami? Według ekspertów BIEC, w najbliższym czasie najwięcej zwolnień planowanych jest w przemyśle meblarskim, poligraficznym oraz przetwórstwie surowców niemetalicznych. Będzie to przede wszystkim skutek słabnącego popytu konsumpcyjnego – związanego z drożyzną i malejącą siłą nabywczą pensji Polaków.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia rejestrowanego, niewyrównana sezonowo, wzrosła w ujęciu miesięcznym o 0,1 punktu procentowego i w grudniu 2022 r. wyniosła 5,2 proc.

Czytaj dalej: Aleksandra Przegalińska: "Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka" [WYWIAD]

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ