zdrowie
zobacz inne tematyPolacy boją się kosztów wizyt u stomatologa. Ile kosztuje dentysta?
Zbyt wysokie koszty leczenia lub samych wizyt obecnie najbardziej zniechęcają Polaków do korzystania z usług stomatologicznych – tak mówią wyniki raportu „Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów?”, autorstwa UCE RESEARCH i Implant Medical. Dr n. med. Piotr Przybylski, współautor raportu komentuje, czego jeszcze boją się nasi rodacy jeśli chodzi o wizytę stomatologiczną, a my odpowiemy, ile kosztują w 2024 r. usługi dentystyczne?
Statystycznemu Polakowi brakuje około 4 zębów. Tylko 16% silversów cieszy się kompletnym uzębieniem
Wciąż najbardziej popularnym rozwiązaniem w przypadku braków jest proteza, jednak nie tylko powoduje ona znaczny dyskomfort, wstyd i ogranicza podejmowaną aktywność życiową, ale też stopniowo degraduje jamę ustną. Kiedy standardy rekonstrukcji uzębienia dogonią zmiany społeczne?
Czy można poprawić pracę naszego mózgu?
Wiele popularnych metod optymalizacji mózgu nie ma naukowego uzasadnienia, a nawet może szkodzić. Kiedy powinna zapalić nam się czerwona lampka?– pytamy dr Alicję Puścian, neurobiolożkę behawioralną.
Telemedi nabywa 100 proc. w EOM, spółce z zakresu orzecznictwa medycznego. Kolejne przejęcia wkrótce
Telemedi ogłasza nabycie 100 proc. udziałów w Elektronicznym Orzecznictwie Medycznym (EOM sp z o.o.). Cel: optymalizacja procesu likwidacji szkód medycznych dla branży ubezpieczeniowej.
MediSensonic będzie certyfikować Touchwave – urządzenie do bezinwazyjnego pomiaru ciśnienia
MediSensonic planuje w 2025 roku przeprowadzenie procesu szybkiej ścieżki certyfikacji dla jednego ze swoich wiodących projektów – ‘Touchwave’. To efekt pomyślnie zakończonej II fazy badania klinicznego dla technologii medycznej, która służy do ciągłego oraz bezinwazyjnego pomiaru ciśnienia we krwi. Celem badań było porównanie dokładności systemu pomiarowego oraz holtera pompowanego jako systemu referencyjnego. Wyniki testów okazały się bardzo pozytywne, a urządzenie jest na dobrej drodze do komercjalizacji, która spodziewana jest na przełomie 2025/2026 roku.
Kontakt.io pozyskał 47,5 mln dolarów w serii C od Goldman Sachs. Rozwinie swoje rozwiązania AI i ekspansję w USA
Kontakt.io to dostawca rozwiązań z zakresu Inpatient Journey Analytics. Spółka ogłosiła inwestycję serii C w wysokości 47,5 mln dolarów, prowadzoną przez Goldman Sachs. Kapitał zostanie wykorzystany do wsparcia rozwoju platformy IoT opartej na sztucznej inteligencji w celu optymalizacji operacji szpitalnych i zasobów poza domeną kliniczną. Centrum badań nad sztuczną inteligencją startupu ma główną siedzibę w Krakowie.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć. "Tylko połowa firm wspiera kondycję psychiczną pracowników"
Tylko połowa pracodawców deklaruje, że w mniejszym lub większym stopniu stara się wspierać kondycję psychiczną pracowników, a 30 proc. uważa, że to sprawa prywatna i firmie nic do tego.
Zaawansowane badania genetyczne są coraz bardziej dostępne Polsce
Branża badań genetycznych znajduje coraz szersze zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny - szczególnie w zakresie badań prenatalnych oraz onkologicznych. Potencjał do rozwoju usług badawczych w dziedzinie genetyki dostrzegło i wykorzystuje DNA Medical Group. Firma rozwija się od czerwca 2023 r. i korzysta z najbardziej zaawansowanych technologii dostępnych na rynku.
Rynek apteczny stale się kurczy. Do 2051 w dolnośląskim znikną wszystkie apteki
2000. Tyle aptek zniknęło z mapy Polski od 2018 roku, czyli od ostatnich wyborów samorządowych. Niechlubny poczet „znikających aptek” otwiera województwo dolnośląskie, za nim plasuje się łódzkie i podkarpackie. Dostęp do aptek, czyli do produktów ratujących zdrowie i życie, stanowi o jakości życia mieszkańców. Przy utrzymującej się tej tendencji spadkowej w województwie dolnośląskim do 2051 roku znikną wszystkie apteki.
Zdrowie w grze
Prywatna opieka medyczna jest ciągle jednym z najpopularniejszych benefitów pozapłacowych. I nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem. Przeprowadzone w 2023 r. badanie „Nawyki zdrowotne Polaków” pokazuje, że nie należymy do najzdrowszych narodów.
PelviFly to startup, który wzbogaca życie seksualne. "Polacy otwierają się na seksualność" [WYWIAD]
W naszym kraju tworzenie ambitnego startupu związanego ze zdrowiem i życiem seksualnym to wciąż duże wyzwanie – mówi dr Urszula Herman, twórczyni PelviFly.
Raport Książeczka Zdrowia. Skuteczna terapia pracowników
Zadbaj o swoich pracowników, a oni zadbają o twoją firmę. Dotyczy to przede wszystkim opieki zdrowotnej, psychologicznej, a także dietetycznej.
Mariusz Borkowski: "Wypalenie zawodowe to ogromny problem. Należy już bić na alarm"
Jesteśmy przeciążeni pracą i stresem, przez co często tracimy radość obcowania z drugim człowiekiem. Pracodawcy obecnie powinni zapewniać nie tylko podstawowe narzędzia do pracy, ale - muszą także dbać o dobrostan psychiczny podopiecznych - mówi Mariusz Borkowski, Dyrektor ds. marketingu i PR, Polfa Tarchomin.
Zadbaj o swojego pracownika
„Synergia dla zdrowia” to oferta medyczna dla firm opracowana przez Centrum Medyczne CMP. Dlaczego kompleksowe dbanie o zdrowie fizyczne i dobrostan psychiczny podopiecznych jest tak ważne?
Grupa LUX MED z ofertą Ubezpieczenia Szpitalnego Pełna Opieka
LUX MED Ubezpieczenia, spółka z Grupy LUX MED, wprowadziła własną ofertę opieki szpitalnej, która jest odpowiedzią na potrzeby klientów i na wyzwania, z jakimi obecnie mierzy się system ochrony zdrowia. Ubezpieczenie Szpitalne LUX MED Pełna Opieka to produkt bazujący głównie na infrastrukturze szpitalnej Grupy.
Michał Lasocki: "Polacy są w światowej czołówce, jeśli chodzi o zażywanie suplementów" [WYWIAD]
Przyszłością rynku suplementów jest edukacja – każdy powinien mieć dostęp do dokładnych informacji na temat konkretnych produktów. Przez ostatnich kilkanaście lat klienci raczej na ślepo zażywali suplementy – widzieli reklamę w gazecie i kupowali substancję. Kierowanie się impulsem to w tym przypadku ogromny błąd - mówi Michał Lasocki, prezes zarządu Intenson SA.
Polski startup chce ułatwić trening. "Jetsnatch? To tak, jakby mieć w domu trenera personalnego"
Jetsnatch to startup, którego produkt wchodzi właśnie w fazę testów. Urządzenie pomiarowe zintegrowane z aplikacją mobilną ma pozwolić użytkownikom na monitorowanie intensywności i poprawności treningu zarówno na siłowni, jak i w warunkach domowych.
Helping Hand nawiązuje współpracę z światowym liderem branży farmaceutycznej
Pierwsza w Polsce platforma wsparcia zdrowia psychicznego pozyskała nowego klienta korporacyjnego. Na współpracę z Helping Hand i tym samym na poszerzenie zakresu benefitów pozapłacowych dla swoich pracowników, zdecydował się polski oddział firmy Angelini Pharma – światowego lidera branży farmaceutycznej.
Żyj długo i szczęśliwie
Tak brzmią najpopularniejsze życzenia, ale by stały się rzeczywistością, potrzeba czegoś więcej niż słów. Konieczne są realne działania. Jakie? Oto recepta PZU.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Wsparcie terapeutyczne dla pracowników benefitem przyszłości
Pół roku temu Generali wprowadziło bezpłatne wsparcie terapeutyczne dla swoich pracowników. Dotychczas odbyło się już ok. 500 sesji. W przeprowadzonym przez ubezpieczyciela badaniu 80 proc. pracowników doceniło wpływ takiej pomocy na ich dobrostan.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Zdrowie w 5 krokach
Zaczyna się kolejny miesiąc pandemii, a wraz z nim kolejne zagrożenia czyhają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Oto pięć kroków, które powinniśmy robić każdego dnia, żeby utrzymać dobrą formę i przetrwać ten trudny czas.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Zdrowe zasady w niezdrowych czasach
Siłą każdej firmy są ludzie. Ich potrzeby i oczekiwania kształtują rynek pracy, definiują pojęcie dobrego miejsca pracy. Przez lata zmieniały się one ewolucyjnie, pandemia sprawiła, że doszło do rewolucji. Jak dziś powinna wyglądać kultura organizacyjna firmy oraz pakiet benefitów pracowniczych, by być atrakcyjnym pracodawcą.
Captor Therapeutics wzmacnia swój zespół naukowy. W 2023 rozpoczęcie badań klinicznych
Captor Therapeutics S.A. (WSE: CTX), firma biofarmaceutyczna, koncentrująca się na wykorzystywaniu technologii ukierunkowanej degradacji białek (TPD) do odkrywania i opracowywania przełomowych leków stosowanych w chorobach nowotworowych i autoimmunologicznych informuje, że do zespołu naukowego dołączył dr Robert Dyjas obejmując stanowisko Dyrektora ds. Medycznych i Rozwoju Klinicznego.
Raport Pracownik w centrum uwagi. Dobry życie to dobre nawyki
Pandemia uświadomiła nam, jak kruche jest zdrowie – nie tylko fizyczne, ale też psychiczne oraz jak ważne jest dbanie o siebie i relacje z bliskimi – przekonuje Aleksandra Polakowska-Szymańska z Unum Życie TUiR S.A.
Suplementy, aplikacje mobilne, sport. Jak poprawić pracę mózgu?
Aplikacje z grupy brain fitness, soplówka jeżowata, trening Schultza czy medytacja – na co warto postawić?
Hashiona dostępna na iOS. Jej twórczyni chce pomóc także chorym na inne choroby autoimmunologiczne
Hashiona, założona przez mieszkającą w Londynie Evę Galant, ma już ponad 10 tysięcy użytkowników. Ta liczba może szybko się podwoić wraz z udostępnieniem aplikacji dla użytkowniczek i użytkowników iPhonów.
W Polsce powstanie urządzenie do terapii ran. Algorytm kluczem do sukcesu
Spółka WARMIE rozpoczęła prace nad pompą i-NPWT, przeznaczoną do zwiększenia efektywności leczenia ran. Będzie to znacznie udoskonalona wersja obecnie stosowanych na rynku urządzeń. Poznaniacy na ten cel otrzymali dofinansowanie w kwocie 2,5 mln zł.
Osoby ze spektrum autyzmu w miejscu pracy. "Nie chodzę na firmowe imprezy. Nie pasuje mi to"
Wolna, skrupulatna, wręcz pedantyczna. Nie lubi small talku, ma problem z utrzymaniem kontaktu wzrokowego. To tylko niektóre cechy, które mogą wskazywać, że rozmawiasz z osobą ze spektrum autyzmu. - Zamiast się odwracać plecami, spróbuj zrozumieć – apeluje psychoterapeutka Monika Kłeczek.
Gołkiewicz: "Jest coraz większa presja na rynek suplementów. Najważniejsza jest transparentność"
Wcześniej nagminnym działaniem było, że producenci dostarczali produkty o po prostu kiepskiej jakości. To się zmienia, zwłaszcza, że branża się dokładniej samo reguluje, firmy chcą być fair wobec klientów - mówi Michał Gołkiewicz, CEO Sundose.
Szkoła rodzenia w smartfonie. Popularne marki parentingowe łączą siły
Coraz chętniej wyposażamy nasze smartfony w różnorodne aplikacje - nie tylko gwarantujące nam rozrywkę, ale również te bardziej użyteczne. W 2020 roku z samego tylko Google Play pobranych zostało aż 108,5 mld aplikacji. Na technologii mogą także polegać kobiety w ciąży oraz młodzi rodzice, którzy coraz częściej potrzebne wsparcie zyskują.
Zdrowa Firma, nowe podejście do dbania o zdrowie pracowników
Opieka medyczna od zawsze była ważnym aspektem życia nie tylko każdej rodziny, ale też każdego przedsiębiorcy prowadzącego własną firmę. Aż przyszedł rok 2020 i wszyscy zrozumieliśmy, że zdrowie jest po prostu najważniejsze. To ono właściwie decyduje o jakości naszego życia.
Polka stworzyła aplikację dla chorych na Hashimoto. Hashiona już dostępna dla pacjentów
Hashiona to “wirtualna klinika” pomagająca pacjentom zmagającym się m.in. z Hashimoto w polepszeniu jakości życia. Dzięki aplikacji chorzy mogą śledzić swoje objawy, połączyć się ze specjalistami i otrzymać dostęp do edukacyjnych treści.
Badanie SAS: Klienci zwracają większą uwagę na bezpieczeństwo niż niską cenę produktu lub usługi
Jak wynika z badania SAS, 65 proc. klientów wskazuje bezpieczeństwo jako kluczowy czynnik wpływający na ich przywiązanie do marki. Wzrósł również poziom akceptacji dla technologii angażujących użytkowników, co ma związek z pandemią COVID-19.
Czy brak popularnych „mentoli” zmobilizuje palaczy do rzucenia nałogu?
Wiele krajów prowadzi świadomą politykę redukcji szkód zdrowotnych wywołanych paleniem tytoniu. W Polsce np. od maja obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych.
Jak będą wyglądały Dziecięce Szpitale Przyszłości? [RAPORT]
Fundacja K.I.D.S. zaprezentowała raport “Dziecięcy Szpital Przyszłości”, nakreślający wizję transformacji placówek ochrony zdrowia. Eksperci Fundacji nie tylko postawili diagnozę, identyfikując wyzwania współczesnych szpitali, ale także zaproponowali ponad 100 innowacyjnych rozwiązań, które zmieniają szpitalną rzeczywistość na bardziej przyjazną - zarówno pacjentom, jak i lekarzom.