Na zdrowie! Najlepsze polskie medtechy
Najlepsze polskie medtechy / Fot. materiały prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 10/2024 (109)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Jak wskazują eksperci, polski rynek sprzyja rozwojowi medtechów. Według danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu nasz kraj notuje najwyższe wydatki na zdrowie w Europie Środkowo-Wschodniej (ponad 38 mld dol.), możemy również pochwalić się szerokim gronem wykwalifikowanych fachowców. Z drugiej strony, jak czytamy w raporcie Top Disruptors in Healthcare, rodzime startupy skarżą się na brak wsparcia ze strony instytucji publicznych. Jak więc w każdej branży – są szanse, są i wyzwania.
W tej rzeczywistości dobrze odnajduje się coraz więcej innowacyjnych spółek. Na jakie polskie startupy medtechowe warto zwrócić uwagę?
Saventic Health
– Naszą misją jest tworzenie kompleksowych rozwiązań wspierających system podejmowania decyzji medycznych dla podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ale też szpitali. Obecnie wiele osób przez lata pozostaje niezdiagnozowanych lub ich diagnoza jest błędna. Potrzeba przeciętnie pięciu lat od wystąpienia pierwszych symptomów, by wykryć u pacjenta chorobę rzadką. Co więcej, szacuje się, że tylko jedna na osiem osób jest zdiagnozowana i odpowiednio leczona. Chcemy przyspieszyć i podnieść efektywność diagnostyki m.in. dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji – deklaruje prof. Grzegorz Basak, Co-founder Saventic Health.
Spółka specjalizuje się w opracowywaniu algorytmów sztucznej inteligencji wspierających wykrywanie chorób, szczególnie rzadkich. Jak to działa w praktyce? Saventic Health dostarcza placówkom medycznym wszelkich niezbędnych aplikacji, narzędzi i algorytmów poprzez swoją autorską platformę pod nazwą SARAH. Analizuje ona w pełni zanonimizowane dane dostępne w elektronicznej dokumentacji medycznej, a następnie dostarcza lekarzom informacji o ryzyku wystąpienia choroby rzadkiej razem z uzasadnieniem i rekomendacją dotyczącą leczenia.
Według Komisji Europejskiej każda choroba dotykająca nie więcej niż pięć na 10 tys. osób może być uważana za rzadką. W praktyce, zidentyfikowane dzisiaj 5-8 tys. chorób rzadkich dotyka 6-8 proc. populacji, czyli ok. 27-36 mln ludzi tylko w Unii Europejskiej.
pd meds
Finaliści tegorocznej edycji naszego konkursu Rookie of The Year! Startup opracował system BreathX – to proste urządzenie mierzące oddechy oraz aplikacja na telefon, która automatyzuje ćwiczenia oraz przypomina o regularnym powtarzaniu terapii. Jego zaletą jest prosta konstrukcja, multifunkcjonalność, a także niska cena końcowa produktu. Zespół pd meds jest wspierany przez specjalistów z medycyny oraz trenerów biznesu, co w przyszłym roku ma doprowadzić do wprowadzenia produktu na rynek. Obecnie przygotowany został stabilny demonstrator, który będzie testowany w placówkach medycznych.
Jak zapewniają innowatorzy z pd meds, urządzenie będzie łatwe w użyciu, przyjazne dla pacjenta, a samo ćwiczenie nie będzie nudne dzięki wprowadzeniu elementów gier i wizualizacji. System ma pomóc osobom z różnorodnymi problemami psychologicznymi, zwłaszcza powodowanymi stresem, z niewydolnością oddechową, a także z wadami wymowy.
– Obecnie pracujemy przede wszystkim nad ochroną patentową naszych technologii i dostosowaniem ich do masowej produkcji, dzięki czemu już niebawem będziemy w stanie wytworzyć pierwsze partie systemów, aby rozpocząć ich certyfikację jako urządzenia medyczne. Proces ten jest jednak dość kosztowny i długotrwały, dlatego w międzyczasie szukamy różnych źródeł finansowania i partnerów do testów z udziałem pacjentów – zapowiada Piotr Falkowski, CEO startupu.
Holi
Czyli polska klinika zdrowia metabolicznego. Spółka zaczęła od kompleksowego programu zdrowotnego ukierunkowanego na leczenie otyłości. Dzięki współpracy doświadczonych dietetyków, naukowców i rady medycznej czuwającej nad metodologią Holi przestał być wyłącznie startupem technologicznym, lecz stał się również zarejestrowanym podmiotem leczniczym. Jak tłumaczą przedstawiciele Holi, założeniem kliniki jest kompleksowe podejście do polepszania zdrowia metabolicznego, a więc ogólnego stanu metabolizmu jednostki, obejmującego różnorodne procesy fizjologiczne regulujące produkcję, magazynowanie i zużycie energii w organizmie. Do chorób metabolicznych zaliczamy m.in. otyłość, insulinooporność, cukrzycę typu 2 czy choroby serca.
– Medycyną przyszłości jest prewencja. My wdrażamy konkretny pomysł dzięki naszej specjalizacji w chorobach cywilizacyjnych i metabolicznych przyczyniających się do zwiększenia ryzyka przedwczesnej śmierci od 20 do nawet 100 proc. Działamy na styku diety, medycyny i stylu życia, skupiając się na aspektach takich jak zmiana nawyków żywieniowych, regulacja snu, codziennej aktywności fizycznej i leczenia farmakologicznego precyzyjnie dobranego do pacjenta. Biznes zasilamy technologią, analityką biomarkerów zdrowotnych i autorską metodologią tworzoną przez czołowych polskich lekarzy – wyjaśnia Paweł Seweryn, Co-founder Holi.
Mentalio
To system, którego głównym zadaniem jest poprawa efektywności opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą poprzez wsparcie działań diagnostycznych i terapeutycznych. Jego użytkownikami są psycholodzy, psychoterapeuci i psychiatrzy, a także pacjenci i ich rodzice/opiekunowie dostarczający kluczowych informacji niezbędnych do podejmowania odpowiednich decyzji klinicznych. Jak tłumaczą twórcy Mentalio, innowacyjność narzędzia przejawia się nie tylko w zastosowanej w nim sztucznej inteligencji, która będzie wspierać podejmowanie decyzji dotyczących diagnozy i leczenia, opierając się na dotychczasowej praktyce, ale także w aspekcie organizacyjnym. Narzędzie nadaje się do wykorzystania na każdym etapie procesu opieki psychiatrycznej w Polsce, znacznie skraca czas postawienia diagnozy, a także syntezuje duże ilości danych od pacjenta i z jego najbliższego otoczenia.
Smarter Diagnostics
Startup z Uniwersytetu Warszawskiego, który rozwinął narzędzie do analizy obrazów rezonansu magnetycznego kończyny dolnej. Nowa metoda diagnostyki jest szczególnie użyteczna w świecie sportu, gdzie efektywność zapobiegania urazom może być kluczowa do utrzymania ciągłości treningów.
SmarterAchillesMRI to bazowe oprogramowanie analizujące obrazy powstałe podczas badania obszaru stawu skokowego rezonansem magnetycznym. Placówki ortopedii i medycyny sportowej mogą użyć go do zwiększenia skuteczności diagnozy i zapobiegania urazom. Jeśli uraz jednak wystąpi, również do jego dokładniejszej analizy i doboru odpowiedniej metody leczenia.
W 2022 r. startup pozyskał 2,2 mln zł finansowania od Aligo VC i Sunfish Partners. Na ten moment jego twórcy długo czekali - pieniądze pozwoliły im stworzyć ofertę komercyjną, wykonać dodatkowe testy kliniczne, które dowiodły skuteczność opracowanych rozwiązań, oraz rozpocząć świadczenia oferty diagnostycznej skierowanej zarówno do placówek służby zdrowia (np. centrów obrazowania, teleradiologii), jak i osób aktywnych ruchowo.
ImmunoTronics
Zespół startupu specjalizuje się w rozwijaniu zaawansowanych technologii medycznych. Pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym szybką diagnostykę sepsy wykorzystującym technologię immunoFET, innowacyjną kombinację biomarkerów i modele predykcyjne oparte na algorytmach sztucznej inteligencji.
Naukowcy potwierdzili, że o sepsie świadczy nie jeden, a nawet kilkanaście wskazówek (zwanych właśnie biomarkerami). Biomarkerem może być m.in. wygląd twarzy chorego, jak i dane na temat stężenia we krwi konkretnych substancji. Zespół ImmunoTronics tworzy panel, w którym kilkanaście takich informacji o stanie pacjenta, czasem jeszcze przed ich widocznym efektem dla ludzkiego oka, wychwytuje technologia i porównuje do footprintu choroby (danych świadczących o zaistnieniu sepsy).
Wojciech Buła, Co-founder startupu, podkreśla, że celem ImmunoTronics jest w przyszłości diagnozowanie innych chorób w podobny sposób. O potencjale tego rozwiązania świadczy nie tylko finansowanie Unicorn Hub, ale też liczne wyróżnienia, jakie startup otrzymuje. Wśród nich jest trzecia nagroda podczas Infoshare Startup Contest, wyróżnienie Deep Tech CEE Challenge czy obecność na Hello Tomorrow Global Summit w Paryżu.
AILIS
W Unii Europejskiej na raka piersi co 7,5 min umiera kobieta. W Azji ponad połowa przypadków nowotworu piersi wykrywana jest w fazie dającej kobietom zaledwie 30 proc. szans na przeżycie. Technologia wczesnego wykrywania raka piersi AILIS powstała, aby to zmienić.
Jak podkreślają twórcy medtechu, jedyną metodą dającą kobiecie 100 proc. szans na przeżycie w przypadku nowotworu piersi jest jego wczesne wykrycie. AILIS w całkowicie komfortowych warunkach – bez dotyku, kompresji czy szkodliwego promieniowania – umożliwia monitorowanie stanu zdrowia gęstych piersi (szacuje się, że ponad 40 proc. kobiet na świecie ma gęstą budowę piersi, co znacząco ogranicza możliwości wczesnego wykrycia groźnych zmian). Dzięki algorytmom sztucznej inteligencji technologia polskiego startupu przewiduje możliwość pojawienia się zmian nowotworowych, czego nie są w stanie zapewnić tradycyjne badania przesiewowe.
Pogaduszki
To platforma opracowana we współpracy z logopedami, inżynierami AI i specjalistami od gamingu. Dzięki sztucznej inteligencji analizuje wady wymowy dzieci i przygotowuje spersonalizowaną terapię w formie mobilnych gier sterowanych głosem. Na każdym etapie terapii obecny jest rodzic, jednak dzięki innowacyjnym rozwiązaniom nie musi on już poświęcać na to tyle czasu, co w tradycyjnym modelu.
– Dzięki połączeniu terapii, technologii, gamingu i storytellingu Pogaduszki oferują zupełnie nowe podejście do terapii logopedycznej. Platforma jest przyjazna dla dzieci, rodziców i bardzo wygodna dla logopedów – mówi Izabela Dębińska, dyrektorka ds. logopedii.
Jak zapowiadają twórcy startupu wokół Pogaduszek powstanie rozbudowane uniwersum. – Na razie możemy zdradzić tylko, że na produkcję serialu animowanego podpisaliśmy właśnie list intencyjny z jedną ze stacji, więc nasze duszki, swoje logopedyczne supermoce będę pokazywały też na większych niż smartfon ekranach - dodaje Mariusz Pitura, CEO i dyrektor kreatywny Pogaduszki, który jest też scenarzystą i twórcą nagradzanych komiksów i książek dla dzieci.
Teleradius
Nowy gracz na rynku usługodawców placówek medycznych. Platforma oferuje dostęp do opisów badań obrazowych przygotowywanych przez specjalistów działających zdalnie w systemie teleradiologii, gwarantując krótkie terminy ich realizacji. Szpitalom i pacjentom umożliwia szybkie uzyskanie wyników badań takich jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, radiologia klasyczna i mammografia, co pozwala na sprawną kontynuację leczenia, a współpracującym z nią radiologom zapewnia komfort pracy poprzez optymalizację technologiczną i procesową.
– Problemy w radiologii z jakimi borykają się placówki zdrowia i pacjenci znamy od podszewki. To doświadczenie pozwoliło nam stworzyć produkt, który wychodzi naprzeciw potrzebom wszystkich zainteresowanych zarówno podmiotów medycznych, pacjentów, jak i radiologów. Obecnie współpracujemy z kilkudziesięcioma specjalistami, do końca roku chcielibyśmy co najmniej podwoić ich liczbę – komentuje Rafał Kazimierczuk, CTO startupu.
– Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości, jakie dają nowe modele AI. Postrzegamy je jako szansę, bowiem AI może pomóc w odczycie obrazu i diagnozie typowych przypadków. Nie zastąpi jednak lekarza w rozmowie z pacjentami, konsultacjach z innymi lekarzami, obsłudze sprzętu czy postawieniu bardziej skomplikowanej diagnozy. Radiolodzy są i bardzo długo pozostaną więc niezastąpieni, a rozwój technologiczny może i powinien zostać wykorzystany do usprawnienia ich pracy – dodaje Agnieszka Krysmann, CEO Teleradius.
Uhura Bionics
Nowotwór pozbawił Konrada Zielińskiego krtani, ale nie chęci poprawiania świata. Jego startup Uhura Bionics chce pomóc przywrócić głos osobom w podobnym położeniu jak on.
Sztuczna krtań opracowana przez innowatora - której używa na co dzień - wygląda trochę jak czarny joystick. Gdy przykłada ją do szyi, specjalny młoteczek uderza w nią z częstotliwością 50 razy na sekundę. Urządzenie generuje podstawowe wibracje, które następnie są moderowane przez usta, nos i język. Specjalny przycisk służy do regulowania intonacji głosu, który słyszymy dzięki głośnikowi, który można ukryć np. pod koszulką.
Projekt ma na koncie kilka prestiżowych sukcesów. Otrzymał m.in. Nagrodę Publiczności w konkursie Huawei Startup Challenge III, znalazł się też w gronie laureatów wyróżnionych w ubiegłorocznej edycji raportu Startupy Pozytywnego Wpływu. Natomiast pod koniec 2023 r. zajął drugie miejsce w programie grantowym ING.
Konrad Zieliński przekonuje, że chodzi mu nie tylko o wyzwania technologiczne i biznesowe, ale też mentalne.
- - -
Milion euro na cyfrową transformację ochrony zdrowia
Autorka komentarza: Joanna Broy, EIT Health
W obliczu rosnących kosztów opieki zdrowotnej, rozproszenia danych oraz powolnego tempa adaptacji systemów, potrzeba innowacji jest dziś bardziej pilna niż kiedykolwiek wcześniej. Program EIT Health Flagship Calls zachęca wszystkie strony trójkąta wiedzy – naukę, biznes i sektor publiczny – do współpracy nad rozwiązywaniem kluczowych wyzwań, przed którymi stoi sektor zdrowia w Europie, oferując wsparcie finansowe do 1 mln euro. Jeśli szukasz finansowania, partnerów lub wsparcia w realizacji swoich innowacyjnych pomysłów, gorąco zachęcam do zgłoszenia się do edycji programu EIT Health Flagship Call 2025, dedykowanej cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej.
Cyfrowa transformacja opieki zdrowotnej wykorzystuje zaawansowane technologie i efektywne zarządzanie danymi, co ma na celu zwiększenie efektywności i skuteczności usług medycznych. EIT Health Flagship Call wspierający cyfrową transformację opieki zdrowotnej w Europie koncentruje się na rozwijaniu i udostępnianiu cyfrowych urządzeń medycznych oraz wdrażaniu Europejskiej Przestrzeni Danych Zdrowotnych, zwłaszcza poprzez eksplorację wtórnego wykorzystania danych. Co więcej, inicjatywa ta kładzie duży nacisk na edukację pacjentów, obywateli oraz pracowników służby zdrowia w zakresie znaczenia korzystania z danych i narzędzi cyfrowych, co ma bezpośrednio przyczynić się do poprawy jakości opieki zdrowotnej.
Dlaczego to jest kluczowe? Rozwój cyfrowych urządzeń medycznych i skuteczne dzielenie się danymi stanowią fundament cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej. Pozwoli on w pełni wykorzystać potencjał baz danych i rejestrów medycznych, prowadząc do znaczącej poprawy wyników zdrowotnych. Inicjatywa wspiera także pacjentów i obywateli w przejęciu kontroli nad własnymi danymi zdrowotnymi, co ma na celu poprawę jakości świadczonej im opieki. Termin składania wniosków upływa 5 listopada 2024 r. Więcej informacji znajdziesz tu:
Więcej możesz przeczytać w 10/2024 (109) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.