Nadgodziny to norma. Ile pracują polscy przedsiębiorcy?
Co piąty mikro przedsiębiorca pracuje aż 11 godzin dziennie. / fot. FreepikDługi dzień pracy polskich przedsiębiorców
Z raportu EFL wynika, że aż 77% właścicieli firm MŚP pracuje ponad 8 godzin dziennie. Najwięcej, bo 34% przedsiębiorców spędza w pracy 10 godzin dziennie, a 32% pracuje przez 9 godzin. Najbardziej zapracowane są mikroprzedsiębiorstwa – co piąty właściciel takiego biznesu poświęca pracy aż 11 godzin dziennie, podczas gdy wśród małych firm ten odsetek wynosi 8%, a w średnich tylko 1%.
Najdłużej pracują osoby zatrudnione w rolnictwie – 98% z nich deklaruje, że spędza na obowiązkach zawodowych co najmniej 10 godzin dziennie. Podobna sytuacja dotyczy branży transportowej, gdzie 55% właścicieli firm pracuje również przez 10 godzin dziennie.
Work-life balance wśród przedsiębiorców
Mimo tak długiego czasu pracy, przedsiębiorcy starają się zdefiniować pojęcie work-life balance. Z badań wynika, że dla 30% respondentów work-life balance oznacza przeplatanie się czasu pracy i wolnego w jedynym cyklu (tzw. work-life mix). 20% przedsiębiorców stara się dbać o równowagę, aby nie być przeciążonym pracą, a 17% podkreśla konieczność zrównoważenia pracy i życia prywatnego, aby żadna z tych sfer nie dominowała.
Jednak dla 30% przedsiębiorców głównym problemem w osiągnięciu równowagi jest brak regularności w stylu życia. Duża liczba obowiązków zawodowych oraz trudności w oddzieleniu życia prywatnego od pracy również stanowią wyzwanie – wskazuje na to 28% badanych.
– Work-life balance dla nas to jest marzenie. Wiem, co trzeba zrobić, żeby go osiągnąć, ale w naszej branży to jest nierealne. Tylko zimą możemy sobie na to pozwolić́. Bo nami rządzi przyroda – mówi Beata Kozłowska, właścicielka Gospodarstwa Rolnego.
Praca a rozmiar firmy
Wielkość przedsiębiorstwa ma pewien wpływ na wyzwania związane z work-life balance. Właściciele mikrofirm częściej mają trudności z rozgraniczeniem życia prywatnego od zawodowego (32% wskazań), podczas gdy wśród małych firm problem ten dotyczy 21% właścicieli. Ponadto, zarządzający małymi i średnimi firmami częściej borykają się z presją czasu na realizację obowiązków, co potwierdza odpowiednio 27% i 33% respondentów.
Dla właścicieli większych firm problemem są także wyjazdy służbowe – wskazuje na nie 23% właścicieli średnich firm, podczas gdy wśród mikroprzedsiębiorców tylko 7%.
Sposoby dbania o dobrostan
Zarządzający firmami zdają sobie sprawę z potrzeby dbania o własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Najczęściej przedsiębiorcy korzystają z okresowych przerw w pracy (36%), biorą urlopy i podróżują (29%), uprawiają aktywność fizyczną (26%), dbają o dietę (23%) oraz regularny sen (20%). Co ciekawe, tylko 2% właścicieli firm nie podejmuje żadnych działań mających na celu dbanie o swój dobrostan.
Różnice w podejściu do zdrowia widać również między mikroprzedsiębiorcami a właścicielami większych firm. Mikroprzedsiębiorcy częściej dbają o dietę (27%) oraz sen (25%), podczas gdy właściciele średnich firm częściej stawiają na rozwój umysłu, np. poprzez czytanie książek i rozwiązywanie krzyżówek.
Czy czeka nas zmierzch polskiej kultury zap...dolu [WYWIAD]
Wiele osiągnięć pracowniczych, które w krajach Zachodu są już oczywistością, u nas wciąż pejoratywnie nazywa się „socjalizmem” – mówi dr Zofia Smełka-Leszczyńska, kulturoznawczyni, autorka książki „Cześć pracy. O kulturze zap…dolu”.