ue
zobacz inne tematyChiny rezygnują z inwestycji w Polsce. Nie będzie fabryki aut w Tychach z powodu sporu o cła
Polska, która dotychczas była atrakcyjnym punktem na inwestycyjnej mapie chińskich koncernów, może teraz stać się ofiarą zaostrzenia relacji między Unią Europejską a Chinami. Chiński producent samochodów elektrycznych Leapmotor, we współpracy z koncernem Stellantis, zdecydował się zamrozić swoją inwestycję w Tychach.
Polski e-handel postuluje do UE o wyrównanie zasad konkurencji dla wszystkich graczy z branży
Izba Gospodarki Elektronicznej wystosowała postulaty dla polskiej prezydencji w Radzie UE w sprawie e-handlu. Propozycje e-Izby zostały przedstawione na spotkaniu z Ignacym Niemczyckim - Wiceministrem Rozwoju i Technologii.
UE utraciła blisko 11,6 mld euro wpływów budżetowych z niezapłaconych podatków na tytoń
W 2023 r. w UE szara strefa tytoniowa w UE sięgała 8,3 proc. rynku, a nielegalne wyroby tytoniowe stanowiły ok. 35 mld szt. Przestępczość tytoniowa w ub. roku kosztowała UE blisko 11,6 mld EUR. Niechlubnym liderem zestawienia jest Francja, gdzie co trzeci papieros (33,2 proc., 16,8 mld sztuk) pochodzi z nielegalnych źródeł, na czym francuski budżet stracił ok. 7,3 mld EUR w wyniku niezapłaconych podatków.
Europa będzie wolna od rtęci. Plomby i lampy z tym pierwiastkiem zostaną zakazane
W większości państw członkowskich UE od 1 stycznia 2025 r. zakazane zostanie stosowanie i eksport plomb z rtęcią. Najpóźniej do 2027 r. kraje należące do Unii muszą zaprzestać także produkcji, importu i eksportu niektórych lamp z rtęcią.
20 lat w Unii Europejskiej, czyli cywilizacyjny skok na rynku nieruchomości
Rynek nieruchomości od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej przeszedł niesamowitą transformację. – Zmieniło się w zasadzie wszystko – powiedział Paweł Toński, partner zarządzający CRIDO podczas prezentacji raportu „20 lat minęło, czyli rynek nieruchomości w Polsce po wejściu do UE”.
Bruksela przychylna Polsce: jest szansa na ominięcie podatku od aut spalinowych
Polska nie wprowadzi podatku od samochodów spalinowych – taka jest wstępna zgoda wyrażona przez Brukselę, jak poinformowała w środę Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska. Podatek mają zastąpić dopłaty do droższych aut, bardziej przyjaznych środowisku.
Polska zarobi na Pakcie Migracyjnym UE? Tusk: "To jest moje zadanie, i ja się wywiążę z tego zadania"
- Polska nie przyjmie migrantów w ramach nowego Paktu Migracyjnego UE - zapowiada premier Donald Tusk. Rada UE zatwierdziła tę umowę pomimo sprzeciwu ze strony Polski, Słowacji i Węgier.
Etykiety "Często dobre dłużej" na produktach spożywczych mają ograniczyć marnotrawstwo żywności
Komisja Europejska przedstawiła propozycję prawnie wiążących celów w zakresie ograniczenia marnotrawstwa żywności we wszystkich krajach członkowskich UE.
BCC apeluje o zmianę Dyrektywy Parlamentu Europejskiego
Związek pracodawców Business Centre Club apeluje o zmianę dyrektywy parlamentu europejskiego w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych. Dyrektywa zakłada, że osoba pracująca za pośrednictwem, czy z użyciem platformy internetowej będzie z góry uważana za pracownika (w rozumieniu prawa pracy).
Niemieckie veto dla zakazu sprzedaży aut spalinowych
Niemiecki rząd proponuje dalszą produkcję aut spalinowych, mimo że Parlament Europejski uchwalił już zakaz sprzedaży tego typu pojazdów od 2035 r. Niemcy, największy producent samochodów w Europie i największy rynek motoryzacyjny, szukają sojuszników do wsparcia ich decyzji. Proponują przy tym rozwiązanie pośrednie: auta spalinowe na ekopaliwa.
KE na starciu z polskim "Trybunałem Konstytucyjnym"
Komisja Europejska pozywa Polskę w sprawie wyroku upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził wyższość polskiego prawa nad unijnym. O tym czy Polska złamała prawo UE zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Stawką, o którą walczy KE są prawa polskich obywateli, w tym przedsiębiorców.
KPO dla Polski. Uwolniono ścieżkę do złożenia wniosku
Komisja Europejska zatwierdziła ustalenia operacyjne dla Krajowego Planu Odbudowy. W związku z tym nie ma już formalnych przeszkód do złożenia wniosku o pierwszą wypłatę środków z unijnego Funduszu Odbudowy.
Węgry łamią jedność Zachodu. Putin zaciera ręce
18 mld euro to kwota, która miała trafić do Ukrainy, doświadczającej zmasowanych ataków Rosji. Wiktor Orban sprzeciwił się tej decyzji – sytuacja między Węgrami a UE staje się coraz bardziej napięta.
Rosja w potrzasku sankcji. Odliczanie do upadku
Od poniedziałku 5 grudnia rosyjska ropa naftowa nie może być sprowadzana drogą morską do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Sankcje wchodzą w decydującą fazę. Rosja drukuje kartki na żywność i liczy na przerwanie jedności Zachodu.
KE mówi "dość". Rewolucja w zarządzaniu odpadami
Bruksela uderza pięścią w stół. Koniec z ignorowaniem dyrektyw odpadowych przez takie kraje jak Polska. Wkrótce doczekamy się systemu kaucyjnego?
Koniec z oszustwami w Black Friday? UE ukręci bat na branżę e-commerce
Sztuczne obniżki, usuwanie negatywnych komentarzy i publikowanie fałszywych opinii o produktach - już za rok możemy być wolni od tych problemów. UE zapowiada koniec z samowolką branży e-commerce. Taktyki, które w Black Friday zdarzają się nagminnie mają zostać ukrócone przez nową dyrektywę Omnibus.
Najniższy krus euro do dolara od 20 lat
22 sierpnia 2022 r. zanotowano najniższy kurs euro wobec dolara amerykańskiego od kiedy istnieje europejska waluta.
Wasilewski nowym szefem EIT InnoEnergy w regionie Europy Środkowej
Marcin Wasilewski pokieruje zespołem EIT InnoEnergy w rejonie Europy Środkowej. Dotychczasowy szef, Jakub Miler zdecydował się przejść do ElevenEs, spółki portfelowej funduszu realizującej projekt gigafabryki baterii.
Poziom życia w Polsce wyższy niż w Portugalii
Mimo trudności ekonomicznych rośnie konsumpcja. Polacy spożywają więcej dóbr i usług niż niektóre kraje Europy Zachodniej.
Czy kraje członkowskie zatwierdzą KPO dla Polski?
W Luksemburgu trwa spotkanie ministrów finansów z krajów członkowskich UE, którzy mają zaakceptować przepływ miliardów euro dla Polski, jeśli ta spełni wymagania Komisji Europejskiej.
Koniec ery "redukcji zatrudnienia"?
Czy to koniec ery "redukcji zatrudnienia"? W związku z nowelizacją kodeksu pracy od sierpnia pracodawcy zwalniając pracowników zatrudnionych w ramach umowy na czas określony, będę musieli podać powód takiej decyzji. Za fałszywe uzasadnienia grożą im kary finansowe.
Rosja wyleje ropę do tajgi?
Embargo na dostawy ropy z kraju agresora zostało przyjęte przez przywódców UE podczas szczytu w Brukseli. Za pół roku wstrzymane zostaną dostawy, które do tej pory docierały do UE drogą morską.
9 mld euro dla Ukrainy z UE. Embargo na ropę wprowadzone
Ukraina jest już praktycznie częścią Europejskiej Wspólnoty. Za zgodą państw członkowskich otrzyma 9 miliardów euro na pokrycie bezpośrednich potrzeb gotówkowych w trakcie odpierania rosyjskiej agresji.
Bankructwo Rosji coraz bliżej
Sytuacja Rosji nie wróży dla niej dobrego zakończenia. Gdy zostanie odcięta od miliardów za surowce czeka ją techniczne bankructwo.
Czy zdążymy wydać pieniądze z funduszu odbudowy?
Krajowy Plan Odbudowy dla Polski został zaakceptowany przez Brukselę. Jednak trudno przewidzieć kiedy dotrą do nas środki tak potrzebne po kryzysie covidowym.
Rosyjskie aktywa sfinansują odbudowę Ukrainy?
Odbudowa Ukrainy po wojnie będzie ogromnym międzynarodowym przedsięwzięciem. Już teraz pierwsze szacunki mówią o zapotrzebowaniu na inwestycje o wartości nawet 600 mld dolarów.
Węgry zawetują nowe sankcje UE
Całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy dla krajów członkowskich UE to według Viktora Orbana „bomba atomowa” zrzucona na gospodarkę jego kraju.
Sankcje UE: przerwiemy sianie zniszczenia
Całkowity zakaz importu ropy z kraju agresora, represje dla żołnierzy jego armii oraz ostateczne odcięcie banków Rosji od systemu SWIFT – to główne założenia nowych unijnych sankcji.
Trwa VII Kongres Energetyczny DISE we Wrocławiu. "Papier wszystko przyjmie, gorzej z realizacją"
We Wrocławiu trwa VII Kongres Energetyczny DISE. Paneliści dyskutują m.in. o energetyce, gospodarce i OZE. - Wiele państw już teraz ma problem z osiągnięciem 40 proc. redukcji emisji, a dajemy sobie cel 55 proc. Papier wszystko przyjmie, gorzej z realizacją – powiedział podczas wydarzenia poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
Konsumenci są dziś znacznie bardziej zagrożeni niż kiedyś z powodu podrobionych produktów
Blisko 7 proc. towarów importowanych do Unii Europejskiej - o wartości 121 mld dol. - to towary podrobione. Podrabiane produkty mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.