Startup ElevenLabs partnerem polskiej prezydencji w Radzie UE – zapewni dubbing konferencji prasowych

ElevenLabs
Mati Staniszewski, współtwórca ElevenLabs. / fot. mat. pras.
W ramach bezkosztowego porozumienia, treść każdej konferencji prasowej po nieformalnych spotkaniach ministrów UE w Warszawie będzie dubbingowana przez ElevenLabs na języki polski, angielski i francuski przy użyciu technologii audio AI. Co ważne: dubbing jest odzwierciedleniem 1:1 oryginalnej wypowiedzi, a jakość tłumaczenia jest dodatkowo sprawdzana i weryfikowana.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

1 stycznia 2025 roku Polska objęła sześciomiesięczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. W tym czasie w Warszawie odbędzie się ponad 20 nieformalnych spotkań ministrów państw UE. Każde z nich zostanie podsumowane konferencją prasową.

Polska prezydencja = innowacyjność

Treść każdej konferencji będzie dubbingowana z wykorzystaniem technologii ElevenLabs na języki polski, angielski i francuski głosem AI z biblioteki audio lub głosem osoby mówiącej. Nagrania będą dostępne na platformie YouTube prezydencji, pozwalając widzom na wybór ścieżki dźwiękowej w jednym z tych trzech języków. Dzięki temu treści konferencji prasowych będą dostępne z zachowaniem oryginalnego tonu i brzmienia wypowiedzi.

Pozwoli to na zwiększenie dostępności treści w ramach Unii Europejskiej oraz pokaże jak nowe technologie mogą przyczynić się do wsparcia komunikacji w ramach wspólnoty. Współpraca ta jest też okazją do umocnienia pozycji Polski jako lidera innowacji technologicznych w UE.

– Podczas polskiej prezydencji w Radzie UE zależy nam na otwartej i dostępnej komunikacji, która wzmacnia dialog z obywatelkami i obywatelami Unii. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy włączyć do rozmowy o bezpieczeństwie i konkurencyjności miliony osób w całej Europie. Cieszy mnie, że to właśnie polska firma stworzyła nowatorskie narzędzie, które zdobyło uznanie i zaufanie wymagających instytucji europejskich. Polska prezydencja nie tylko mówi o innowacji, ale także pokazuje jak te innowacje ułatwiają nam życie i zmieniają naszą gospodarkę – powiedział Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka.

– Partnerstwo z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej ma dla nas podwójne znaczenie. Po pierwsze, pokazuje jak technologię audio AI można wykorzystać do zwiększania dostępności treści przekazywanych w wielu językach, w szczególności w komunikacji w państwach UE. Po drugie, korzenie ElevenLabs są w Polsce. To stąd pochodzą nasi założyciele i tu pracuje istotna część naszego zespołu. Jako partner prezydencji możemy podkreślić rolę polskich inżynierów i przedsiębiorców jako pionierów w sektorze AI – mówi Aleksandra Pędraszewska, dyrektor do spraw bezpieczeństwa AI w ElevenLabs.

Firma, założona przez dwóch Polaków niespełna 3 lata temu, jest dziś światowym liderem w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji audio.

Pierwsze takie zastosowanie

Na YouTube są już dostępne nagrania z konferencji prasowych po pierwszych nieformalnych spotkaniach ministrów:

  • Minister Edukacji Barbary Nowackiej oraz Komisarz Unii Europejskiej ds. Praw Socjalnych i Umiejętności, Wysokiej Jakości Miejsc Pracy i Gotowości Roxany Minzatu.
  • Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka i Komisarza ds. Wewnętrznych i Migracji Magnusa Brunnera.
  • Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara
  • Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka, Wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej do spraw handlu i bezpieczeństwa gospodarczego oraz stosunków międzyinstytucjonalnych i przejrzystości Maroša Šefčoviča oraz Wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej do spraw dobrobytu i strategii przemysłowej Stéphane’a Séjourné’a.

Kolejne konferencje wkrótce, zgodnie z harmonogramem na stronie prezydencji. Informacja o wykorzystaniu technologii AI do dubbingu treści będzie jasno przedstawiona w opisie każdego filmu z konferencji. Nagrania z konferencji z dubbingiem ElevenLabs będą udostępniane w ciągu maksymalnie kilku dni od wydarzenia.

– Jestem dumna z tego, że to właśnie polska prezydencja wprowadzi tak innowacyjne narzędzie, które na dodatek jest dziełem polskich ekspertów! Nie robiło tego dotąd żadne z państw sprawujących przewodnictwo. Pokazujemy jak nowe technologie mogą przyczynić się do wsparcia komunikacji w ramach wspólnoty. Umacniamy w ten sposób też pozycję Polski jako lidera innowacji technologicznych w UE – powiedziała Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, Podsekretarz Stanu, pion ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dbałość o bezpieczeństwo

– Pokazujemy, że Polska w Europie stawia na rozwój AI, oczywiście dbając o bezpieczeństwo technologii na najwyższym poziomie. Myślę, że taka współpraca wyznacza nowe standardy w komunikacji na arenie międzynarodowej – powiedział Dariusz Standerski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Przy tworzeniu dubbingu wykorzystane będą głosy aktorów dubbingowych lub głosy uczestników i uczestniczek konferencji, co pozwoli na zachowanie oryginalnego tonu i brzmienia wypowiedzi innych językach. W zgodzie z RODO, wszystkie osoby, których oryginalne głosy zostaną wykorzystane w procesie dubbingu, muszą wyrazić zgodę na ich przetwarzanie. W ramach partnerstwa Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia zgodność tłumaczeń wykorzystywanych w dubbingu AI z oryginalnymi wypowiedziami.

Porozumienie było konsultowane z Sekretariatem Generalnym Rady (GSC) w Brukseli, a sama technologia została pozytywnie zaopiniowana pod kątem bezpieczeństwa przez Departament Cyberbezpieczeństwa MC. Głosy uczestników nie będą przetwarzane lub wykorzystywane w żadnym innym celu niż tłumaczenie i dubbing treść konferencji, a zgoda na wykorzystanie głosu do dubbingu treści konferencji może być w dowolnym momencie wycofana.

ElevenLabs pozyskuje 180 mln dolarów w Serii C

ElevenLabs pozyskuje 180 mln dolarów w Serii C

ElevenLabs oficjalnie potwierdził, że pozyskał 180 milionów dolarów w Serii C, której współprzewodziły fundusze a16z i ICONIQ Growth. W najnowszej rundzie firma została wyceniona na 3,3 mld dolarów – trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Finansowanie pomoże uczynić mowę podstawowym sposobem cyfrowej interakcji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ