Bruksela przychylna Polsce: jest szansa na ominięcie podatku od aut spalinowych
Poprawiają się stosunki Polski z UE. Kolejne negocjacje mają szansę przynieść korzystne zmiany. / Fot. shutterstock.Minister Hennig-Kloska, zapytana w Radiu ZET o stanowisko Brukseli w sprawie podatku spalinowego, potwierdziła: "Jest zgoda Brukseli wyrażona w prenegocjacjach, potem wprowadzona do dokumentu, który formalnie zostanie zaakceptowany na dalszym etapie".
Bruksela przychylna Polsce: jest szansa na ominięcie podatku od aut spalinowych
To oznacza, że unijne instytucje nie będą naciskały na Polskę, by wprowadziła dodatkowe opłaty na samochody spalinowe. To istotna sprawa w kontekście mniej zamożnych właścicieli aut. Regulacje unijne uderzyłyby w tych, którzy tak naprawdę potrzebują wsparcia w zmianie auta na modele bardziej przyjazne środowisku.
Sebastian Kulczyk: Będziemy dalej budować ekosystem startupowy. Potencjał jest ogromny!
Nowa strategia: zachęty zamiast kar
Już pod koniec kwietnia tego roku, Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zapowiedziała brak planów wprowadzenia podatku od aut spalinowych w Polsce. "Nie będzie podatku od samochodów spalinowych. Przyjmujemy zupełnie inną logikę, logikę dopłat, czyli logikę zachęty, a nie logikę kary" – mówiła Pełczyńska-Nałęcz, cytowana przez Bankier.pl.
Nowe dopłaty do elektryków
Polski rząd chce zamiast karania właścicieli aut spalinowych, wprowadzić system zachęt finansowych dla tych, którzy zdecydują się na zakup samochodów elektrycznych. Minister Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała wprowadzenie dopłat do samochodów elektrycznych "ze średniej półki". Szczegóły programu dopłat opracowuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Allegro rozpoczynie sprzedaż alkoholu online. Czy to legalne?
Poprawa relacji z Brukselą
Dokumenty zawierające uzgodnienia z prenegocjacji muszą jeszcze przejść formalny etap akceptacji. Jednak już teraz widać, że strategia Polski, opierająca się na zachętach zamiast kar, spotkała się z przychylnością unijnych instytucji. To dobra wiadomość. Po latach rządów Zjednoczonej Prawicy politycy powrócili do skutecznego dialogu z urzędnikami UE. Nowy rząd zdołał również zdobyć zaufanie KE w kwestii KPO - na czym bardzo zależało polskim przedsiębiorcom. Możemy więc mówić o poprawie stosunków i relacji z Brukselą.