Startupy
Ładowanie elektryka za darmo? Polski pomysł na biznes niebawem zagości w Warszawie [TYLKO U NAS]
ChargePolska to polska firma, która przygotowała nietypowy pomysł biznesowy. Będzie stawiała ładowarki samochodów elektrycznych, z których można korzystać zupełnie za darmo. Zapłacą reklamodawcy. Pierwsza stacja działa już pod Poznaniem, ale jak deklaruje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Matt Tymowski, CTO w ChargePolska, w przyszłym roku planowane jest uruchomienie 10 stacji w Warszawie.
25 najlepszych polskich startupów 2020
To już druga edycja naszego rankingu najlepszych polskich startupów. I okazuje się, że młode polskie firmy dobrze stawiły czoło skutkom pandemii i są rozchwytywane przez inwestorów. Dane rynkowe i PFR Ventures napawają optymizmem, bo w pierwszej połowie 2020 r. padło już kilka rekordów.
SPOKO rusza z kolejną rundą finansowania. Firma rozpoczęła globalny etap ekspansji
20 mln złotych chce pozyskać SPOKO.app, czyli aplikacja umożliwiająca przelewy pieniężne dla emigrantów. W październiku do oferty polskiego fintechu dołączyło kolejnych 30 krajów.
Startup, który zrewolucjonizuje wynajem mieszkań [TYLKO U NAS]
Wynajmujesz mieszkanie i z pewnością chciałbyś mieć pewność, że nowy najemca nie tylko nie będzie sprawiał problemów, ale także będzie płacił na czas. Do tej pory nie było jednak narzędzi, które bez większego wysiłku pozwalają zweryfikować jego uczciwość. Ten stan rzeczy zmieni polsko-brytyjski startup Simpl.rent.
Miliony dla Zowie. Polski startup zebrał 2,4 mln złotych na rozwój technologii
Zaufały mu Kancelaria Premiera, Polski Fundusz Rozwoju, InPost czy Avon. Teraz polski startup Zowie zdobył zaufanie inwestorów. Firma pozyskała 2,4 mln złotych (620 tys. dolarów) w rundzie seed od funduszu Inovo Venture Partners oraz polskich i zagranicznych aniołów biznesu. Inwestycja pomoże w międzynarodowej ekspansji oraz rozwoju technologii.
Motywacją nie może być pieniądz [WYWIAD]
Jeśli w życiu ludzie szukają łatwej drogi, to nie mają nagrody. Dlatego trzeba iść pod prąd. Ja też się boję tego, co robię. Nie jestem robotem. Czuję presję i codzienny stres, ale wiem, że idę po coś dużego. A LESS_ będzie marką globalną – mówi Dawid Urban, który wraz z Mateuszem Oleksiukiem rozwijają aplikację LESS_. Rozmawiamy ze zwycięzcami rankingu 25 najlepszych polskich startupów.
5 firm na 5 lat My Company Polska
Pogromcy kryzysów, twórcy małych imperiów odzieżowych, specjaliści od szyb i e-learningu oraz mistrzowie sprzedaży. Przez pięć lat opisaliśmy setki firm. Dziś wracamy do tych, o których pisaliśmy w pierwszych numerach.
Grywalizacja na celowniku inwestorów. Pracuj Venture inwestuje w Gamfi
Pracuj Ventures - polski fundusz, który koncentruje się na inwestowaniu w firmy technologiczne z obszaru HR oraz learning&development – objął mniejszościowy pakiet udziałów w Gamfi. Jest to innowacyjne rozwiązanie zwiększające motywację i zaangażowanie w całym cyklu życia pracownika dzięki grywalizacji.
Najczęściej popełniane błędy przez startupy [ANALIZA]
Sam pomysł na biznes wart jest niewiele – nie jest to już nawet kontrowersyjna teza. Pułapką jest jednak założenie, że jest on na tyle unikalny, że z całą pewnością nikt wcześniej na niego nie wpadł - pisze o błędach startupowców Szymon Janiak, dyrektor zarządzający Czysta3.vc.
Polskie success story. Od startupu po sprzedaż biznesu w ręce międzynarodowego giganta
Polski startup Smart Pharma trafi do włoskiej grupy Chiesa Farmaceutica. To polska firma, którą stworzył Michał Taisner, zainwestowały w nią polskie fundusze inwestycyjne, a teraz stanie się częścią globalnej grupy farmaceutycznej.
Rahim Blak tworzy własny fundusz oparty na technologii blockchain
Rahim Blak, znany przedsiębiorca inwestujący m.in. w kryptowaluty, powołuje do życia własny fundusz DEFI. - DEFI to zupełnie nowy rodzaj funduszu wykorzystujący technologię blockchain inteligentne kontrakty, smart contracts - informuje redakcję mycompanypolska.pl.
Booksy zawarło porozumienie z Google. Polski startup rusza z wielką ekspansją
Booksy, jeden z najbardziej znanych polskich startupów, rozpoczął współpracę z Google i przenosi swoją aplikację do Google Cloud. Za sprawną migrację odpowiada Chmura Krajowa. Decyzja ma pomóc przede wszystkim w dynamicznej ekspansji na rynkach zagranicznych: amerykańskim, brytyjskim i brazylijskim.
Okiem eksperta: Czas nowych szans. Jak pandemia zmienia branżę nowych technologii?
Każdy kryzys ma w sobie potencjał do zmian. Jeśli nie rewolucyjnych, to przynajmniej ewolucyjnych. Dotyczy to zarówno światowej gospodarki, systemów społeczno- ekonomicznych, jak i poszczególnych branż. Sektor nowych technologii nie jest tu wyjątkiem, choć oczywiście rządzi się swoimi prawami i ma swoją specyfikę - pisze Janusz Dziurzyński, członek zarządu ABSL.
Nestmedic pójdzie po pieniądze do Niemiec
Nestmedic, notowany na NewConenct właściciel rozwiązania telemedycznego Pregnabit, planuje pozyskanie finansowania w wysokości 1 mln euro w ramach kampanii crowdfundingowej na niemieckim rynku.
Konkurs Aplikacje Jutra. Znamy 12 finalistów, którzy powalczą o ponad milion złotych
Do konkursu Aplikacje Jutra PFR wpłynęło blisko 800 pomysłów technologicznych, które mogą pomóc w walce z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19. Spośród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wyłoniła 12 najbardziej innowacyjnych rozwiązań w obszarach: Zdrowie, Praca i Przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo.
Rusza nowa sieć biur serwisowanych. Na startupy będzie czekać 11 lokalizacji w pięciu miastach
Startuje nowe marka biur serwisowanych w Polsce. To Chillispaces.com. W ciągu pół roku wystartuje 11 biur w pięciu miastach Polski o łącznej powierzchni ponad 24 000 mkw. Za nowy brand odpowiada Rise.pl.
Startup prosto z kwarantanny. Tiber rusza na podbój polskiego rynku [TYLKO U NAS]
Jedni czytali książki, inni oglądali telewizję. A jeszcze inni stworzyli własny biznes. Tak narodził się Tiber. Jego twórcy chcą odmienić rynek outsourcingu usług.
Innowacyjne fintechy pilnie poszukiwane! Stypendia dla startupów
Grupa Santander i IE Foundation rozpoczynają nabór na stypendia z zakresu innowacji technologicznych stosowanych w sektorze finansowym.
Nowoczesny patriotyzm gospodarczy: Sekundy, które ratują życie
– Ochrona ludzkiego życia – to dla nas priorytet. PZU GO stworzone razem z Telematics Technologies to innowacyjne rozwiązanie, które może uratować życie – mówi Paweł Lewandowski, Dyrektor ds. Analiz i Wsparcia Narzędziowego PZU.
Rozmowa z (ro)botem
Polska firma Voicetel Communications stworzyła technologię, dzięki której asystenci głosowi do złudzenia przypominają ludzi. Jej rozwiązania w dziedzinie przetwarzania mowy są jednymi z najbardziej zaawansowanych na świecie.
Oprogramowaniem świata nie zmienisz
Z epidemii trzeba wyciągnąć jeden wniosek, że nie ma powrotu do starej normalności. Musimy się zmieniać, stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi – mówi Anna-Liisa Palatu, twórczyni estońskiej firmy Woola.
Nowoczesny patriotyzm gospodarczy. Soczysty biznes
Bracia Sadownicy są twórcami pierwszych w Polsce markowych jabłek. Owocem ich pracy są jednak nie tylko niepowtarzalne jabłkowe przetwory, lecz także ponad 23 mln zł obrotu w 2019 r.
Fundusz Sebastiana Kulczyka i TDJ Pitango Ventures zainwestowały w polski startup medyczny
Poznańska firma StethoMe zamknęła kolejną rundę finansową. Firma pozyskała od inwestorów, w tym od funduszu Sebastiana Kulczyka, TDJ Pitango Ventures czy prywatnego inwestora z Hong Kongu 2,5 mld dolarów na komercjalizację technologii w Europie.
Hotailors zebrało prawie 13 mln złotych od inwestorów
Polska firma Hotailors ogłosiła zamknięcie rundy inwestycyjnej seed. – Z sukcesem zakończyliśmy również udział w programie rozwojowym SAP.iO Foundry. Finansowanie od inwestorów pozwoli nam w pełni to wykorzystać. Naszym celem jest zdobycie kolejnych klientów z listy Fortune 500 – mówi Filip Błoch, prezes i współzałożyciel Hotailors.
Poznaliśmy najlepszy startup z Europy Środkowo-Wschodniej
Estoński startup Woola zwyciężył w Wielkim Finale konkursu PowerUp! Challenge organizowanym przez fundusz EIT InnoEnergy.
Fintechy pilnie poszukiwane! Trwa zbieranie aplikacji do programu akceleracyjnego AccelUp
Santander Bank Polska wraz z akceleratorem Accelpoint zaprasza do składania aplikacji do programu akceleracyjnego AccelUp. Rekrutacja w trzeciej rundzie programu kończy się 30 czerwca. AccelUp to program, który łączy dojrzałe startupy z obszarów fintech oraz insurtech z globalnymi korporacjami.
Inteligentne ekrany, czyli być o krok dalej
Idziesz do sklepu i widzisz na dużym ekranie nowe promocje. Dokładnie na te produkty, nad którymi kupnem się zastanawiałeś. Przypadek? Nie, przyszłość!
Wszystkie rzeczy w internecie
Aplikacje na naszych smartfonach zdają się dawać nam nieograniczone możliwości, ale to tylko niewielki ułamek tego, na co pozwala tzw. internet rzeczy. Już teraz do globalnej sieci można podłączać tysiące różnych urządzeń: od kamerek internetowych po ekspresy do kawy i rolety w oknach. Jaką z tego możemy mieć korzyść?
A czy Ty dbasz o bezpieczeństwo swojej firmy w sieci?
Ataki hakerskie, wirusy i inne złośliwe oprogramowanie to nie wszystkie niebezpieczeństwa, na które jest narażona każda, nawet najmniejsza, firma. Dużym problemem, zwłaszcza po wejściu RODO, są naruszenia bezpieczeństwa danych, których skutki mogą być bardzo kosztowne.
Drukarka jak smartfon
Tak jak we współczesnych smartfonach funkcja telefonu schodzi dziś na dalszy plan, tak w przypadku drukarek samo drukowanie to tylko dodatek do mnóstwa innych funkcji, w które wyposażone są współczesne „kombajny” biurowe. Zwykłe drukowanie powoli zmierza w stronę systemów zarządzania dokumentami.
Nadciąga Twin Peak
Idea digital twin, czyli cyfrowego bliźniaka wykracza poza replikę jakiegoś fizycznego obiektu. To dokładne badanie jak ten obiekt będzie się zachowywał w rzeczywistości. Wirtualne bliźniaki obniżają koszty, więc odnajdują się w biznesie.
Zautomatyzowana reklama osobista
Dobrze poprowadzona kampania programmatic sprawia, że zaangażowanie odbiorców przekazu potrafi być wielokrotnie silniejsze w porównaniu z tradycyjną reklamą online. To przekłada się na sprzedaż.
Przerzuć dokumenty do „chmury”
Elektroniczny obieg dokumentów może być szansą na uwolnienie pracowników od obowiązku żmudnego dbania o dokumentację. Jeśli tylko nie popełnimy poważnych błędów...
Desktop czy laptop
Komputery stacjonarne to przeżytek – wieszczono jeszcze niedawno, zachwalając do biur superlekkie przenośne laptopy. Dziś coraz bardziej docenia się w pracy desktopy – bo sprawdzone, wydajne, wygodne. Podpowiadamy, który komputer wybrać, by jak najbardz
Sieć w firmie
Myślisz, że w małej firmie wystarczy tani router i Wi-Fi? Nie, nie wystarczy, a co więcej, takie tanie rozwiązanie może przynieść więcej kłopotów. Paradoksalnie, nawet w małej firmie warto pomyśleć o sieci opartej na kablu. I nie będzie to kosztowało mają