Milion na holenderski startup. Polski fundusz Vigo Ventures z kolejną inwestycją
Adam Piotrowski, prezes VIGO SystemFirma - wraz z partnerami przemysłowymi - pracuje nad optycznym układem scalonym. Rozwiązania z dziedziny, w której działa PhotonIP stosowane są w branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, w produkcji elektroniki typu wearables czy w centrach danych.
Wehikuł inwestycyjny VIGO Ventures został stworzony przez prywatną firmę inwestycyjną Warsaw Equity Group i spółkę technologiczną VIGO System, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wspiera on podmioty związane z rynkiem fotoniki i deep tech. To kolejna transakcja w ciągu ostatnich miesięcy. Pod koniec 2021 roku VIGO Ventures zainwestował w Deep Detection - spółkę produkującą multispektralne kamery x-ray.
Technologia będzie się rozwijała
Od kilku lat widać w przemyśle rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane i zminiaturyzowane fotoniczne układy scalone. Urządzenia te wykorzystują światło (fotony) do przekazywania informacji, w odróżnieniu do obecnie powszechnie stosowanych elektronicznych układów scalonych, działających w oparciu o elektrony. Chipy elektroniczne mają ograniczenia w zakresie ilości przesyłanych informacji czy ograniczenia materiałowe - przegrzewają się, a przez to są nieprecyzyjne. Fotoniczne układy scalone są pozbawione tych wad, lecz integracja takich urządzeń w produkcji masowej ciągle stanowi wyzwanie.
- Ilość informacji, które będzie można przesyłać za pomocą światła poprzez fotonikę zintegrowaną, będzie nieporównywalnie większa od dobrze znanych nam układów elektronicznych. Jednocześnie chipy fotoniczne będą miały wpływ na znaczną miniaturyzację urządzeń oraz na ich dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne. Liczymy, że technologia, którą tworzy PhotonIP, przyczyni się do rozwoju masowej produkcji fonicznych układów scalonych – komentuje Adam Piotrowski, prezes VIGO Syste.
- W najbliższych latach rynek zintegrowanej fotoniki zdecydowanie przyspieszy. Obserwujemy duże postępy technologiczne w kluczowych obszarach fotonicznego łańcucha dostaw i istnieje realna szansa, że w wielu aplikacjach chipy fotoniczne wkrótce zastąpią chipy elektroniczne. Technologia rozwijana przez PhotonIP zapewnia platformę mającą potencjał do zrewolucjonizowania produkcji fotonicznych układów scalonych - mówi Wojtek Smoliński, CEO i Partner Zarządzający w VIGO Ventures.
Zespół założycielski PhotonIP pracuje w branży fotoniki od lat 90. XX wieku. Wywodzi się z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven - jednego z najlepszych na świecie ośrodków badawczych w obszarze fotoniki zintegrowanej.
- Nasze rozwiązanie likwiduje wąskie gardła w zakresie produkcji fotonicznych układów scalonych dla różnego rodzaju czujników i sieci komunikacyjnych. Inwestycja VIGO Ventures pomoże nam zrealizować nasz pierwszy produkt, a tym samym zaprezentować szeroki zakres możliwości zastosowania naszej technologii - mówi Rui Santos, współzałożyciel i CEO PhotonIP.
Wąska specjalizacja i punkty przecięcia
VIGO Ventures od początku stawia na projekty związane z deep tech i fotoniką. Pod koniec 2021 roku zainwestował w Deep Detection - hiszpański startup rozwijający multispektralne kamery x-ray, wykorzystujące promienie rentgenowskie. W portfolio znajdują się również m.in.: spółka Fluence (rozwijająca lasery femtosekundowe), KSM Vision (tworząca inteligentne systemy optyczne do przemysłowej kontroli jakości) i QustomDot (belgijska spółka rozwijająca przyjazną środowisku technologię kropek kwantowych).
- Wąska specjalizacja, odpowiednie zaplecze merytoryczne i finansowe pozwalają VIGO Ventures starannie dobierać podmioty do portfela inwestycyjnego i tworzyć komplementarny ekosystem fotoniczny. - W przypadku PhotonIP możemy mówić o licznych synergiach ze spółkami, które już są w naszym portfolio: od współpracy przy produktach bazujących na fotonice zintegrowanej, przez projekty rozwojowe, aż po dzielenie się wiedzą i kontaktami - mówi Wojtek Smoliński z VIGO Ventures.
Według MarketsandMarkets, globalny rynek fotoniki do 2025 roku osiągnie wartość niemal 838 miliardów dolarów. Prognoza przewiduje, że średnioroczne tempo wzrostu (CAGR) w latach 2020-2025 wyniesie ponad 7 proc.