99
Jak uniknąć kłopotów
„Zapłaci czy nie zapłaci?”. Nie musisz zrywać płatków stokrotki, by ocenić, czy dany kontrahent wart jest współpracy. Apfino wdrożyło narzędzie, które przedsiębiorcy automatycznie w tym pomoże.
Data publikacji: 29.11.2023
Do życia oraz biznesu podchodzimy jak do gry, w której wbija się kolejne levele – oczywiście każdy kolejny jest coraz trudniejszy. Staramy się jednak tworzyć taką firmę, w której ludzie cieszą się na poniedziałek i mogą w niej rozwijać skrzydła. Ale to nie są relacje, jakie panują wśród członków rodziny – mówią Paulina i Kamil Walkowiakowie, założyciele cux.io.
Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski
99
„Zapłaci czy nie zapłaci?”. Nie musisz zrywać płatków stokrotki, by ocenić, czy dany kontrahent wart jest współpracy. Apfino wdrożyło narzędzie, które przedsiębiorcy automatycznie w tym pomoże.
100
Marzyłeś o cyfryzacji obiegu dokumentów? Od 1 lipca 2024 r. twoje marzenie się spełni. Niestety, jeśli jesteś przedsiębiorcą, to może być koszmar.
103
Cyfryzacja życia oznacza dla marek nie tylko korzyści, ale też wyzwania. By zasłużyć na miano Marka Godna Zaufania, trzeba wziąć odpowiedzialność za technologiczne przemiany i zarządzać nimi tak, by nie wpłynęły negatywnie na wizerunek marki.
105
Budując pozytywny wizerunek pracodawcy, musimy podjąć wiele działań zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz firmy. Szczególnie warto zadbać o te wewnętrzne. Zatrudnieni pracownicy są bowiem naszymi najlepszymi ambasadorami – mówi Edyta Wątor, dyrektor Biura Zarządzania Rozwojem Pracowników i Budowania Marki Pracodawcy, ORLEN.
106
Jaka będzie firma przyszłości? Czym przyciągać będzie do siebie najlepszych na rynku pracowników? I jaka będzie w tym rola nowych technologii? Odpowiedzi na te pytania szukałyśmy w czasie debaty „Architekci marzeń”. Naszymi gośćmi były przedstawicielki firm, które zdobyły tytuł „Marka Godna Zaufania”: Anna Zarzycka – kierownik projektu zespołu budowania marki pracodawcy, Orlen, Anna Szlawska-Witczak – dyrektor Departamentu Kompetencji Bankowości Detalicznej, bank Credit Agricole, oraz Jadwiga Wojtas – szefowa produkcji i rozwoju, Soneta, czyli marka enova365.
109
Jak dostosować ofertę wellbeingową do zróżnicowanych potrzeb pracowników i zmieniającego się rynku? Wystarczy postawić na MultiLife – przekonuje Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems.
110
Zaangażowanie pracowników w wolontariat może mieć ogromny wpływ na pracowników twojej firmy. Jak to działa w rzeczywistości?
112
Polski sektor nowych technologii potrzebuje wsparcia. Inaczej nigdy nie powstaną tu firmy, z których produktów lub usług będzie się korzystało na całym świecie. A może czas porzucić takie ambicje? Dyskutowali o tym goście debaty zorganizowanej przez „My Company Polska” z okazji 30-lecia Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
114
Trzema tysiącami złotych ukarano sprzedawczynię dwóch niepozornych kulek lodów, która położyła paragon na sklepowej ladzie, zamiast wcisnąć go do ręki tajnemu inspektorowi skarbowemu. Zdarzenie było komentowane w mediach, a nawet zostało wykorzystane w kampanii wyborczej. Na szczęście mandat został uchylony przez Krajową Administrację Skarbową. Podobne zdarzenia są jednak nagminne.
115
Oto najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych.
117
Pomimo wyzwań ekonomiczno-politycznych Bolt Business w Polsce odnotował wzrost przejazdów służbowych o ponad 100 proc. w porównaniu r/r, a z przejazdów biznesowych korzysta już ponad 4 tys. firm.
118
Nowe czasy przyniosły nowe wymagania stawiane przez najemców powierzchni biurowych. O tym, jak wygląda rzeczywistość na rynku, opowiada Monika Szelenberger, Head of Leasing & Asset Management w Adgar Poland.
120
Przyjemność zaklęta w małym ciasteczku, wykwintnej pralince inkrustowanej złotem, a nawet w niepozornej szarej kostce zwykłego cukru... Co sprawia, że niezależnie od przestróg medyków, wciąż sięgamy po słodycze? I ile jesteśmy gotowi za nie zapłacić.
124
W tym roku postanowiliśmy przygotować własną wersję kalendarza adwentowego – po jednej ciekawostce na każdy dzień grudnia poprzedzający Wigilię. Co warto wiedzieć o Bożym Narodzeniu?
128
Największego skoku na bank w PRL dokonali w niewielkim Wołowie kompletni amatorzy: elektryk, taksówkarz, magazynier, ślusarz oraz rymarz ze szwagrem. Pod względem złodziejskiej profesji okazali się jednak tak genialni, że milicja przez długie miesiące nie mogła ich namierzyć.
131
Reporterzy Helena Kowalik i Szymon Krawiec napisali książkę, która jest sprzeciwem wobec systemowego niszczenia ludzi biznesu w III RP. W tym procederze wyspecjalizowali się prokuratorzy i politycy z wszystkich opcji.
133
Niszcząc uczciwych przedsiębiorców, władza daje obywatelom sygnał, że nie warto być przedsiębiorczym – mówi Szymon Krawiec, współautor (wraz z Heleną Kowalik) książki „Polowanie. Jak się w Polsce niszczy biznes” – o kulisach głośnych aresztowań przedsiębiorców.
134
W każdy wielki sukces wpisane jest fatum przyszłego nieuchronnego upadku! To tylko kwestia momentu, kiedy wypełni się fatum. O takiej właśnie biznesowej historii, toczącej się w zaiste błyskawicznym tempie, opowiada miniserial dokumentalny: „Big Vape – rozkwit i upadek firmy Juul”.
136
Pogoda w grudniu może być różna. Jeśli będzie śnieg, polecamy hotel ze świetnym dizajnem u podnóża stoku. Jeśli będzie deszcz, proponujemy filmowy wieczór pod kocem z modną przekąską z TikToka. Jakkolwiek by było, musicie mieć czapkę – najlepiej taką, która „robi look”. Ach i trzeba kupić prezenty! Podpowiadamy, czym zaskoczyć.
140
Oto najciekawsze premiery książkowe!
141
Powszechnie wiadomo, że palenie to poważne niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia palacza, ale i jego otoczenia. Do argumentów zdrowotnych często dochodzą te natury estetycznej. Niestety część palaczy długo męczy się po rzuceniu nałogu albo do niego wraca. Nie zawsze bowiem racjonalne argumenty są w stanie wygrać z biologicznym i behawioralnym uzależnieniem.
142
Gdy projektanci szykują auto na rynek, muszą dbać o niskie koszty i stosować sprawdzone rozwiązania. W autach koncepcyjnych jest inaczej. Tu swobody jest więcej! Wiele rozwiązań z prototypów trafia do seryjnych modeli.
146
Zdobywająca doświadczenie organizacja czy przedsiębiorstwo nie może spocząć na laurach. Warto wiedzieć, w jakim momencie jest twoja firma, bo dzięki temu unikniesz kosztownych błędów.
148
149
Trwają konkursy dla przedsiębiorców w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021–2027. Warto zapoznać się z dostępną ofertą, która jest szansą na dalszy rozwój i utrwalenie potencjału całego regionu.
151
CEO Ideamotive, który zdobywał doświadczenie w wielu innych organizacjach. Zafascynowany sztuczną inteligencją zwolennik biohackingu, czyli wszystkich czynności, które pomagają skoncentrować się na byciu szczęśliwym i dawaniu szczęścia innym.
152
Mój syn poszedł do liceum, które organizuje taki wewnętrzny festiwal teatralny. Każda klasa wystawia dowolnie wybraną sztukę. Jest tylko jeden warunek. Przedstawienie nie może być dłuższe niż 40 minut.