Wydanie 9/2019 (48) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 9/2019 (48)

Data publikacji: 20.08.2019

Nigdy się nie poddaję. Wywiad ze Stefanem Batorym

Toczymy walkę o cały globalny rynek beauty, a w tej grze zwycięzca bierze wszystko. Albo jesteś tym zwycięzcą i bierzesz wszystko, albo wypadasz z rynku – mówi Stefan Batory, twórca Booksy, jednego z najlepszych polskich startupów. Opowiada o swoich największych porażkach, niepewności, o tym jak szukać inwestorów i jak się buduje startupy w Polsce, a jak w Dolinie Krzemowej.

Małgorzata Mierżyńska

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 9/2019 (48)

1

Edytorial

Artyści i żołnierze

Marc Benioff, amerykański miliarder i prezes firmy Salesforce wspomina, że kiedy pracował w Oracle, trafił w gabinecie swojego szefa Larry’ego Ellisona na książkę „Mityczny osobomiesiąc”. Ellison miał w zwyczaju dawać ją każdemu z jego menedżerów. To tam Benioff przeczytał, że świetne oprogramowanie można tworzyć tylko w małych zespołach.

12

Fajrant

Pakowanie na życzenie

W globalnej gospodarce firmy szukają sobie niszy, w której mogą być czempionami. Włosi od lat mocni są w przemyśle maszynowym. A szczególnie mocną pozycję mają w tym jego fragmencie, który produkuje urządzenia do pakowania.

14

Ludzie

Nigdy się nie poddaję. Wywiad ze Stefanem Batorym

Toczymy walkę o cały globalny rynek beauty, a w tej grze zwycięzca bierze wszystko. Albo jesteś tym zwycięzcą i bierzesz wszystko, albo wypadasz z rynku – mówi Stefan Batory, twórca Booksy, jednego z najlepszych polskich startupów. Opowiada o swoich największych porażkach, niepewności, o tym jak szukać inwestorów i jak się buduje startupy w Polsce, a jak w Dolinie Krzemowej.

40

Rynki

Szkoła to też jest biznes

Trwa urodzaj na niepubliczne szkoły. Sprzyja mu klimat – polityczne burze, organizacyjne zawieruchy i jałowa treść oficjalnych podręczników. Wyrastają kolejne placówki, ale czy opłaca się je uprawiać?

44

Rynki

Drugie życie marek PRL

Nostalgia za latami młodości, dobre skojarzenia i wielki potencjał marketingowy sprawiają, że na polski rynek wracają kolejne kultowe marki z czasów PRL. Na sentymencie do nich można zarobić, ale nie wszystkim się to udaje.

48

Rynki

Gry made in Poland

Polskie studia są w światowej czołówce na rynku gier. Mamy pomysły, ludzi, a za tym pojawia się kapitał. To gry są dziś wizytówką Polski na świecie. Jednak odniesienie sukcesu w tej branży nie jest tak proste, jak się wydaje.

54

Rynki

Nie daj się pokonać cenom prądu

Mali przedsiębiorcy do końca tego roku będą bronieni przed znaczącymi podwyżkami cen prądu. Średni i duzi zapłacą już teraz. Jedynym ratunkiem jest obniżenie zużycia energii, a to z kolei okazja do zarobku dla producentów nowych urządzeń i oprogramowania.

58

Rynki

Plus plusowi nierówny

Rozszerzenie programu Rodzina 500+ o pierwsze dziecko oznacza, że do rodzin trafi dodatkowo ok. 20 mld zł rocznie. Pierwsza edycja programu napędziła mocno konsumpcję. Tym razem może być inaczej.

61

Pieniądze tam i tu

Możliwości, jakie stwarza rynek finansowania zewnętrznego w Polsce, jeśli chodzi o pieniądze na firmowe inwestycje, niczym się już nie różnią od tych na Zachodzie.

68

Finanse

Otwartość za otwartość. Wywiad

Im więcej wiemy o kontrahentach, dostawcach, odbiorcach, terminach płatności i kontraktach, tym lepiej dobierzemy satysfakcjonującą formę finansowania – mówi Kinga Zacharjasz, dyrektor zarządzający Pionu Rozwoju Produktów, Strategii i Decyzji Kredytowych MSP w Banku BNP Paribas.

70

Pułapki podatkowe

Korzystanie z każdej z form finansowania dłużnego firmy ma swoją podatkową specyfikę. Zmiany jakie zachodziły ostatnio w prawie, niestety nieco ograniczyły możliwości zmniejszania przy tej okazji obciążeń podatkowych.

72

Żeby się lepiej płynęło

Niewielkie firmy są znacznie mniej odporne na wszystko, co zaburza ich płynność finansową. Dla nich to może być śmiertelnie niebezpieczne. Jeśli zastanawiają się, co może im pomóc chronić płynność, to tu znajdą podpowiedzi.

88

Moja firma

W grupach siła

W grupach na Facebooku możemy rozmawiać z potencjalnymi klientami jak ze swoimi znajomymi. To ich wielka zaleta i rzecz, o którą trudno na firmowym fanpejdżu. Tym bardziej godna uwagi w czasach, gdy FB obcina zasięgi postów na profilach firm i marek, a grupy wspiera.

91

Zarządzanie

Jak się uniezależnić od dekoncentracji

Badania wykazały, że aż 40 proc. pracowników przeznacza znaczną część swojej energii na działania operacyjne i „polityczne” (intrygi, plotki, dziesiątki niemerytorycznych maili dowodzących swojej racji, jałowe spotkania); zasypują siebie wzajemnie wiadomościami w trybie CC. Dopiero gdy zbliża się termin realizacji zadania, uwijają się nerwowo, wokoło narzekając.

94

Zarządzanie

Elastyczność 2.0

Na polskim rynku ubezpieczeń dla firm pojawił się nowatorski produkt łączący w sobie możliwości prywatnej opieki medycznej i ubezpieczenia na życie dla pracowników. Ale to nie jedyna jego zaleta.

98

Moja firma

Jak pracuje dziś Europa. Krótki przewodnik po nowych formach zatrudnienia

Nowe technologie i potrzeba większej elastyczności zmieniły tradycyjne formy pracy i relacje między pracodawcą a pracownikiem. Nikogo dziś już w Europie nie dziwi, gdy wielu pracodawców wspólnie zatrudnia jednego pracownika, a pracownik nigdy nie poznaje swojego pracodawcy, firmy i nie ma już kolegów z pracy. Kłopot z nadążaniem za zmianami mają jednak systemy prawne i administracja.

102

Finanse

Jak zarobić na dywidendach

W krótkim terminie stopy zwrotu osiągane z inwestycji w spółki wypłacające dywidendę podlegają wahaniom tak jak każda inwestycja w akcje. Ale w horyzoncie pięciu lat tego rodzaju inwestycje biły indeksy giełdowe i… fundusze akcji dywidendowych.

110

Prawo i podatki

Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Wrzesień 2019

Pod koniec sierpnia (prezydent podpisał 30 lipca) wejdzie w życie ustawa o systemie instytucji rozwoju. Na mocy nowych przepisów „instytucje rozwoju” – którymi są Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR), Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA (KUKE), Polska Agencja Inwestycji i Handlu SA (PAIH) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu SA (ARP) – wejdą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (Grupa PFR).

112

Fajrant

Noc żywych trupów

Postarajmy się rozszyfrować, co naprawdę oznacza skrót ZUS. Przechodząc na angielski, może to być „Zombie’s Unstopable Space”, a więc przestrzeń szalejących zombie!

113

Fajrant

Co zyskamy dzięki elektromobilności?

Czyste powietrze, mniej hałasu, dostęp do bardzo nowoczesnych technologii i uniezależnienie się od importu ropy. Wszystko to można zyskać, zmieniając napęd ze spalinowego na elektryczny.

120

Fajrant

Po co nam samochody autonomiczne?

Szybszy transport, mniej korków, mniejszy popyta na części zamienne. Ekspansja autonomicznych pojazdów może zgarnąć połowę rynku samochodowego.

124

Fajrant

Jak znaleźć swój styl

Co to znaczy dobrze ubrany przedsiębiorca? To ktoś, kto na negocjacjach dotyczących miliona dolarów będzie wyglądał jak milion dolarów. Podpowiadamy, jak to zrobić.

128

Fajrant

Samochód kształtuje wizerunek

Jak cię widzą, tak cię piszą. Wprawdzie zdrowy rozsądek podpowiada, że przy firmowym aucie najważniejsze są koszty i walory użytkowe, ale doświadczenie podpowiada, że nie ma to, jak zrobić świetne wrażenie swoim samochodem. Sprawdzamy, w jaki sposób konkretne modele kształtują wizerunek biznesu.

132

Fajrant

Więcej niż zysk

Odkryj bliską swemu sercu niszę rynkową, w której spełniałbyś się nie tylko jako przedsiębiorca. Do głosu właśnie dochodzi „marketing slow”, który stawia na autentyczność i wartości.

138

Aktualności

Uczmy dzieci przedsiębiorczości! [WYWIAD]

Idealnym systemowym rozwiązaniem byłoby nauczanie przedsiębiorczości już na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Tylko nie w wymiarze 45 min w tygodniu, z nauczycielem WOS-u czy matematyki w roli prowadzącego. Takie zajęcia powinni prowadzić praktycy biznesu, którzy nawet na najtrudniejsze pytania będą umieli odpowiedzieć, sięgając do własnego doświadczenia – mówi Wojciech Pomarański, prezes Polskiej Agencji Przedsiębiorczości.

139

Aktualności

Jutro oznacza potrzebę ciągłych zmian

Nie lubię nikogo straszyć, a przedsiębiorców wolę stawiać przed wyzwaniami i tłumaczyć im ich naturę. To może banalne, ale z pozoru trudną sytuację można potraktować jako szansę – mówi Henryka Bochniarz, założycielka Konfederacji Lewiatan.

144

Fajrant

Jak zdradziłem gotówkę

Zauważyłem ostatnio, że mam mniej pieniędzy. Zawistników muszę rozczarować: nie zbiedniałem. Po prostu rzadziej mam kontakt z gotówką. Pieniądze się zdematerializowały i przepoczwarzyły w plastikowy kartonik. Albo nawet w aplikację do smartfona.