Wydanie 3/2024 (102) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 3/2024 (102)

Data publikacji: 28.02.2024

Reportaż z końca świata

Zastanawialiście się kiedyś, jak mógłby wyglądać koniec świata? Katastrofa klimatyczna, globalna wojna, bunt sztucznej inteligencji? Możliwe scenariusze można mnożyć, trudno jednoznacznie stwierdzić, który jest najbardziej prawdopodobny. Czy na pewno?

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 3/2024 (102)

1

Felietony

Mistrzowie sięgania w przyszłość

Kiedy posadzisz obok siebie dwóch badaczy sztucznej inteligencji, zaistnieje ryzyko, że się pozabijają. Emocjonalne rozedrganie połączone z fundamentalną różnicą dotyczącą prognoz, sięgających od pełnego optymizmu po przygnębiający pesymizmem marny koniec człowieka, stanowią mieszankę wybuchową.

10

Pełny obraz

Kanarek w kopalni

Amerykańskie indeksy pobiły rekord wszech czasów. Trudno się dziwić optymizmowi inwestorów, bo w gospodarce USA nie ma śladu spowolnienia. Na horyzoncie jawi się bomba związana z gigantycznymi stratami w nieruchomościach komercyjnych.

16

Aktualności

Reportaż z końca świata

Zastanawialiście się kiedyś, jak mógłby wyglądać koniec świata? Katastrofa klimatyczna, globalna wojna, bunt sztucznej inteligencji? Możliwe scenariusze można mnożyć, trudno jednoznacznie stwierdzić, który jest najbardziej prawdopodobny. Czy na pewno?

26

Wywiady

Nie ma wyłącznika AI

Najtęższe umysły nie są w stanie dokładnie stwierdzić, kiedy w toku ewolucji pojawiła się świadomość. Gdyby jednak udało nam się określić ten moment, być może udałoby się cały proces zastosować w świecie technologii. A później każda kolejna mutacja AI stawałaby się po prostu coraz inteligentniejsza – mówi futurolog dr Ian Pearson.

29

Wywiady

Postęp jest dobry

Daleko jesteśmy od przejęcia świata przez technologię – tak przynajmniej uważa Jan Tatarkiewicz, doktor fizyki, założyciel startupu Randaemon.

32

Aktualności

Opowieść o zespole Omega

Historia o tym, jak powstał pojedynczy ośrodek władzy, wspomagany przez inteligencję tak silną, że mogła w ciągu miliardów lat podtrzymywać rozkwit życia na Ziemi, a nawet w najbliższym kosmosie. Rzecz w tym, że nie wiadomo, jaki był konkretnie jego plan.

36

Ludzie

Wędrujące hotele

Odpocząć na odludziu, „pośrodku niczego”, a jednocześnie zachować komfort pobytu, jakiego nie zapewnia namiot czy przyczepa kempingowa? Roman Sokołowski, twórca startupu Good Spot, udowadnia, że da się to pogodzić.

40

Ludzie

Podwodne Endomondo

Człowiek hakuje naturę w taki sposób, by funkcjonować w przestrzeniach, w których nie powinien przeżyć. Pomaga mu w tym technologia polskiego startupu Wavy, która na niespotykaną wcześniej skalę zwiększa bezpieczeństwo podwodnych przygód.

43

Ludzie

Miejska rolniczka z powołania

Mikroliście to współczesne superfoods. Mają 40 razy więcej cennych składników niż kiełki czy dojrzałe rośliny. Patrycja Mrozińska, pomysłodawczyni i founderka szczecińskiego startupu Miejska Farma, udowadnia, że mają również duży potencjał biznesowy.

46

Ludzie

Cudów nie ma

Czy istnieje „cudowny lek na odchudzanie”? Celebryci przekonują, że tak. Problem jest jednak bardziej złożony, a uwierzenie w zbawienne skutki magicznych tabletek może skończyć się bardzo źle.

49

Wywiady

Sam lek niczego nie zmieni

Czy takie leki jak ozempic czy wegovy zmienią sposób leczenia otyłości na lata? Tak, pod warunkiem, że pacjent wykorzysta okres leczenia na wypracowanie nowego stylu życia, bez tego nie ma nic „na zawsze” – uważa Małgorzata Bekier, farmaceutka i youtuberka.

50

Startupy

Jest wiele do zrobienia. Najlepsze polskie HR-techy

Raport McKinsey Global Institute wykazał, że globalna gospodarka może stracić nawet 10 bln dol. w ciągu najbliższych sześciu lat z powodu luki w umiejętnościach pracowników. Czy startupy mogą zapobiec ewentualnym stratom?

57

Rynki

Czy przez rozmowy z ChatGPT umrzemy z pragnienia

Korzystanie z ChatGPT tylko w jednym miesiącu 2023 r. mogło zużyć tyle prądu, ile potrzebuje blisko 200-tysięczne miasto. Dziesięć pytań do systemu to zmarnowanie 0,5 l wody. Nowe technologie są ogromną szansą na skok cywilizacyjny, jednak innowacje mogą okazać się dla nas bronią obusieczną.

58

Nowe technologie

Mistrzowska współpraca

Master IT to program Orange Polska, który jest skierowany do przedsiębiorców sprzedających produkty informatyczne lub świadczących usługi IT. O inicjatywie rozmawiamy z Joanną Majewską, Team Leaderką programu.

60

Nowe technologie

Strona internetowa to nie koparka

Strona www jest narzędziem marketingowym, dlatego to marketer lub nawet sam właściciel firmy powinien zadbać, co powinno się na niej znajdować, a nie programista czy informatyk. WebWave daje możliwość nietechnicznym osobom zbudowania miejsca w sieci, które zapewni sukces ich biznesowi. Bez programowania – mówi Maciej Czajkowski, CEO WebWave.

62

Startupy

Lets GreenTech with PKO Bank Polski

PKO Bank Polski rozpoczął współpracę ze startupami z Poland ClimAccelerator i testuje sześć innowacyjnych rozwiązań w obszarze ESG. O partnerstwie i współpracy opowiada Marek Myszka, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim.

63

Zielona transformacja

Zielona technologia

Czym zajmują się startupy współpracujące z PKO Bankiem Polskim w obszarze ESG? Zapraszamy na przegląd najciekawszych rodzimych ekoinnowacji!

67

Raporty

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Tylko połowa pracodawców deklaruje, że w mniejszym lub większym stopniu stara się wspierać kondycję psychiczną pracowników, a 30 proc. uważa, że to sprawa prywatna i firmie nic do tego.

71

Raporty

Pakiet medyczny niejedno ma imię

Aż 6 na 10 firm w minionym roku doświadczyło trudności z zatrudnieniem pracowników, wynika z raportu „Trendy HR”. W obliczu presji płacowej i wolno odbudowującej się koniunktury gospodarczej przed pracodawcami staje wyzwanie redefinicji polityki benefitów. Jednym z najpowszechniejszych i – jak wynika z naszego raportu „Zdrowy pracownik 2023” – najbardziej potrzebnych pracownikom jest pakiet medyczny.

75

Moja firma

Jak zredukować „dług wellbeingowy”

Dobrej polityki wellbeingowej nie da się robić bez dialogu z pracownikami – przekonują Katarzyna Patalan, Content and Communication Manager SmartLunch, Alina Smolarek, dyrektorka HR Enel-Med, oraz Piotr Szostak, dyrektor zarządzający ds. strategii i rozwoju produktu w Benefit Systems.

75

Moja firma

Błażej Katarzyński z Rise360: Krócej znaczy kreatywniej

Dbałość o kondycję pracowników to przewaga konkurencyjna i to nie tylko, gdy chce się pozyskać nowe talenty, ale przede wszystkim zdobyć nowych klientów. Agencja digitalowa Rise360 wyznacza rynkowe trendy...

76

Moja firma

Wellbeing pracowników – czas na kompleksowe podejście

O trendach na rynku pracy, zmianach w postrzeganiu roli benefitów oraz popandemicznej ewolucji na rynku świadczeń pozapłacowych opowiada Emilia Rogalewicz, członek zarządu Benefit Systems, odpowiedzialna za strategię sprzedaży, rozwój produktów i usług oraz obsługę klienta.

84

W biznesie

Coraz bliżej dużych pieniędzy

Z końcem lutego zakończyła się pierwsza runda naborów do programów FENG dla funduszy inwestycyjnych, które będą inwestowały w polskie startupy. To dobra wiadomość dla każdej innowacyjnej firmy.

85

Moja firma

Źródła finansowania, których (może) jeszcze nie znacie

Dostęp do finansowania nie jest problemem, jeśli wiesz, czego potrzebujesz. Warto sprawdzić ofertę Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), w której pojawiły się nowe produkty, także finansowane ze środków europejskich.

88

Moja firma

Bezpieczna przystań

Polacy się boją – śmierci najbliższych, wypadków, problemów ze zdrowiem. Jako pracodawca powinieneś to zrozumieć – i przyjąć odpowiednią strategię.

91

Moja firma

AC bliższe kierowcom

Polisy AC dla kierowców zyskują na popularności. Sprzyja temu rozwój produktów dopasowanych do bieżących potrzeb kierowców. Z nową propozycją wyszło LINK4.

93

Moja firma

Jak w rodzinie

Zadbaj o zdrowie i dobrostan pracowników, bo to się opłaca. Rozwiązaniem jest wybranie odpowiedniego ubezpieczenia grupowego.

94

Moja firma

Równość płci i szklane pułapki

Przedsiębiorstwa dbające o równość płci osiągają wyższe przychody nawet o jedną czwartą. Mimo to kobiety ciągle napotykają na drodze swojej kariery wiele przeszkód. Dziś bierzemy na warsztat te najbardziej ukryte i najtrudniejsze do zidentyfikowania.