Wydanie 3/2024 (102) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 3/2024 (102)

Data publikacji: 28.02.2024

Reportaż z końca świata

Zastanawialiście się kiedyś, jak mógłby wyglądać koniec świata? Katastrofa klimatyczna, globalna wojna, bunt sztucznej inteligencji? Możliwe scenariusze można mnożyć, trudno jednoznacznie stwierdzić, który jest najbardziej prawdopodobny. Czy na pewno?

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 3/2024 (102)

98

Moja firma

Jak przygotować program mentoringowy

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie inwestycja w rozwój, ciągłe uczenie się i znajomość nowych technologii to miks, bez którego trudno odnosić sukcesy w biznesie. Program Future UP Banku BNP Paribas to pomysł, jak go osiągnąć.

100

Ludzie

15 najbardziej wpływowych Polek w branży finansowej

W sektorze finansowym liczebnie dominują kobiety, choć jego stery ciągle trzymają głównie mężczyźni. „My Company Polska” przedstawia 15 Polek, które sprawiają, że – mimo trudności – sektor ten odważnie kroczy ku równości płci.

103

W biznesie

Kompetencje nie mają płci

Chociaż sam styl zarządzania poszczególnych osób siłą rzeczy będzie się różnił, to zarówno kobieta, jak i mężczyzna może być świetnym lub kiepskim liderem – mówi Agnieszka Kłos-Siddiqui, prezeska zarządu Provident Polska.

104

Moja firma

Moc tkwi w różnorodności

Kobiety faktoringu potrafią dzielnie walczyć o interesy całej branży, mają swój głos i naprawdę są słuchane – mówi Ewa Gawrońska-Micuń, członkini zarządu Bibby Financial Services.

108

Moja firma

Pokonać bariery w biznesie

Wdrożenie systemu ERP może pomóc każdej firmie nie tylko w uporządkowaniu licznych niezintegrowanych systemów, ale także stworzyć podwaliny pod szybszy rozwój.

110

Moja firma

Odpowiedzialny jak producent

O Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów mówi się od dawna, ale już niebawem różne pomysły zostaną wprowadzone za pomocą rozporządzenia unijnego. Co to oznacza dla producentów? Rozmawialiśmy o tym w czasie debaty „Odpowiedzialny jak producent”.

119

Moja firma

Zanika strach inwestorów przed recesją

Początek roku przyniósł kontynuację trendów wzrostowych na największych giełdowych parkietach. Ponadto spodziewane spadki inflacji, a także coraz mniejsze obawy związane z recesją podtrzymywały dobre nastroje wśród inwestorów i konsumentów dóbr w rozwiniętych gospodarkach świata.

120

W biznesie

Zielone przyspieszenie po polsku

Odblokowanie środków z KPO będzie impulsem polskiej zielonej transformacji. Pieniądze popłyną do małych i średnich miast, będą inwestycje w autobusy elektryczne, modernizację energetyczną szkół czy sieci przesyłowe.

123

W biznesie

Tak cię widzą, jak zaraportujesz

Dlaczego zdefiniowanie i wdrożenie odpowiedniej strategii zrównoważonego rozwoju jest takie ważne dla przedsiębiorstwa? Jak prawidłowo raportować realizację celów ESG? Między innymi o tym można dowiedzieć się ze szkoleń, z jakimi rusza Schneider Electric Polska.

124

Marka Godna Zaufania

5 zasad cyfrowego rycerza

Cyfrowa odpowiedzialność biznesu to skuteczny atut firm w walce o zaufanie klientów. Wysokie technologie dla wielu stały się już codziennością w pracy. A ten trend będzie się tylko rozwijać.

126

W biznesie

Dług niehonorowy

Wszystko odbywa się w szarej strefie. Wygrywa ten, kto ma mocniejsze nerwy i potrafi wykorzystać słabości lub nieuwagę przeciwnika. Odzyskiwanie długów przez windykatorów – ze względu na brak jakichkolwiek przepisów prawnych – rodzi wiele problemów, wątpliwości i patologii. Tym bardziej że każdy może stać się ofiarą.

128

Moja firma

Czy sam wzrost sprzedaży gwarantuje sukces?

Przez wiele lat głównym celem stawianym sprzedaży online był wzrost. Dążenie do niego odbywało się często kosztem marży za pomocą ustalania agresywnego poziomu cen. Jednak od jakiegoś czasu w dyskusji wybrzmiewa potrzeba podnoszenia zyskowności e-commerce.

129

Felietony

Kapitalistyczna alternatywa

Cały świat jest dziełem sztuki, a więc nawet pojedynczy milicjant stojący na ulicy jest dziełem sztuki – ogłosił Waldemar „Major” Fydrych w swoim Manifeście Surrealizmu Socjalistycznego opublikowanym jeszcze w 1980 r. Tak narodziła się Pomarańczowa Alternatywa ośmieszająca swoimi happeningami porządek, a w zasadzie bałagan, PRL-owskiej beznadziei.

134

Afery gospodarcze

Afera Bogatina

Założony w 1991 r. przez Davida Bogatina pierwszy prywatny bank w Polsce miał w sobie blichtr rodem z „Dynastii” oraz aurę rzetelności, którą stwarzał wokół siebie założyciel, amerykański Żyd inwestujący w Polsce ogromne pieniądze. Wszystko runęło, gdy na jaw wyszła mroczna przeszłość biznesmena.

138

Fajrant

Śmiertelna prędkość

„Ferrari” pokazuje krótki, ale dramatyczny epizod z życia słynnego włoskiego kierowcy, kreatywnego konstruktora i założyciela słynnej fabryki, z której wyjeżdżają zniewalające swoją wspaniałością auta będące na całym świecie przedmiotem pożądania.

140

Fajrant

Wydajmy na to! Marzec 2024

W marcu przyglądamy się biżuterii, która naśladuje trendy sprzed tysięcy lat, poznajemy historię kamiennych braników. Po czym wybieramy buty na polską wiosnę i ruszamy do Łodzi, obejrzeć odnowiony Grand Hotel.

146

Drive

Luksus w wielkim mieście

Wielkość nie musi być synonimem luksusu. W dużym mieście nie potrzebujesz przecież potężnego SUV-a czy ogromnej limuzyny. Na szczęście nie brak niewielkich aut, które zapewniają odpowiedni poziom komfortu.

151

Wywiady

Mikołaj Szymański. Poza biznesem

Poprzez startup Holi, chce zmienić nawyki żywieniowe (nie tylko) Polaków. Zakochany w Warszawie wielki fan Stanisława Barei. A któremu pisarzowi dał ostatnio szansę?

152

Felietony

Słuchawkowicze

Ostatnio denerwuje mnie coraz mniej rzeczy. Może to kwestia wieku i większej wyrozumiałości dla ludzkich słabości. Może efekt porzucenia przeze mnie mediów społecznościowych. Ale może – i raczej to bym obstawiał – jako społeczeństwo bardzo szybko się doskonalimy i coraz trudniej znaleźć coś, do czego można się przyczepić.