W tych zawodach brakuje pracowników. Trzy branże biją na alarm

zawody deficytowe
spawacz / Fot. Pixabay/alcangel144
Rekordowo niskie bezrobocie cieszy statystyków i ekonomistów, ale staje się ogromnym problemem branż, które bazują na pracownikach fizycznych, jak przemysł, budownictwo czy transport - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bezrobocie w Polsce

Aktualnie w Polsce mamy też stosunkowo niskie bezrobocie. W lutym 2005 r. stopa bezrobocia wynosiła 19,4 proc, tymczasem w lutym 2025 - już 5,4 proc. “Dziennik Gazeta Prawna” zwraca jednak uwagę, że niska liczba osób bez pracy to nie tylko efekt wysokiego stopnia absorpcji siły roboczej przez gospodarkę, ale też utrzymującego się od lat spadku liczby Polaków w wieku produkcyjnym. W efekcie polscy pracodawcy, którzy bazują na pracownikach fizycznych i specjalistach, coraz mocniej odczuwają brak chętnych do pracy.

Pracownicy pilnie poszukiwani

W prognozie MEN na 2025 rok mowa o zapotrzebowaniu na specjalistów m.in. w takich zawodach jak technik dekarstwa, betoniarz zbrojarz, cieśla, dekarz, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej oraz technik spawalnictwa. W odpowiedzi na braki kadrowe pracodawcy podnoszą wynagrodzenia, jednak jak podkreśla Dziennik Gazeta Prawna, ten mechanizm ma swoje ograniczenia. 

Postrzeganie edukacji zawodowej

Na niską liczbę pracowników fizycznych wpływ miało także szkolnictwo. W Polsce szkoły zawodowe długi czas były postrzegane jako szkoły dla słabszych uczniów. Takie przekonanie było szczególnie silne w latach 90., gdy wielu uważało, że to wyższe wykształcenie gwarantuje sukces. Obecnie młodzież ma większą świadomość, że szkoły zawodowe i technika mogą być dobrym początkiem kariery zawodowej. W klasie liceum ogólnokształcącego w 2023 roku rozpoczęło 45% uczniów, a w technikum i branżowej szkole I stopnia 55% uczniów - takie dane podaje na gov.pl Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Co zrobić, by praca fizyczna była bardziej atrakcyjna?

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Job Impulse “Jak pokolenie Z postrzega pracę fizyczną”? ponad połowa ankietowanych uznała, że taka praca może być atrakcyjna (42.89% “raczej tak” i 10.44% “zdecydowanie tak”). Wskazali też, dlaczego traci ona na atrakcyjności. Główne przyczyny to: obciążenie fizyczne – 55 proc., zbyt małe wynagrodzenie – 50%, a także niski prestiż społeczny – 48%. Zdaniem niemal połowy respondentów korzystnie wpłynęłoby poprawienie warunków pracy i bezpieczeństwa (53 proc.), czy pakiety świadczeń dodatkowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ