Uwierzytelnianie przez aplikację mObywatel dostępne dla firm

fot. materiały prasowe, Ministerstwo Cyfryzacji
fot. materiały prasowe, Ministerstwo Cyfryzacji
Firmy mogą już ubiegać się o zdobycie certyfikatu, który umożliwi uwierzytelnianie użytkowników korzystających z aplikacji mObywatel. Pierwszą firmą, która wdrożyła taką opcję, jest PZU.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, podczas prezentacji rozwiązania mówił o możliwościach płynących ze współpracy z firmami. - Prowadzimy rozmowy z wieloma firmami, które chciałyby uwierzytelniać swoich użytkowników za pośrednictwem mObywatel. Zainteresowane były m.in. kluby fitness czy placówki opieki zdrowotnej - powiedział.

Pierwszą firmą, która na pełną skalę wdrożyła rozwiązanie, jest PZU. - Polacy chętnie korzystają z wszelkich udogodnień, jakie niesie ze sobą rewolucja cyfrowa. Zwłaszcza w ostatnim czasie innowacyjne rozwiązania, pozwalające załatwić sprawy zdalnie, zdały egzamin i cieszą się ogromną popularnością. Dlatego wraz z Ministerstwem Cyfryzacji uruchamiamy pionierskie rozwiązanie. Dzięki aplikacji mObywatel, szybko i bez wychodzenia z domu, można potwierdzić swoją tożsamość i skorzystać z wielu usług w portalu mojePZU – mówi Elżbieta Häuser-Schöneich, członek zarządu PZU.

Obsługa mObywatel wymaga kilku kliknięć na ekranie smartfona. Po pobraniu aplikacji mObywatel i zalogowaniu się do systemu za pomocą profilu zaufanego, otrzymamy dostęp do mTożsamości, czyli naszych aktualnych danych, które mamy w dowodzie osobistym. Dane zapisane w telefonie - czyli imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, zdjęcie, termin ważności dowodu oraz informacja, kto go wydał, są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Nawet jeśli zgubimy telefon, dane pozostaną bezpieczne, ponieważ chroni je zaszyfrowany zapis, a także blokada telefonu i hasło, które wybieramy podczas aktywacji aplikacji. Potwierdzenie tożsamości wymaga wybrania stosownej opcji oraz skopiowania wygenerowanego w aplikacji mojePZU kodu QR.

 - Dzięki mObywatelowi nasi klienci mają także szybki dostęp do swojej dokumentacji medycznej w PZU Zdrowie. Mogą pobierać e-recepty, skierowania i otrzymywać wyniki badań. Poprzez platformę mojePZU można także zgłosić szkodę, kupić m.in. polisę mieszkaniową i turystyczną, umówić się do lekarza oraz zainwestować oszczędności. Na klientów czekają tu także atrakcyjne rabaty oraz zniżki w ramach Klubu PZU Pomocni – dodaje Konrad Grajeta, dyrektor projektu mojePZU.

- mObywatel to bezpłatna i bezpieczna aplikacja na smartfony, dzięki której można nie tylko potwierdzić swoją tożsamość, ale i zyskać dostęp do innych elektronicznych dokumentów i usług. Korzysta z niej już ponad 1,3 miliona Polaków – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – mObywatel w wielu sytuacjach zastępuje dowód osobisty. Mając aplikację, bez konieczności pokazywania dowodu, m.in. wylegitymujemy się na poczcie przy odbiorze paczki, w pociągu - w trakcie kontroli biletów, czy odbierzemy kartę wyborczą. mObywatel przydaje się także w wielu innych sytuacjach. Stale pracujemy nad nowymi funkcjonalnościami. Już dziś można w niej znaleźć także mPojazd, a wkrótce pojawi się też coś, na co czeka wielu kierowców – prawo jazdy w telefonie, czyli mPrawo Jazdy – dodaje szef MC.

ZOBACZ RÓWNIEŻ