System e-faktur mógł wywołać chaos na miarę Polskiego Ładu. KSeF najwcześniej w 2025 r.

KSeF
KSeF / Fot. shutterstock.
Resort finansów opóźnia obowiązkowe e-fakturowanie. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur - wyjaśnił Andrzej Domański, minister finansów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Minister finansów Andrzej Domański ogłosił na konferencji prasowej 19 stycznia 2024 r., że plany wprowadzenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w Polsce zostają przełożone. Ta informacja zaskoczyła przedsiębiorców, gdyż jeszcze w grudniu resort Andrzeja Domańskiego zapewniał, że data lipcowa uruchomienia KSeF zostanie utrzymana.

System e-faktur mógł wywołać chaos na miarę Polskiego Ładu. KSeF najwcześniej w 2025 r.

Domański podkreślił, że zidentyfikowane krytyczne błędy w systemie uniemożliwiają jego bezpieczne wdrożenie. Problemy te, w tym błędy w kodzie, niewystarczająca funkcjonalność oraz wydajność systemu KSeF, wymagają dodatkowych prac i testów. Minister finansów, mimo podkreślenia konieczności e-fakturowania, zaznaczył, że nie można dopuścić do sytuacji, która sparaliżowałaby działalność polskich firm.

- Na mnie, jako ministrze finansów, ciąży odpowiedzialność nie tylko za dochody do budżetu, ale także - a może nawet przede wszystkim - za stabilność i przewidywalność prowadzenia działalność gospodarczej w Polsce. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur - powiedział minister Andrzej Domański.

Audyt i konsultacje - co dalej z KSeF?

Minister zapowiedział przeprowadzenie zewnętrznego audytu systemu oraz intensyfikację konsultacji z przedsiębiorcami. Szef Krajowej Administracji Skarbowej, Marcin Łoboda, dołączył do konferencji, podkreślając problemy z przepustowością systemu oraz kwestie związane z jego bezpieczeństwem.

Szansa dla eko-startupów. Rusza duży fundusz inwestujący w łańcuchy dostaw surowców do produkcji baterii

Kiedy uruchomienie KSeF

Nowa data wdrożenia obowiązkowego KSeF pozostaje nieokreślona. Domański wskazał, że decyzja o terminie zostanie podjęta na podstawie wyników audytu, nie wykluczając równocześnie możliwości zmian legislacyjnych dotyczących KSeF. Wiemy natomiast, że obowiązkowe e-fakturowanie nie zostanie wdrożone do końca 2024 roku.

- Choć w wielkim interesie nie tylko państwa, ale też przedsiębiorców, byłoby jak najszybsze zaimplementowanie KSeF, rząd nie może sobie pozwolić na uruchomienie rozwiązania, na które rynek nie jest jeszcze w pełni gotowy. Jak wynika ze zrealizowanego przez Unifiedpost Group badania “KSeF. Fakty. Obawy. Wątpliwości”, ponad 40 proc. księgowych bało się, że system nie będzie funkcjonował prawidłowo. Te obawy nie zostały niestety w pełni rozwiane, a informacja o wykrytych błędach uzasadnia słuszność decyzji o przesunięciu - mówi Krzysztof Pulkiewicz z Banqup.

Reakcje Przedsiębiorców: Ulga, ale i niepewność

Decyzja ta może być zaskoczeniem, ale i źródłem ulgi dla wielu polskich przedsiębiorców, którzy sygnalizowali trudności w przygotowaniach do systemu e-fakturowania. Apel o przesunięcie terminu obowiązkowego e-fakturowania był wcześniej zgłaszany przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz przez inne instytucje branżowe. Wysłuchanie potrzeb osób prowadzących działalność na terenie Polski jest traktowane jako nowe otwarcie w relacjach między przedsiębiorcami a politykami, po latach ignorowania ich głosu w wielu sprawach. Decyzja Andrzeja Domańskiego wydaje się słuszna, patrząc na to, jaki chaos wprowadzały źle przygotowane regulacje m.in. Polski Ład.

Jak wyjaśnia ekspert Banqup Krajowy System e-Faktur to w wielkim skrócie obowiązkowa baza faktur. System zlikwiduje faktury w znanej nam obecnie formie i zastąpi je zupełnie nowym standardem tzw. faktur ustrukturyzowanych, wystawianych i rejestrowana w formie pliku XML do dalszego automatycznego przetwarzania. Są one wgrywane do jednego, krajowego systemu, który przypisuje im odpowiedni numer i kod QR. Faktura ustrukturyzowana zostanie uznana za wystawioną w dniu przesłania jej przez wystawcę do systemu. Informacja o jej wystawieniu przechowywana będzie w systemie przez 10 lat.

Odłożenie wdrożenia obowiązkowego KSeF pokazuje, że Ministerstwo Finansów stawia na bezpieczeństwo i niezawodność systemu. Choć decyzja ta wprowadza niepewność co do przyszłości e-fakturowania, jest również świadectwem troski o interesy polskich przedsiębiorców. Kluczowe będzie teraz skuteczne przeprowadzenie audytu i dokonanie niezbędnych poprawek, aby system KSeF mógł służyć swoim użytkownikom w sposób efektywny i bezproblemowy.

Polityczne zamieszanie wokół wizyty Elona Muska w Polsce. MSZ potwierdza nasze doniesienia

ZOBACZ RÓWNIEŻ