ZUS wypłacił emerytom już 2,1 mld zł. Czy "czternastka" będzie zwolniona z podatku PIT?

Polski Ład
Fot. Shutterstock
14. emerytura trafi do 1,3 mln seniorów i pochłonie niemal 3 miliardy złotych (2,9 mld). Mimo że rząd wprowadził Polski Ład, który zakłada m.in. zwolnienie "czternastki" z tego podatku, to nadal nie ma pewności, czy takie rozwiązanie zostanie przyjęte przed wyborami.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wtorek, 5 września, był dniem oczekiwania dla wielu emerytów i rencistów w Polsce. To właśnie tego dnia do kolejnej grupy seniorów trafiła długo wyczekiwana czternasta emerytura.

ZUS wypłacił emerytom już 2,1 mld zł

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), już teraz wypłacono około 2,1 miliarda złotych, ale to nie koniec.

Pierwsza grupa, składająca się z około 864 tysięcy emerytów i rencistów, otrzymała czternastą emeryturę już 1 września. Kolejna transza, która trafiła na konta seniorów 5 września, obejmuje kilkadziesiąt tysięcy osób. Wtorek i środa to dni, w których łącznie 1,3 miliona seniorów otrzyma wsparcie finansowe w postaci czternastej emerytury, która wynosi 2650 zł brutto. Nie przysługuje wszystkim emerytom i rencistom. Obowiązują "widełki" wysokości "zasiłku", a na pomoc załapią się osoby z świadczeniami do kwoty 5500 zł brutto (4543 zł netto).

Jeśli nie należysz do grupy, która otrzymała już czternastą emeryturę, nie martw się, bowiem przygotowywane są kolejne terminy wypłat. Seniorzy otrzymają wsparcie również w dniach 10, 15, 20 i 25 września. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy jeszcze czekają na swoją kolej.

Czytaj dalej: Kanarki w kopalni. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]

Kto ma prawo do czternastej emerytury?

Portal Money.pl przypomina, że czternasta emerytura przysługuje osobom, które na koniec sierpnia spełniają kryteria uprawniające do emerytury, renty lub innego długoterminowego świadczenia z ZUS. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że można otrzymać tylko jedną czternastą emeryturę. W przypadku renty rodzinnej, kwota zostanie podzielona między wszystkich uprawnionych równo.

Wysokość czternastej emerytury w Polsce jest zróżnicowana w zależności od dochodu seniora. Osoby pobierające świadczenia do 2900 zł brutto otrzymają pełną kwotę 2650 zł brutto. Natomiast dla tych, których emerytura lub renta przekracza 2900 zł brutto, zastosowana zostanie zasada złotówka za złotówkę.

Czy "czternastka" będzie zwolniona z podatku PIT? PiS w pułapce swojego prawa

Należy jednak pamiętać o kwestii podatku PIT. Mimo że rząd wprowadził Polski Ład, który zakłada m.in. zwolnienie "czternastki" z tego podatku, to nadal nie ma pewności, czy takie rozwiązanie zostanie przyjęte przed wyborami. Prawnicy oraz eksperci zastanawiają się nad przyszłością tego ważnego świadczenia dla seniorów.

Czternasta emerytura, mimo różnych kontrowersji i kwestii prawnych, stanowi ważne wsparcie finansowe dla wielu polskich emerytów i rencistów. Dla nich to oczekiwane dodatkowe środki na codzienne potrzeby.

Czytaj dalej: Piwo tak drogie, że doszło do spadku spożycia. Branża piwowarska zaliczyła straty nawet latem

ZOBACZ RÓWNIEŻ