Od spółdzielni pracy do spółki pracowniczej
ANG, fot. mat. prasowez miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 2/2022 (77)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Grupa ANG powstała w 2010 r. w formule spółdzielni jako alternatywne miejsce pracy dla ekspertek i ekspertów kredytowo-ubezpieczeniowych. Ludzi, którzy mieli dosyć pracy w korporacji i chcieli współstanowić oraz współdecydować o swoim rozwoju i firmy, z którą są związani. – Wówczas formuła spółdzielni była idealnym rozwiązaniem – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG. – Ale z czasem dość skostniałe przepisy prawa spółdzielczego blokowały nasz rozwój w zakresie zrównoważonego pośrednictwa finansowego, co w połączeniu z wyzwaniami technologicznymi i biznesowymi wymagało przekształcenia – wyjaśnia.
Proces przekształcenia
Proces przekształcenia został zapoczątkowany w czerwcu 2019 r. podczas walnego zgromadzenia spółdzielców. – Za decyzją przekształcenia ANG w spółkę opowiedziało się 97 proc. obecnych. Był to wyraźny sygnał, że nasi współpracownicy i współpracowniczki mają świadomość, że aby móc realizować cele rozwoju – jednocześnie dostarczając klientom produkty, na które ich stać, które rozumieją i za godziwą cenę – konieczna jest zmiana formy prawnej – wspomina Artur Nowak-Gocławski.
Sam proces przekształcenia wiązał się z wieloma wyzwaniami. – Bez wątpienia jednym z nich było to, że dotychczas na polskim rynku finansowym nie było praktyki przekształcenia spółdzielni pracy w inny podmiot prawny. Wyzwaniem było więc znalezienie optymalnej formy przekształcenia, a to wymagało szeregu konsultacji prawnych i oczywiście zgody spółdzielców – tłumaczy. W czerwcu 2020 r. w trakcie walnego zgromadzenia zapadła decyzja o przekształceniu ANG w spółkę akcyjną. – I tak w październiku 2020 r., w wyniku przekształcenia ANG spółdzielni w Krajowym Rejestrze Sądowym została zarejestrowana Grupa ANG SA – mówi.
Co ta zmiana oznaczała w praktyce? – Stając się spółką akcyjną, działającą na zasadach akcjonariatu pracowniczego, w której głos posiada 355 akcjonariuszek i akcjonariuszy pracujących w ANG, wspólnie bierzemy odpowiedzialność za przyszłość firmy i jej interesariuszy. Zarząd nie może podejmować strategicznych decyzji bez zgody ogółu. Najważniejsze dla nas jest to, że w wyniku przekształcenia zachowaliśmy demokratycznego ducha spółdzielni, co było i pozostaje kluczową wartością ANG – zauważa Katarzyna Dmowska, wiceprezeska Grupy ANG.
Kierunek przyszłość
Dziś Grupa ANG jest największą niezależną od inwestorów instytucjonalnych firmą pośrednictwa finansowego na polskim rynku kredytów hipotecznych i jedyną, która działa na zasadach akcjonariatu pracowniczego. – W kolejnych latach będziemy rozwijać naszą firmę, a akcjonariat pracowniczy stanowi jeden z kluczowych filarów rozwoju Grupy ANG. W związku z tym stworzyliśmy program akcji, które będą emitowane w latach 2022–2023 z przeznaczeniem zarówno dla obecnych akcjonariuszek i akcjonariuszy, jak i nowych współpracowników, których do nas zapraszamy – mówi Katarzyna Dmowska.
-------------------------------------------------
Dlaczego Grupa ANG?
Grupa ANG należy do Najlepszych Miejsc Pracy w Europie 2021, uzyskała tytuł Najlepsze Miejsce Pracy Polska 2021, Najlepsze Miejsce Pracy dla Milenialsów Polska 2021. Z badania Great Place to Work® 2020–2021 wynika, że:
- 95 proc. przedstawicieli społeczności ANG uważa, że firma jest świetnym miejscem do pracy
- 94 proc. przyznaje, że pracując dla Grupy ANG, może być sobą
- 94 proc. planuje pracę w organizacji przez długi czas
- 89 proc. jest zdania, że otrzymuje uczciwe wynagrodzenie
- 95 proc. przekonuje, że praca sprawia im radość
Więcej możesz przeczytać w 2/2022 (77) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.