Niewidzialne siły
dr Julia Kołodko, fot. materiały prasoweDzięki podejściu behawioralnemu ludzka irracjonalność może działać na korzyść twoją i twojej organizacji, a nie przeciwko wam – czytam na twojej stronie.
Tak, bo nam się wydaje, że jesteśmy racjonalni w swoich wyborach, a w rzeczywistości często sterują nami „niewidzialne siły”, o których istnieniu nie mamy pojęcia. Jeśli jednak je poznamy, będziemy mogli je świadomie wykorzystywać, by skłaniać siebie lub innych do pożądanych zachowań. Tym właśnie zajmuje się ekonomia behawioralna, którą wykorzystuję w swojej pracy.
Podaj przykład takiej niewidzialnej siły.
Odkryto, że na stołówkach, w których jedzenie jest serwowane w formie szwedzkiego stołu, wybieramy to, co jest na początku bufetu i to, co jest najłatwiej dostępne. Jeśli np. przede mną stoi miska z sałatką, którą mogę sobie sama nałożyć, a za ladą są ciastka, o które muszę poprosić kelnerkę, to prawdopodobnie wybiorę sałatkę. Co ciekawe będę przekonana, że wzięłam ją, bo miałam na nią ochotę. W tym przypadku niewidzialną siłą jest skłonność do wybierania łatwizny, nawet jeśli z drugą opcją wiąże się tak mały wysiłek jak prośba o ciastko. Tę wiedzę można wykorzystać np., by zachęcić pracowników do zdrowego odżywiania. Kolejnym sposobem na przekonanie ludzi do jakiegoś działania jest mówienie im lub pokazywanie, że inni właśnie tak robią. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to prawda. Chodzi o to, że zgodnie z zasadą społecznego dowodu słuszności jesteśmy skłonni naśladować większość....
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 11/2022 (86) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.