Najnowsze dane Eurostatu: inflacja w strefie euro

EBC
Fot. shutterstock.
Według danych opublikowanych przez Eurostat, inflacja w strefie euro w styczniu br. wyniosła 8,6 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca poprzedniego roku. Jednocześnie ceny w styczniu zmalały o 0,2 proc. w porównaniu do grudnia 2022 r.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Choć spadek inflacji w styczniu br. jest niewielki, to jednak daje nadzieję na powolne zniwelowanie wzrostu cen, które od kilku miesięcy utrzymują się na wysokim poziomie.

Cel EBC: Inflacja 2 proc.

Warto zauważyć, że wskaźnik inflacji nadal pozostaje znacznie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego, który zakłada stabilny poziom inflacji na poziomie nieco poniżej 2 proc.

Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) wyniosła 5,3 proc. rok do roku i -0,8 proc. miesiąc do miesiąca. Do zestawienia wliczono także inflację w Niemczech, która w styczniu 2023 r. sięgnęła 9,2 proc. rok do roku.

Inflacja w strefie euro jest w dużym stopniu napędzana przez wzrost cen energii i surowców, które od wielu miesięcy pozostają na bardzo wysokim poziomie. Jednocześnie, pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele czynników gospodarczych, co także wpłynęło na wzrost cen w wielu sektorach.

EBC podniesie stopy procentowe

Priorytetem Europejskiego Banku Centralnego jest dalsze przeciwdziałanie inflacji. W związku z tym w marcu instytucja po raz kolejny podniesie stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 3 proc. głównej stopy.

W obecnej sytuacji ekonomicznej wiele krajów strefy euro podejmuje działania w celu zniwelowania skutków inflacji. Wśród rozwiązań proponowanych przez ekonomistów znajdują się m.in. zwiększenie podaży produktów, ograniczenie kosztów produkcji czy regulacja cen. 

Walka z inflacją to długoterminowy proces, który wymaga koordynacji działań na poziomie międzynarodowym oraz podejmowania skutecznych i trwałych działań na poziomie krajowym.

Strefa Euro a Polska

W sąsiednich Niemczech styczniowa inflacja to 9,2 proc. taki wynik dla Polski jeszcze długo wydaje się nieosiągalny, choć premier Mateusz Morawiecki czy minister rozwoju Waldemar Buda uważają, że mamy szansę dotrzeć do jednocyfrowej drożyzny na koniec tego roku.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2023 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Czytaj dalej: Zaufaj mi, jestem robotem. Sztuczna inteligencja w służbie firm?

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ