Łączy nas różnorodność

Mikołaj Bujok, Paweł Ratajczak i Monika Wybieralska
Mikołaj Bujok, Paweł Ratajczak i Monika Wybieralska
Czy można zostać mentorem swojego szefa? W biofarmaceutycznym koncernie GSK to możliwe! W polskim oddziale firmy ruszyła właśnie pierwsza edycja programu Diverse Reverse Mentoring, w ramach którego osoby członkowskie grupy pracowniczej SPECTRUM spotykają się z menedżerami, by przybliżać im realia życia osób LGBTQI+.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2024 (105)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

GSK jest miejscem pracy, w którym każdy z nas może być sobą. Nie musimy w czerwcu zmieniać naszego logotypu na tęczowy, bo z głową i sercem działamy na rzecz równości każdego dnia w roku. Działając na rzecz pacjentów na całym świecie, tworzymy inkluzywne środowisko pracy i realizujemy projekty wspierające różne grupy pracownicze, w tym społeczność osób LGBTQI+ - mówi Cristiano Costanzo, dyrektor generalny GSK w Polsce i sponsor grupy pracowniczej SPECTRUM zrzeszającej osoby LGBTQI+.

Przy udziale grupy wprowadzono już szkolenia z języka inkluzywnego, powołano Radę ds. Różnorodności, Równości i Inkluzywności, powstał także przewodnik pracowniczy LGBTQI+. Za swą działalność w tym obszarze firma otrzymała nagrodę LGBTQ+ Diamond Awards w kategorii Pracodawca roku. - Najlepszym potwierdzeniem tego, że robimy dobrą robotę, jest to, że zgłaszają się do mnie osoby z bardzo osobistymi pytaniami. Na przykład chcą się dowiedzieć, jak mogą wspierać swoje transpłciowe dzieci. To pokazuje, że wywieramy wpływ na społeczność nie tylko w firmie, ale też poza nią – przyznaje Paweł Ratajczak, lider SPECTRUM.

Pozytywna zamiana ról

Niedawno z inicjatywy SPECTRUM w firmie ruszyła pierwsza edycja programu Diverse Reverse Mentoring. Słowo „reverse” oznacza tu pewnego rodzaju „odwrócenie porządku”, bo tym razem to menedżerowie mają okazję posłuchać swoich pracowników. W trakcie rozmów omawiane są kluczowe elementy realiów życia osób LGBTQI+ w Polsce. - Osoby, które się do nas zgłaszają, mogą wybrać tematy, którymi chcą się zająć. Na przykład inkluzywny język, zarówno polski, jak i angielski, zdrowie psychiczne osób LGBT+ czy kwestie funkcjonowania tęczowych rodzin. Osoby mentorskie należą do grupy SPECTRUM, a mentee to często osoby na wyższych stanowiskach, mające znacznie większe doświadczenie zawodowe. Następuje więc trochę taka „zamiana ról” – wyjaśnia Paweł Ratajczak. Przyznaje, że nowa sytuacja w pierwszej chwili może się niektórym wydawać nieco niezręczna. – Jednak wszyscy jesteśmy ludźmi. Wychodzę z założenia, że jeśli ktoś się zgłosił do programu, to jest głodny wiedzy i ma otwartą głowę – podkreśla. I dodaje, że cały proces traktuje jako bardzo cenne doświadczenie. – To, że ktoś ma wysokie stanowisko menedżerskie, nie oznacza przecież, że jest biegły we wszystkich tematach. Nasz program pokazuje, że obie strony mogą się uczyć od siebie nawzajem – podkreśla.

Nie tylko tęcza

W GSK Polska różnorodność ma nie tylko tęczowy wymiar. W firmie prężnie działają też cztery grupy pracownicze wspierające osoby z niepełnosprawnościami, osoby niepolskojęzyczne i równość płci. Uruchamia się kolejna poświęcona tzw. Silversom, czyli osobom w wieku 50+. W sumie skupiają one ponad 500 osób, które angażują się w inicjatywy z zakresu promocji równości społecznej i różnorodności. - Poszczególne grupy pracownicze (tzw. ERG-i) współpracują ze sobą, a także z Radą do spraw DEI i biznesem, czego efektem są wspólne inicjatywy, jak Be You Festival i LGBTQI+ Guided Conversations – mówi Wojciech Skrudlik, lider GSK Poland Global Hub, w którego skład wchodzą zespoły działające w obszarach badań i rozwoju, IT, HR, łańcucha dostaw, zakupów i finansów. - To przenikanie różnych tematów pobudza kreatywność, buduje wartościowe relacje i sprawia, że łączy nas wspólna, ważna idea, jaką jest różnorodność i inkluzywność. Są one częścią naszej tożsamości w GSK, dlatego dbamy o nie codziennie, nie tylko od święta.

My Company Polska wydanie 6/2024 (105)

Więcej możesz przeczytać w 6/2024 (105) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ