Koniec zagubionych dokumentów: dowód, prawko i legitymacja w apce

mObywatel
Fot. shutterstock.
Stało się: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zrównujący papierowe dokumenty z ich odpowiednikami w aplikacji mobilnej mObywatel. Aplikacja ma się stać swojego rodzaju "urzędem w telefonie".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

O decyzji Rady Ministrów poinformował Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM, odpowiadający za informatyzację poszczególnych dziedzin życia Polaków.

Ustawa o aplikacji mObywatel

Ustawa o aplikacji mObywatel, przyjęta przez rząd 28 lutego zakłada, że wszystkie dokumenty tradycyjne, jak plastikowe prawa jazdy, dowody osobiste czy legitymacje szkolne oraz studenckie będą respektowane przez państwo na równi z dokumentami w aplikacji mobilnej. Co istotne, dokumenty w wersji tradycyjnej wciąż będą wydawane i uznawane za ważne. Jednak rząd dołącza do nich możliwość z korzystania wersji elektronicznych najpopularniejszych dokumentów.

Czytaj dalej: Pulp Books to wydawnictwo założone m.in. przez Jakuba Ćwieka. Znamy plany firmy [WYWIAD]

Urząd w telefonie

Ale to nie wszystko co aplikacja ma do zaoferowania. Planowany jest jej dynamiczny rozwój. Według polityków rządzącej koalicji już wkrótce zyskamy możliwość wystawiania mobilnych pełnomocnictw do załatwiania wielu spraw urzędowych, a także wnoszenia opłat urzędowych. Jak wyjaśniał Adam Andruszkiewicz aplikacja zyska możliwość wysyłania powiadomień do użytkowników, którzy dzięki temu zostaną poinfomowani o konieczności aktualizacji aplikacji.

Aplikacja ma być - jak przekonuje rząd - "urzędem w telefonie". W niedalekiej przyszłości to za sprawą rządowej apki będziemy mogli załatwić większość spraw z wykorzystaniem dowodu osobistego, które dziś załatwiamy w urzędach. Premier Mateusz Morawiecki nazwał ją „cyfryzacją w służbie codzienności”.

Aplikację mObywatel pobrało już 9 mln użytkowników w ciągu 5 lat. To m.in. dzięki niej mieliśmy łatwiejszy dostęp do zaświadczeniach o szczepieniu na Covid (5 mln pobrań)  czy do prawa jazdy (3,7 mln).

Zalety dokumentów elektronicznych

Elektroniczne dokumenty mają wiele zalet. Po pierwsze jest dużo mniejsze ryzyko ich zagubienia. Są także bezpieczniejsze dla danych wrażliwych: dostęp do nich jest chroniony hasłem, PIN-em lub odciskiem palca, co chroni je przed ewentualnym upublicznieniem. W przypadku kradzieży lub utraty urządzenia mobilnego, użytkownik może zdalnie usunąć swoje dokumenty, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

Elektroniczne dokumenty w aplikacji mobilnej pozwalają na redukcję zużycia papieru, co przyczynia się do ochrony środowiska. Ponadto, eliminacja potrzeby drukowania dokumentów i przesyłania ich pocztą lub kurierem zmniejsza emisję gazów cieplarnianych.

Warto zwrócić uwagę, że e-dokumenty łatwo zaktualizować o nowe dane bez konieczności drukowania i dystrybuowania nowych dokumentów. Mowa o np. zmianie nazwiska czy nieaktualnego zdjęcia-portretu. W przypadku konieczności wymiany takich danych użytkownik otrzymuje powiadomienie o aktualizacji i może pobrać nową wersję dokumentu bezpośrednio na swoje urządzenie mobilne.

Dzięki e-dokumentom możemy też częściej skorzystać z przysługujących nam zniżek. Choćby jadąc pociągiem czy autobusem z dzieckiem, które zapomniało papierowej wersji legitymacji szkolnej.

Czytaj dalej: Unfold.vc inwestuje w startup z USA. To Wally Health, czyli cyfrowe gabinety dentystyczne

ZOBACZ RÓWNIEŻ